Volba generálního ředitele ČT. ‚Chci zredukovat nejvyšší management na polovinu,‘ říká Chudárek

Rada České televize ve středu vybírá nového generálního ředitele, který nahradí odvolaného Jana Součka. Mezi pět finálních kandidátů patří Miroslav Karas, Jiří Ponikelský, Hynek Chudárek, Milan Fridrich a Libuše Šmuclerová.

Praha (Aktualizováno: 14:22 18. 6. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize (ilustrační foto)

Česká televize (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kandidát na generálního ředitele ČT, obchodní ředitel Hynek Chudárek, chce v případě svého zvolení zredukovat nejvyšší management na polovinu a hledat úspory uvnitř televize. Plánuje také zrušení dvou divizí a zrušení producentského systému.

Je proti sloučení s Českým rozhlasem a upřednostňuje stávající systém financování prostřednictvím poplatků, který znamená více peněz proti financování ze státního rozpočtu. Uvedl to při prezentaci svého kandidátského projektu před Radou ČT.

8:11

Rada ČT má do finálové pětky dobrý výběr, je tam několik kvalitních kandidátů, myslí si bývalý ředitel

Číst článek

Chudárek, který v minulosti spoluzakládal soukromou televizi Óčko a do ČT přišel v roce 2012, chce místo 19 manažerů na prvním stupni řízení devět vedoucích pracovníků. Počítá přitom s většinou stávajících manažerů.

Vedle domácího zpravodajství z tuzemských center považuje za nezbytné zkvalitnit zpravodajství z regionů. Podíl regionálního zpravodajství by měl být v souladu s návrhem veřejnoprávního memoranda spolu se zahraničním zpravodajstvím na 50 procentech vysílacího času. 

Minimálně v první polovině funkčního období Chudárek nepočítá se znovuzavedením kanálu ČT 3.

„Vzhledem k pozastavení výroby v důsledku nedostatku finančních prostředků bude teprve nyní znovuobnovena výroba dramatiky se setrvačností tři roky. Využití archivů tak bude potřebné, a hlavně viditelné na kanálu ČT 1,“ uvedl.

Zároveň chce ve výrobě pořadů prohloubit spolupráci s nezávislými producenty a zakázkovými výrobci, a to až z 50 procent.

Ponikelský pro finanční stabilitu a posílení regionů

Ředitel programu ČT Sport Jiří Ponikelský chce v případě zvolení generálním ředitelem České televize zjednodušit organizační strukturu a zajistit finanční stabilitu. Je proti spojení ČT s Českým rozhlasem a také proti financování ze státního rozpočtu.

Plánuje posílení regionů a vysílání pro menšiny. Uvedl to při prezentaci svého kandidátského projektu před radními.

3:39

O post šéfa České televize má zájem 21 lidí. Mezi nimi jsou Šmuclerová, Kořen, ale i Karas či Železný

Číst článek

„Chci televizi silnou a televizi pro všechny. Budu klást důraz na finanční stabilitu, otevřenost a transparentnost,“ řekl radním Ponikelský, který v České televizi pracuje 16 let.

Co se týče finanční stability, chce navýšit rezervu peněz ČT ze stávajících nejméně 400 milionů korun na 15 procent výnosů, což odpovídá téměř 1,2 miliardy korun.

Zvýšení televizního poplatku podle něj neznamená jen vyšší příjem, ale i povinnosti, například dodržování vznikajícího memoranda o veřejné službě, které vymezuje pozici ČT na televizním trhu.

Ponikelský chce zvýšit objem výroby ve studiích Ostrava a Brno nad zákonný požadavek 20 procent. Za prioritu má také výstavbu nového studia v Ostravě a dokončení výstavby studia v Brně. Chce také modernizovat zpravodajské studio na Kavčích horách přístavbou a technologickou obnovou.

Plánuje ekonomickou a obsahovou analýzu nočního živého vysílání ČT24 nebo revizi zpravodajských a publicistických pořadů z hlediska obsahového i formálního. Navrhne nové diskusní formáty nebo obnovení pořadu 168 hodin s novým autorským týmem.

Jako svůj úkol si bere také přípravu opětovného spuštění kanálu ČT3 nebo jiné alternativy pro seniory. Ve sportu chce aktivně spolupracovat s českým sportovním prostředím, dát prostor menšinovým sportům i zefektivnit výrobu sportovních přenosů, například využitím AI.

Karas proti financování ze strany státu

Kandidát na generálního ředitele České televize Miroslav Karas chce v případě zvolení zbavit veřejnoprávní televizi klientelismu a získat jí důvěryhodnost. Ve výrobě obsahu podle něj musí ČT předčit komerční televize. Je proti sloučení ČT a Českého rozhlasu. Uvedl to při své prezentaci před Radou ČT, která dnes volí nového generálního ředitele.

Bývalý zahraniční zpravodaj a exšéf ostravského studia ČT Karas, který podle svých slov strávil ve veřejnoprávních médiích 43 let, nicméně považuje aktuální diskusi o možném spojení České televize a Českého rozhlasu za zcela legitimní.

15:2. Souček končí jako generální ředitel České televize. ‚Respektuji, ale s důvody nesouhlasím,‘ uvedl

Číst článek

Rozhodnout ale podle něj musejí politici. „Jsem zastáncem toho, aby obě veřejnoprávní instituce fungovaly oddělené jako dnes. Fungují dobře. Nevidím důvod pro slučování,“ řekl radním.

Karas je zároveň proti financování ČT ze strany státu, u kterého vidí riziko v souvislosti s možnou změnou podmínek při výměně politické garnitury. Zároveň zmínil vysokou platební kázeň koncesionářů proti jiným zemím.

V ČT chce Karas snížit počet vrcholných manažerů, ve vrcholném řídícím týmu mají být podle jeho projektu generální ředitel, manažeři výroby, financí, programu, obsahu, komunikace, zpravodajství a ředitelé Televizních studií v Brně a Ostravě. Obnovil by funkci ombudsmana.

Navrhoval by také vybudování nové budovy studia v Ostravě, kde by případně bylo možné nabídnout prostory i Českému rozhlasu nebo ČTK. Zhruba třetinu nákladů by financoval prodejem stávajících nemovitostí.

U televizních programů je podle něj potřeba ozdravný zásah, a to hlavně u zpravodajské ČT24, kde navrhuje personální audit. Zpravodajství vytýká zastaralost a schematismus, uvítal by více ekonomického zpravodajství.

Fridrich chce zvýšit důvěryhodnost

Česká televize musí podle programového ředitele a kandidáta na generálního ředitele Milana Fridricha zvýšit svou důvěryhodnost. Za poslední rok klesla o šest procentních bodů na 61 procent. Musí více investovat do on-line aktivit a původní tvorby a posílit nezávislé zpravodajství. Fridrich to ve středu uvedl při představení svého kandidátského projektu před Radou ČT.

Spojení s Českým rozhlasem podle Fridricha nedává smysl po procesní ani finanční stránce. Nesouhlasí ani se změnou financování ze státního rozpočtu. Poplatkový systém podle něj vytváří vztah mezi televizí a domácnostmi.

„ČT je kulturní instituce, je potřeba vrátit veřejnost na naši stranu,“ uvedl Fridrich. V televizi působí 20 let, od roku 2011 jako programový ředitel. Předtím pracoval v Českém rozhlase nebo v Hospodářských novinách.

Souček z ČT odejde na konci června. Televize mu kvůli konkurenční doložce zaplatí 3,5 milionu korun

Číst článek

Zpravodajství ČT podle Fridricha potřebuje stabilizaci, je potřeba vytvořit kariérní řád, zavést nový řídicí systém a revidovat kontrolní mechanismy. Chce také obnovit specializaci redaktorů a obnovit samostatnou ekonomickou redakci. Hodlá také oddělit vedení zpravodajství a publicistiky. Chce zřídit nové posty zpravodajů, a to především v zemích Latinské Ameriky, Indii nebo arabském světě.

ČT2 se má stát ryze dokumentárním kanálem. Zároveň hodlá zdvojnásobit výrobu vlastních dokumentů. Fridrich chce také zdvojnásobit podporu animované tvorby, plánuje satirický pořad, velký diskusní pořad na ČT1 nebo nedělní shrnující publicistický pořad. Dominantní strategií ČT sport na následující léta má být zprostředkování české stopy ve světě sportu.

Do fungování ČT chce zapojit umělou inteligenci s odhadovanou roční úsporou 150 až 200 milionů korun. Investice do on-line aktivit se podle něj musí už v roce 2026 zdvojnásobit, aby nastartovaly plný obsahový rozvoj webů a iVysílání. On-line prostředí má k ČT přivést mladou generaci do 30 let. V on-linu plánuje speciální pořady pouze pro weby, vzdělanostní pořady nebo speciální zpravodajství. Každý rok by podle něj mělo vzniknout až pět hraných seriálů pro iVysílání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme