Rada ČT probírala důvody zrušení pořadu 168 hodin. Přestože generální ředitel Jan Souček říkal, že by svou účastí na zasedání legitimizoval porušení zákona, nakonec své rozhodnutí radním vysvětloval.
Rada zároveň generálního ředitele Jana Součka vyzvala, aby do 10. září předložil materiál o výrobě a rozsahu publicistických pořadů. Informovat má také o tom, čím a kdy 168 hodin nahradí.
Podle Součkova sdělení Radě docházelo ze strany redakce pořadu 168 hodin v uplynulých několika letech při zpracování reportáží k opakovanému porušování závazných pravidel.
Přípravu programu 168 hodin provázely stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstane.
Předkladatel návrhu na odvolání Jan Jakob z TOP 09 podal jako důvod urážlivé výroky Lubomíra Veselého. Poslanci nedospěli k výsledku. K debatě se může Sněmovna vrátit nejdřív v pátek.
Moderátor a zároveň člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý minulý týden ve svém pořadu Xaver Live na YouTube sprostě napadl herečku a diplomatku Magdu Vašáryovou.
Oba se ujali svých funkcí loni v říjnu po nástupu nového generálního ředitele při reorganizaci řízení. Po šesti měsících se nový model ukázal jako neefektivní a vedení televize oba posty zrušilo.
„Česká televize je obrovská zaoceánská loď, kde když začnete otáčet kormidlem, tak ty změny poznáte až po čase,“ řekl letos ve vysílání Českého rozhlasu devětačtyřicetiletý Jan Souček.
Železný odhaduje, že mimo pracovní poměr bude v řádu vyšších týdnů, rozhodně ne měsíců. Po svém návratu na televizní obrazovky už nepočítá s pozicí moderátora Událostí.
Senát vybírá podle nedávné novely šest z 18 členů Rady ČT, zbývajících 12 členů rady bude nadále volit Sněmovna, která dříve sama obsazovala rady všech veřejnoprávních médií.
„Domnívám se, že televize by nemusela nabízet několikery magazíny o vaření, natírání chat a údržbě zahrady, byť formát většiny z nich je kvalitní,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.
„Z mého pohledu je současná volba o tom, že se Petr Dvořák snaží obhájit svůj mandát, získat třetí období a má v tuto chvíli čtyři vyzyvatele,“ míní místopředseda Rady České televize Vlastimil Ježek.
Na odkladu účinnosti novely se dohodla koalice s opozičním hnutím ANO. Opozice přijetí předlohy v dolní komoře měsíce blokovala, její zamítnutí neprosadila. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.
Volba generálního ředitele se uskuteční 7. června po osobních prezentacích kandidátských projektů před radními. V hlasování musí budoucí generální ředitel získat od radních alespoň deset hlasů z 15.
„Petr Dvořák se snažil nacházet úspory ve fungování televize. Nakonec se mu povedlo spustit nové stanice, ty musel pak uzavřít. Úspory se začnou projevovat i v premiérových pořadech,“ říká analytik.
V rámci nápravných opatření by mělo podle Dvořáka dojít ke zlepšení plánování redakce i k posílení redaktorského týmu a dramaturgie. Konkrétní kroky má vedení zpravodajství přijmout do konce března.
Vládní novela se má týkat celého fungování výběru radních ČT a ČRo. Senát by měl například nově volit třetinu míst v radě. Dosud byla celá volba pouze v kompetenci Poslanecké sněmovny.
Dvořák na dotaz radního Petra Šafaříka, zda se do tendru přihlásí, uvedl, že nechce odpovídat, protože nezná podmínky a neprobral to s manželkou. Čas má podle svých slov do 17. dubna.
Debata trvala zhruba 10,5 hodiny, ačkoli vládní tábor prosadil omezení řečnické doby. Opozice neprosadila zamítnutí předlohy už v prvním čtení ani její vrácení kabinetu k dopracování.
Rozhodnutí, které bylo přijato v listopadu 2020 na návrh tehdejší radní Hany Lipovské, soud zrušil. Členy dozorčí komise lze podle NSS odvolat jen na základě specifických zákonných důvodů.
K výzvě novinářů ke změně zákonů veřejnoprávních médií se kromě Mezinárodního tiskového institutu, který sdružuje představitele médií z více než stovky zemí světa, připojilo i dalších deset organizací
Důvodem tohoto rozhodnutí je loňské hlasování televizní rady o bonusu ředitele za rok 2020. Podle některých poslanců rada tehdy odhlasovala snížení bonusu nezákonně či sporně.
Že peníze pocházejí z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky, potvrdil serveru iROZHLAS.cz na základě informačního zákona ředitel tamního právního odboru Václav Pelikán.
Když poslanci rozhodovali o tom, zda volba členů televizní rady bude tajná, hlasy vládní koaliční většiny to neumožnily. Vyvolalo to reakci opozičních klubů ANO a SPD, které se volby neúčastnily.