K výročí operace Anthropoid vychází poštovní aršík. Je na něm Heydrichův mercedes i symbol Lidic

Heydrichovo auto zničené výbuchem Kubišovy bomby a ležící Gabčíkův samopal jsou hlavními motivy poštovního aršíku k 75. výročí operace Anthropoid, který ve středu vychází. Na konci května 1942 provedli čeští výsadkáři v Praze atentát na třetího nejmocnějšího muže nacistické říše a zneškodnili ho.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poštovní aršík k 75. výročí operace Anthropoid

Poštovní aršík k 75. výročí operace Anthropoid | Foto: Česká pošta | Zdroj: www.ceskaposta.cz

„Aršík znamená, že známka má kolem sebe kupony a potištěnou kresbu i mimo poštovní známku. V našem symbolickém obraze šlo o to, abychom skloubili jak přípravu na vlastní atentát, na tu vojenskou akci, tak i následky,“ vysvětluje Břetislav Janík, šéf oddělení známkové tvorby České pošty.

Na poštovním aršíku o rozměrech větší pohlednice se odvíjí příběh o hrdinství a odvaze výsadkářů i těch, kteří jim pomáhali. Je na něm výskok výsadkářů z letadla, rozstřílená okna a průduch krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje a růže a trny jako symbol Lidic.

Poštovní aršík navrhl výtvarník Karel Zeman. Vychází v nákladu 45 tisíc kusů. Známka má hodnotu 46 korun. Téma se ve známkové tvorbě objevuje už potřetí.

„Poprvé Československá pošta v roce 1992 vydala poštovní známku s výsadkáři Gabčíkem a Kubišem, podruhé byla poštovní dopisnice v roce 2012,“ upřesňuje Břetislav Janík.

Zbývá poslední očitá pamětnice

Posledním očitým pamětníkem nejvýznamnějšího činu protinacistického odboje v Čechách je tehdy jedenáctiletá Jarmila Mokrá-Smržová, která nosila mléko k příbuzným Khodlovým, kteří Kubiše s Gabčíkem ukrývali.

„Škvírou jsem za stolem uviděla dva kluky. Jestli mě paměť neklame, měli na sobě švestkově modré světry s jasně červenou barvou,“ vzpomíná Jarmila Mokrá-Smržová.

Její otec Jaroslav Smrž také parašutistům půjčil kolo, které Jan Kubiš při akci použil. Nacisté pak Smrže, jeho ženu i Kodlovy za pomoc parašutistům popravili.

Jaroslav Skalický, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme