Koalici a ČSSD čeká debata o přímé volbě prezidenta

Koalici a ČSSD dnes čeká už druhá diskuse o podobě přímé volby prezidenta republiky. Na té by mohla padnout dohoda o tom, zda bychom měli volit prezidenta dvoukolově nebo podle australského modelu v kole jediném. Mluvit by se mělo například i o případných změnách kompetencí hlavy státu nebo o její odvolatelnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem

prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

TOP 09 chce přímou volbu prezidenta maximálně podpořit a chystá se proto vyjít vstříc všem požadavkům nejen koaličních partnerů, ale i ČSSD. Podle poslance TOP 09 Stanislava Polčáka se to týká i návrhu sociálních demokratů na prodloužení prezidentského funkčního období z pěti na šest let.

„V evropském srovnání výrazně převažuje pětiletý mandát přímo volených prezidentů nad dalším volebním období. Důležité je, že každopádně ten mandát musí přesáhnout rámec jednoho volebního období, aby byla zajištěna jistá kontinuita a stabilita té funkce. Tudíž pět nebo šest let, to už je potom do jisté míry detail. My jsme si nemysleli, že by se to musela prodlužovat, nicméně je-li to zásadní požadavek ČSSD, tak jsme ochotni na to za této situace přistoupit,“ řekl Stanislav Polčák.

„V případě, že by se tyto volby konaly vždy současně s volbami do Senátu a zároveň s volbami buď do krajských zastupitelstev nebo obcí a měst, pak by to samozřejmě znamenalo, že lidé půjdou k volbám pouze jednou. Jendou za dva troky si zvolí na podzim senátory, jednou za čtyři roky si budou volit buď krajské zastupitele nebo obecní zastupitelea jedno za šest let právě v tom stejném termínu budou volit prezident republiky,“ řekl Jeroným Tejc.

Politizace volby

K tomu by se ale muselo prodloužit funkční období hlavy státu z pěti na šest let. To se nelíbí ministru spravedlnosti za ODS Jiřímu Pospíšilovi. Podle něho by to mohlo vést k politizaci prezidentské volby.

„Pro mnoho voličů to nemusí být o volbě nejkvalitnější a nejvýraznější osobnosti, ale mohou rozhodnout například zdravotní poplatky, které kdysi rozhodly o tom, jak dopadnou krajské volby. Já bych se tomuto nerad podřizoval, nedoporučoval bych to, protože to podle mého názoru povede k přílišné politizaci případné přímé volby prezidenta,“ uvedl Jiří Pospíšil.

Poslankyni Věcí veřejných Karolíně Peake se nelíbí, že s tímto návrhem nepřišli sociální demokraté dřív.

„Vůbec to nepadlo na minulé schůzce, je to nové téma, o kterém se můžeme bavit. Já bych už raději ta témata související s přímou volbou omezila, abychom se nakonec na něčem shodli,“ řekl Karolína Peake.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme