Klaus i Zeman rádi provokují, kritika jim dodává energii, říká novinář Dolejší
Po roce politického důchodu Miloši Zemanovi otrnulo a snaží se být opozičním svorníkem, který přesvědčí ke spolupráci hnutí ANO a SPD, myslí si politický reportér Seznam Zpráv Václav Dolejší a spoluautor podcastu Vlevo dole. „Oba čeští exprezidenti mají snahu ovlivňovat politické dění,“ konstatuje Dolejší v pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu Plus.
„Oba čeští exprezidenti mají snahu ovlivňovat politické dění,“ konstatuje Václav Dolejší. „U obou bude hrát roli také pomstychtivost, až nenávist k současné vládní garnituře,“ dodává.
Poslechněte si Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je Václav Dolejší, politický reportér serveru Seznam Zprávy
Navzdory svému věku mají bývalí prezidenti Václav Klaus i Miloš Zeman sklon ovlivňovat domácí politiku ze zákulisí. „Určitou roli v tom bude hrát jejich podíl na výjimečné porevoluční době, kdy v podstatě vytvářeli nový stát. Stále mají pocit, že oni to dělali nejlépe a jejich následovníci jim nesahají ani po kotníky,“ domnívá se reportér Dolejší.
Motivací Miloše Zemana je navíc snaha vyrovnat účty s konkurenty z minulosti. „Neznám jiného člověka, jehož motorem, který ho neustále žene dopředu a znovu staví na nohy, by byla snaha někomu se pomstít,“ konstatuje Dolejší.
Právě z tohoto důvodu proto podle něj ze Zemanovy spolupráce s Andrejem Babišem nevzešly žádné výrazné změny analogické třeba k působení Viktora Orbána v Maďarsku. „Nepodařilo se jim utáhnout šrouby,“ hodnotí Dolejší.
Nemám tušení, kdo abolice utajil. Zabýval jsem se důležitějšími věcmi, říká k hradní kauze Zeman
Číst článek
Odpor k vládě
Václav Dolejší vidí dva zásadní okamžiky, které posílily Zemanův odpor k současné vládě. Jedním z nich byly okolnosti prezidentovy hospitalizace po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2021, respektive návrh na převod části prezidentských pravomocí na předsedu Senátu a předsedu vlády.
„V očích Miloše Zemana se přímo člen ODS snažil zasadit mu poslední ránu a dostat ho z funkce,“ odhaduje exprezidentovy pohnutky Dolejší. Se Zemanovým vztahem k vládě podle něj souvisí také kontrola spisové služby Pražského hradu a následný požár srubu tehdejšího kancléře Vratislava Mynáře.
Zemanův antagonický vztah k současné vládě Dolejší dále ilustruje na složení návštěv, které za bývalým prezidentem přijíždí do jeho domu v Lánech a do dejvické kanceláře.
Kdyby chtěl Babiš naše veřejnoprávní média ‚znásilnit‘, lidé půjdou do ulic, myslí si novinář Dolejší
Číst článek
Dolejší je přesvědčený, že oba exprezidenty kritika oponentů nabíjí. „Dává jim to energii, žene je k větším výkonům,“ říká reportér. „Jejich boj ale spočívá ve snaze kritika obrazně řečeno utlouct,“ dodává Dolejší.
Krize Pětikoalice
Petr Fiala v tomto ohledu představuje zcela opačnou polohu, přesto ho současná situace velmi nízké důvěry trápí.
„Jako zkušený politolog by ale měl vědět, že premiéři jsou neoblíbení. Pokud něco udělají dobře, je to oceněno spíš s odstupem času,“ míní Dolejší. V rozhovoru odhaduje současné vyhlídky vládní koalice a možnosti spolupráce, které se jí nabízejí. Případná je nyní také otázka, nakolik může opoziční situaci změnit pozice malých stran, jako jsou Motoristé sobě nebo Přísaha.
Krize Pětikoalice nespočívá jen v oslabení podpory koalice SPOLU, ale ve velkém propadu Pirátů, kteří neuspěli ani ve volbách do Evropského parlamentu. Jaká budoucnost se v tomto rozložení sil otevírá? A jaká témata předvolebních kampaní se nyní dají očekávat? Poslechněte si celou Osobnost Plus výše.