Kauzu Diag Human začnou řešit soudci ve Štrasburku
Spor státu a firmy Diag Human míří před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Se žalobou se na něj obrátila firma kvůli pokračující arbitráži s Českou republikou za zmařený obchod s krevní plazmou. Znesvářené strany se ani čtyři roky od vydání arbitrážního nálezu nedokázaly dohodnout na složení orgánu, který toto rozhodnutí bude přezkoumávat.
Jasno do případu nevneslo ani dnešní jednání pražského městského soudu.
Ten měl rozhodovat o tom, jestli dalším z rozhodců bude bývalý děkan národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz.
S jeho jmenováním ale Diag Human nesouhlasí. Důvody popsala advokátka Iva Duchoňová. „Zdejší soud vedl řízení, ačkoli byla překážka věci zahájené, a s nominantem nesouhlasíme. Čili jenom opakujeme to, co už tvrdíme od loňského roku,“ uvedla.
Rozhodčí nález má přezkoumávat tříčlenný senát arbitrů. A čtyři roky poté, co tento nález byl vydán, se strany dokážou shodnout pouze na jediném jménu v tomto panelu, a to na tehdejším proděkanovi plzeňských práv Milanu Kindlovi. Toho v listopadu 2008 určil stát a od té doby se na jeho mandátu nic nezměnilo.
Okolo ostatních rozhodců se ale vedou vleklé spory. Firmou Diag Human původně jmenovaný švýcarský právník Damian Della Ca se totiž vzdal své funkce, firma na jeho místo navrhla krajana profesora Maxe Baumanna.
Jeho jmenování ale Česká republika zpochybňuje, protože podle jejího výkladu rozhodčí smlouvy měla možnost jmenovat arbitra pouze jedinkrát, po jeho rezignaci se měla obrátit na soud.
Advokát Diag Human Jan Kalvoda ale takový výklad rezolutně odmítá a sepsal už stížnost ke štrasburskému soudu. Namítá v ní například to, že stát by tím získal právo nanominovat v podstatě všechny tři rozhodce, a výsledek by tím byl dopředu daný.
Rozhodci v roce 2008 přiznali firmě nárok na odškodné přes osm a čtvrt miliardy korun. Obě strany ho ale napadly - Diag Human chce o tři miliardy víc, stát proto, aby nemusel platit vůbec nic.
Na majetek Česka už se v cizině se zaměřili exekutoři
Diag Human se u zahraničních soudů snaží dokázat, že rozhodnutí arbitrů je už pravomocné. Například vídeňský soud před rokem exekučně zabavil tři obrazy, které byly do Rakouska zapůjčeny na výstavu, šlo o cenné unikáty třeba malíře Emila Filly. Později stejný soud exekuci zastavil kvůli imunitě výsostně kulturního majetku.
Nároky ale mezitím uznávají i další soudy v cizině, a dá se proto čekat, že tímto směrem povedou další kroky firmy Diag Human.