Kabelky, anebo miliony v krabici od vína? 41 osobností českého práva vybralo kriminální kauzu desetiletí
Která krimikauza nejvíce rezonovala končící dekádou? Server iROZHLAS.cz hledal odpověď v bezpečnostní komunitě i v právnickém světě a dospěl k jednoznačnému výsledku: trestním případem desetiletí je stíhání a odsouzení bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha.
České soudy od začátku roku 2010 řešily více než 810 tisíc trestních případů. Tři z nich ale ze statistik vyčnívají. Bezpečnostní experti a osobnosti českého práva se shodli, že patří mezi kauzy desetiletí.
Server iROZHLAS.cz uspořádal anketu mezi odborníky při příležitosti konce desetiletí (2010 – 2019). Zúčastnili se jí přitom zástupci všech klíčových institucí českého právního systému: bývalí ministři spravedlnosti, žalobci z vrchního i nejvyššího státního zastupitelství i soudci z jednotlivých pater soudního aparátu. Svůj pohled přidali politologové, kriminologové i policejní důstojníci, činní či ve výslužbě.
Všechny sesbírané odpovědi najdete na konci článku.
Nominacím, nepřekvapivě, dominovaly dvě kauzy. Spis Důvěra, v němž policie zdokumentovala korupční praktiky exhejtmana Davida Ratha. A případ kolem někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, nyní Nečasové.
Nejvíce bodů nakonec sesbírala operace Rath. Aféra, pro kterou se kvůli hlavní aktérce vžilo označení „Nagygate“, zůstala v závěsu.
V úzkém výběru se ocitla i kauza souhrnně označovaná jako Metanol (závadným alkoholem se od září 2012 otrávilo 117 lidí, 48 zemřelo, organizátoři smrtící byznysu byli odsouzeni na doživotí).
Noc dlouhých nožů?
Jak prosvítá z komentářů, první dvě kauzy mají společného jmenovatele. „Přiznejme si, že tři největší politické trestní kauzy posledního desetiletí by se neodehrály, pokud by státní zastupitelství nemělo pocit, že si je může ‚dovolit‘ – tedy že je za odvahu nikdo z politiky nepotrestá,“ říká soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
Bodem zlomu, nejenom podle něj, byl justiční ping-pong s vyšetřováním někdejšího vicepremiéra Jiří Čunka (KDU – ČSL). „Ta kauza způsobila rozkol mezi částí státních zástupců a politikou. Vzniklo jakési emancipační hnutí v části mladší generace státních zástupců. A ve veřejnosti se rozšířil pocit - myslím, že spíš neoprávněný, nicméně o to silnější -, že politici mají tendenci zametat citlivé kauzy pod koberec prostřednictvím spřízněných lidí v justičním systému,“ připomíná Šimka, který vystudoval vedle práv i politologii.
Advokát Václav Vlk nepřímo přitakává, jen volí jiná, ostřejší slova. „Obecně trestními kauzami desetiletí jsou veškerá stíhání politiků za jejich rozhodování, kde při hledání té hranice, kdy už jde o trestný čin, se brutálně kope až do hájenství svobodného rozhodování politických subjektů,“ myslí si Vlk a naráží na kauzu Nagygate.
Novinář Spurný: V kauze utajovaných informací BIS jde o víc než pár kabelek paní Nečasové
Číst článek
Ta přitom stále a viditelně polarizuje: zatímco někteří policisté a státní zástupci vypíchli odvahu zasahujících vyšetřovatelů, advokáti nabízí vesměs kritičtější hodnocení. „Přepadení ústavních orgánů a exposlanců v noci dlouhých nožů a puč následující. Přemalování politické mapy bez právního základu prostředky trestního práva a s nasazením operativně pátrací techniky s fatálními následky v právech zúčastněných,“ uvedl pro iROZHLAS.cz například Marek Nespala, advokát a zakládající člen Unie obhájců.
Bývalý policejní prezident Martin Červíček, dnes senátor za ODS, zásah na Úřadu vlády obhajuje. „I přes neustálé zpochybňování jsem přesvědčen, že zjištěné informace byly tak závažné, že je bylo nutno řešit prostředky trestního práva,“ říká.
Pro připomenutí: jednu z větví případu už soud pravomocně uzavřel, Jana Nečasová podle verdiktu zneužila tajnou službu ke sledování manželky premiéra a její tehdejší sokyně. „Takový čin česká historie po roce 1989 nepamatuje,“ upozorňuje například Ondřej Šťastný, člen výkonného výboru Unie státních zástupců.
Další odnože případu, například luxusní kabelky a šperky, které tehdy Nagyové nosila elita byznysu, si soudy stále pinkají mezi sebou.
Rath novátorem
Kauza Rath má optikou hodnotitelů lepší skóre. Vedle všeobecně známých a nezpochybnitelných prvenství (David Rath byl prvním a dosud jediným českým poslancem vazebně stíhaným během svého mandátu, nadto zatčeným přímo při činu s krabicí od vína naditou miliony) vypíchli dva přesahové momenty.
Zavřený na cele s eskortou v zádech. Rath v Teplicích narazil na tvrdší režim, než ho čekal na Ruzyni
Číst článek
Případ ukázal těžkopádnost a vrtošivost českého soudního systému, to za prvé. A za druhé? „Věc byla zajímavá především do té doby nebývalým přístupem obhajoby, a to užití přístupu takzvané široké obhajoby, včetně využívání veřejného prostoru pro účely obhajoby,“ připomíná náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík Rathovy mediální útoky na soudce, státní zástupce i vyšetřující policisty.
Šváb, Dalík a ti druzí…
Do výběru se nicméně prosadily i mediálně méně sledované případy, které už z titulních stránek zmizely. Bývalý šéf někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta vyzdvihl případ Švábova gangu, která na začátku dekády vydíral a vraždil bohaté podnikatele.
Tři nominace obdržela největší masová vražda v novodobé české historii, kdy důchodce Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí. „Policie na základě této kauzy zcela překopala skoro 70 let uznávanou a stále cvičenou taktiku,“ připomíná někdejší šéf pořádkové policie Martin Hrinko.
Pražská vrchní návladní Lenka Bradáčová do svých tipů zahrnula i případ Marka Dalíka, a to jako kontrapunkt k nasvíceným případům Davida Ratha a Jany Nagyové.
„Opět byla trestním právem zasažena vlivná osoba tuzemské politické scény, avšak s ohledem na styl obhajoby proběhla tato věc v mediálním prostoru bez větších emocí a možná i díky tomu nebude hodnocena mezi kauzami zásadními. Z toho je zřejmé, že způsob obhajoby, mediální prezentace obviněných a emotivní podtext hrají v současné době zásadní roli při formování názoru veřejnosti na fungování justice,“ vysvětlila svůj výběr Bradáčová.
VZÁCNÉ SNÍMKY, VZÁCNÝ OKAMŽIK. Fotografie, které svého času předložili policisté mandátovému výboru, zachycují tehdejšího poslance Davida Ratha okamžitě po zatčení. Viditelně překvapený Rath se snažil krabici uloženou do igelitové tašky chránit v náruči. Snímky ukazují kolt, jímž se vedle obušku tehdejší politik vyzbrojil. I navzdory jejich špatné kvalitě je patrný Rathův odevzdaný výraz a ztuhlé rysy do té doby suverénního politika.
Související témata: kauza, anketa, Nagygate, David Rath, Čapí hnízdo, Jana Nečasová, metanolová kauza