Klaus vetoval zákon o profesionalizaci pěstounské péče, byl prý přijat pod tlakem
Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, kterou vláda chtěla dostat děti z dětských domovů do náhradních rodin. Podle hlavy státu je totiž zákon bezcitný a surový, navíc byl prý přijat pod tlakem mezinárodních institucí.
Prezident Klaus ve zdůvodnění svého veta zmínil také obavy, že Česká republika nemá dostatek pěstounů a děti by po uzavření ústavů mohly skončit na ulici. Podle ředitelky Institutu náhradní rodinné péče Natama Petry Vrtbovské to ale není odůvodněná obava:
„To je obava někoho, kdo tu situaci podrobně nezná, protože pěstouni jsou neustále získáváni a prověřováni. Samozřejmě je potřeba jejich počet navýšit, to by ale právě ten nový zákon celkem dobrými kroky zařídil.“
Ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Natama Petra Vrtbovská hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu
V současné době je v Česku zhruba osm a půl tisíce pěstounských rodin, podle Vrtbovské je republika na postupnou profesionalizaci pěstounské péče připravena. „Ten zákon by to dělal velmi rozumně a postupně, o tom já nemám pochyby,“ potvrzuje.
Předloha novely zákona počítá se zprofesionalizováním pěstounství, tito lidé by dostávali vyšší odměnu. Nárok na ni by měli i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali.
Méně peněz od státu by měla zařízení pro okamžitou pomoc, těm by ale měli začít víc platit rodiče.
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí se teď vrácí do sněmovny. Vrtbovská je přesvědčena o tom, že poslanci prezidentovo veto přehlasují. „Považuji to za určitou formalitu a pevně věřím, že zákon projde,“ říká.