Kardinál Miloslav Vlk v pátek od skautů převezme betlémské světlo
Jedním ze symbolů Vánoc je betlémské světlo. Myšlenka rozvést po celém světě plamínek zažehnutý v jeskyni Narození Páně v Izraeli je stará jednadvacet let. Česko se k ní připojilo v roce 1989, kdy k nám skauti poprvé betlémské světlo z Rakouska přinesli. Dnes už je šíření betlémského světla tradicí.
V brněnském kostele svatého Petre a Pavla hoří už od minulé neděle. V pátek světlo od skautů a zaměstnanců Českého rozhlasu převezme i kardinál Miloslav Vlk v katedrále svatého Víta v Praze. Pražský arcibiskup Vlk pro Český rozhlas vysvětlil, co betlémské světlo symbolizuje: "Betlémské světlo navazuje na hlubokou tradici církve, protože od začátku církev v liturgii a vůbec ve svém životě pracovala se světlem: při mši, při křtu se předává svíce, při čtení evangelia se nesou svíce. Takže betlémské světlo je pro mě pokračování a rozvinutí této praxe."
"Ta práce se světlem je u nás jenom v kostelech. Ale betlémské světlo vstupuje do domů, do společenství lidí. To je mi velmi sympatické. Ostatně betlémské světlo je rozsvícené v jeskyni Narození Páně, kde je na podlaze taková veliká hvězda označující to místo, a roznesené do celého světa. Tím vlastně naplňuje Kristovo slovo: Já jsem světlo pro svět," doplnil kardinál Miloslav Vlk.