Koaliční vláda ano, ale bez Babiše, přednese Sobotka na Hradě Zemanovi
ČSSD dává přednost obnově vlády současné koalice. Je pro ni nepřijatelné, aby byl jejím členem šéf ANO Andrej Babiš. Podle Lubomíra Zaorálka premiér podá demisi až po návratu prezidenta z Číny.
„ČSSD upřednostňuje obnovu vlády na koaličním půdorysu. Toto je cesta, které sociální demokracie dává přednost, a jsme připraveni jednat s koaličními partnery," řekl Sobotka po jednání nejvyššího vedení ČSSD.
"Je pro nás nemožné a nepřijatelné, aby členem této vlády byl Andrej Babiš jako ministr financí. O tomto postoji budu zítra informovat prezidenta České republiky," sdělil Sobotka.
Lubomír Zaorálek ve středu v ČT uvedl, že premiér Sobotka bude ve čtvrtek prezidenta o demisi pouze informovat, reálně ji podá až po návratu prezidenta z cesty do Číny. "Pokud vím, tak zítra premiér navštíví prezidenta a informuje ho o tom, že je připraven zhruba v polovině května tu demisi podat," řekl. O jménu nového premiéra podle Sobotky středeční grémium ČSSD nejednalo.
Podle informací deníku Právo prezident Zeman přijme demisi premiéra Sobotky, ale ne celé vlády. Podle prezidenta a jeho poradců totiž v ústavě není napsáno, že demise premiéra neznamená demisi celé vlády. To je podle nich jen ústavní zvyklost, které se Zeman držet odmítá.
Prezident Zeman ani ČSSD nechce úřednickou vládu, tvrdí ministr vnitra Chovanec
Číst článek
Podle Marka Antoše, ústavního právníka z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, z ústavy jasně vyplývá, že s premiérem končí celá vláda.
„Vylučuji možnost, že by se pouze vyměnil předseda vlády v čele vlády, která by zůstala dál vládnout bez toho, že by se znovu ucházela o důvěru v Poslanecké sněmovně. To je absolutně vyloučeno vzhledem k tomu, jak je konstruovaná Ústava," řekl Antoš České televizi.
Zaorálek premiérem?
Důvod, proč ČSSD už nechce vládnout s Babišem v roli ministra, připomněl také ministr vnitra Milan Chovanec. „Pokud by měl Andrej Babiš jednat s někým z ČSSD, koho neurazil, pokud by to byla podmínka jednání, tak by to bylo složité," zmínil a pobavil přítomné spolustraníky.
Na jednání vedení chyběl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, o kterém se během dne najčastěji spekulovalo jako o možném náhradníkovi Sobotky ve Strakově akademii. "V současné době je Lubomír Zaorálek v České televizi a hájí tam pozici ČSSD. Tak aby zítra nevyšel nějaký objevný článek, že Lubomír Zaorálek byl vyřazen ze hry a že je někde ve sklepě Lidového domů. Není," zažertoval Chovanec.
Pak zvážněl a společně se Sobotkou připomněl ve středu zveřejněnou nahrávku, která podle nich svědčí o tom, že Babiš úkoloval novináře Mf Dnes. „Byl bych rád, aby se občané podívali na internet na nahrávky Andreje Babiše, kde jednoznačně řídí své novináře ve prospěch svého hnutí, snaží se destruovat své politické oponenty přes svá média. Ať se lidé podívají, co je Andrej Babiš zač," zdůraznil Chovanec.
„Andrej Babiš opakovaně prohlašoval, že neúkoluje a neřídí novináře ve svých médiích. Dnes se ukázalo, že v této věci opakovaně lhal. Chtěl bych vyzvat občany, ať si tu nahrávku pustí, ať si ji pustí na internetu, ať si na to udělají vlastní názor," apeloval Sobotka.
Demisí vlády, kterou v úterý oznámil premiér Sobotka, vyvrcholily dlouhodobé spory uvnitř vládní koalice. Třenice vedou především ČSSD s hnutím ANO. Nejsilnější vládní straně vadí střet zájmů ministra financí, kterého má kvůli daňovým postupům v době, kdy vedl Agrofert, šetřit finanční správa, které však fakticky jako šéf státní pokladny nyní šéfuje.
„To krácení daní znamená, že Andrej Babiš z nezdaněných peněz pravděpodobně získává denně 250 000 korun. My tady honíme každého prodejce, každého vlastníka potravin, případně restauratéra, který v rámci systému EET musí prokazovat své tržby. A my těmto lidem beze vší pochybnosti musíme prokázat, že i ti velcí platí daně," řekl odpoledne po setkání s prezidentem Chovanec.
Andrej Babiš obvinění opakovaně odmítá. V kauze korunových dluhopisů - díky kterým Agrofert odvádí nižší daně -, obviňuje politiky, kteří tuto možnost do zákona prosadili. Jde především o bývalého ministra financí z TOP 09 Miroslava Kalouska. Sobotku zase nařknul z toho, že v roce 2012 se nesnažil "korunovou fintu" ve sněmovně aktivně zastavit.
Dění jsme sledovali v online reportáži: