Co zbyde ve školní jídelně, dostávají děti z azylových domů. V Berouně se zapojili do služby Zachraň oběd
Berounský azylový dům pro matky s dětmi dostává zbylé školní obědy. Do projektu, který má omezit plýtvání jídlem, se zapojila zatím pouze 3. zakladní škola na Wagnerově náměstí. V budoucnu se ale mají přidat i další. Beroun je zatím prvním mimopražským městem, kde služba Zachraň oběd funguje.
Každé úterý a čtvrtek si klientky berounského azylového domu chodí do školy na Wagnerově náměstí v Berouně pro 15 až 20 porcí. Tentokrát si odnáší nudle s kuřecím masem. Jídlo dávají hlavně dětem.
Azylový dům Berounka provozuje Český červený kříž. Aktuálně je tam ubytovaných 12 klientek a 13 dětí.
„Problémy mají různé,“ uznává ředitelka místní pobočky Renáta Roubalová. „Většinou to, že se ocitnou na ulici bez bydlení, ať už třeba nemají na podnájem, nebo neplatily podnájem, nebo se nepohodly s rodinou. Měli jsme tu i týrané matky.“
Nesnědené obědy si ženy odnášejí ve znovu použitelných krabičkách. Služba jim podle Roubalové může zásadně pomoci.
Dva roky s náhradním výživným. Některé rodiny na to brzy ztratí nárok, ministerstvo mluví o změně zákona
Číst článek
„Tím, že ušetří, se můžou odpíchnout, našetřit na kauci a odstěhovat se. Začali jsme s tím, že to bude jenom pro děti a to, co zbyde, se dá klientkám. Základ jsou u nás děti, ale jsou to velké porce, takže se z toho nají i matka,“ popisuje šéfka pobočky azylového domu.
To, že služba v Berouně pomáhá matkám se dětmi, oceňuje Josef Hásek ze společnosti Primirest, která provozuje některé berounské školní jídelny.
„Za nás je to úplně skvělé. Nemusíme jídlo vyhazovat a pomůže to někomu v nouzi,“ těší ho.
Podle Háska by se do projektu mohly v budoucnu zapojit i další školy. „Velmi rádi bychom to rozšířili. V Berouně zajišťujeme stravování pro 4 základní školy a gymnázium a budeme velmi rádi, když se domluvíme s Charitou nebo Českým červeným křížem na rozšíření na všechna tyto zařízení,“ dodává Hásek.
Za hranice Prahy
Stejná služba funguje už rok také na Keplerově gymnáziu v Praze. Podle Denisy Rybářové ze spolku Zachraň jídlo, který se na projektu také podílí, není organizace vždy snadná.
Děti z nízkopříjmových rodin by mohly mít školky, družiny i školní obědy zdarma
Číst článek
„Darování ze školních jídelen ještě není tak rozšířeno, jak bychom chtěli. Především proto, že aktuálně tomu trošku brání zákon. Ten princip, co máme v Berouně a ještě na jedné škole v Praze, vznikl díky tomu, že se jedná o soukromé školní jídelny. Škola si je prakticky najímá. Firma pak není pod zákonem, který omezuje příspěvkové organizace, a tím pádem může darovat,“ popisuje Rybářová.
Složité je podle ní i shánění organizací, které by obědy mohly odebírat.
„Není vždycky jednoduché najít někoho, kdo by si to jídlo chtěl vzít. V sociálních službách je velká bariéra, ve většině případů chybí personál, který by si pro jídlo chodil, nebo zajišťoval rozdávání jídla klientům,“ dodává.
Ve školních jídelnách v Česku zbyde podle organizace Zachraň jídlo až 24 kilogramu jídla za den.