Ministerstvo zdravotnictví upravuje opatření pro domovy seniorů. Mají mít covid a non-covid zónu
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pátek představil opatření, která ministerstvo zdravotnictví zavádí v reakci na nákazu koronavirem v některých sociálních zařízeních a domovech pro seniory. Ti jsou totiž nejrizikovější skupinou. Vojtěch uvedl, že pokud bude v zařízení pozitivní pacient s nemocí COVID-19, nebo pouze podezřelý pacient, je nutné, aby taková zařízení měla vyčleněna lůžkovou kapacitu pro izolaci takových pacientů.
Ministr Vojtěch uvedl, že již v minulosti učinili celou řadu opatření a doporučení, jak v tomto směru postupovat, jaká pravidla mají být dodržována. Řekl, že se ovšem zdá, že ne všude tomu tak je. I proto ministerstvo přijalo nová opatření.
Pravidla pro rychlotesty se změnila. ‚Čekáme nižší chybovost,’ říká lékařka, která na problém upozornila
Číst článek
„Praxe ukazuje, že jsou jisté problémy, které vedou k tomu, že tady máme poměrně velké množství polymorbidních pacientů v seniorním věku, kteří jsou infikováni touto nemocí a kteří samozřejmě mohou být touto nemocí fatálně ohroženi,“ popsal.
Ministr připomněl, že režimová opatření platí pro všechny. „Znovu zdůrazňujeme striktní zákaz návštěv v těchto zařízeních, což už ale platí od začátku,“ řekl Vojtěch.
Podle něj je důležité měření teploty pacientům dvakrát denně, ráno a večer, s využitím bezkontaktních teploměrů. „Pokud teplota daného klienta převyšuje 37,5 stupňů, tak musí být ihned izolován. Stejně se bude muset přistupovat k zaměstnancům,“ dodal.
Izolace pacientů
Ministr Vojtěch řekl, že pokud již dojde k tomu, že se v daném zařízení potvrdí pacient s nemocí COVID-19, nebo tam je skutečně podezřelý pacient, který má dané příznaky, tak je nutné, aby všechna tato zařízení měla vyčleněna lůžkovou kapacitu pro izolaci takových pacientů.
„A to 10 procent z celkové lůžkové kapacity zařízení s tím, že je nutné, aby toto zařízení bylo rozděleno na covid zónu a non-covid zónu, aby taková izolace byla v každém zařízení sociálních služeb zavedena. Stejně tak vyčlenění samostatných toalet pro tyto podezřelé pacienty,“ dodal ministr.
Geriatrička k nákaze v domovech pro seniory: Mají chronická onemocnění, příznaky se nemusí projevit
Číst článek
„Myslíme si, že to je zvládnutelné,“ popsal Vojtěch.
Budou apelovat
Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová uvedla, že v domově pro seniory v Michli, poté v nemocnici Na Slupech a Donovalské se nenacházejí nakažení pacienti.
„Ti, kteří byli pozitivně testováni a měli závažné příznaky, byli hospitalizováni v nemocnicních. Jak už bylo zveřejněno, někteří z nich bohužel zemřeli,“ dodala Rážová.
Tiskové konference se účastnil také Zdeněk Beneš, ředitel Thomayerovy nemocnice, a Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví.
„Je zcela nepochybné, že to původní zavlečení může být pouze přes personál, jak zdravotní, tak sociální, který tam poskytuje péči,“ uvedl Prymula. Stejně jako Vojtěch, i Prymula potvrdil, že budou apelovat na ošetřující personál, aby monitoroval svůj zdravotní stav.