Jiří Dolejš zůstává ve vedení KSČM
Na jednání Ústředního výbotu KSČM neprošel hlasováním návrh na odvolání místopředsedy strany Jiřího Dolejše, který navzdory většinovému názoru vedení jeho strany hlasoval v referendu pro vstup do Evropské unie. To mu vysloužilo ostrou kritiku z členské základny. Tvrdé jádro žádalo hlavu nejen Dolejše, ale i dalších proevropských komunistů.
Na dnešním zasedání Ústředního výboru KSČM nedošlo k očekáváné diskusi o odvolání Jiřího Dolejše z funkce místopředsedy. O tom, že krok přijde na jednání se spekulovalo proto, že části straníků se nelíbí, jak Dolejš veřejně podpořil náš vstup do EU. To je totiž v rozporu s politikou strany. Na zařazení tohoto problému na program se ale výbor podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka neshodl.
"Skutečně jedna z okresních organizací takový podnět uplatnila, došlo k hlasování, zda zařadit tuto problematiku do programu. Já se přiznám, že ti nepovažuji za aktuální, a přitom jsem zdůraznil, že pokud se týká názorů - v tomto případě názory Jiřího Dolejše směrem k Bruselu - tak za toto se neodvolává z funkce," poznamenal Grebeníček
Liberálnější členové strany jako místopředseda Miloslav Ransdorf už včera upozorňoval:"V každé straně jsou různé proudy. A i když jsou menšinové, tak myslím, že mají právo na existenci."
Komunisté nabízejí ČSSD spolupráci a podpořili by její případnou menšinovou vládu. Globálně ale nepodpoří vládní reformu veřejných financí, pouze některé dílčí návrhy, například zavedení registračních pokladen.
"Konstatujeme, že nestabilizujícím faktorem je nesourodost vládní koalice. Relativně silná, ale vnitřně rozpolcená ČSSD je vydírána zejména Unií svobody-DEU. Za této situace pak roste váha ODS, která vyjadřuje ochotu převzít vládní odpovědnost, zdůraznil Grebeníček a základní označil nárůst sociálních a ekonomických problémů a rizik.