Domovy pro seniory budou přijímat jen klienty s negativními testy na koronavirus

Domovy pro seniory a podobná zařízení musejí od pondělí přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Poté je umístí po dobu 14 dní na samostatný pokoj. Ministerstvo zdravotnictví v neděli večer v tiskové zprávě uvedlo, že další mimořádné opatření má omezit šíření nákazy mezi staršími lidmi.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starší generace

Domovy pro seniory a podobná zařízení musejí od pondělí přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje, se objevilo už v nejméně šesti domovech pro seniory v Česku, několik vážně nemocných klientů těchto domovů, kteří se nakazili, zemřelo.

V Česku je evidováno 16 obětí v souvislosti s koronavirem, počet nakažených je 2817

Číst článek

Opatření se týká všech poskytovatelů sociální péče v domovech pro osoby se zdravotním postižením a v domovech pro seniory i těch, kteří poskytují takzvané odlehčovací služby v pobytové formě.

„Při příjmu nových klientů do domovů důchodců a sociálních zařízení bude od zítra (pondělí) prováděn test na koronavirus a zaváděna preventivní karanténa.... Cílem nového opatření je, aby se u této vysoce citlivé skupiny obyvatel co nejvíce snížila možnost přijít do styku s nákazou,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nové opatření probral i s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a šéfem Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřím Horeckým, kteří s nimi souhlasili, dodal.

Dosud zemřelo 16 lidí

Od vypuknutí koronavirové epidemie v Česku dosud zemřelo 16 pacientů s onemocněním COVID-19. Všichni byli už před nakažením vážně nemocní, až na jednu výjimku to byli starší lidé. V zemi bylo podle údajů aktualizovaných v neděli ve 22.30 potvrzeno 2805 případů nákazy.

Ministerstvo pošle lékařům v krajích 300 tisíc respirátorů, slíbil Vojtěch. Dostat je mají v úterý

Číst článek

Problémem posledních dnů je především šíření nákazy v domovech pro seniory a nedostatek ochranných prostředků pro jejich klienty a zaměstnance. Například v domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se nakazilo 20 z 22 klientů a devět pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná onemocnění, v neděli zemřela v nemocnici. Kraj Vysočina kvůli situaci v tomto domově požádal o zásah armády, vojáci ale řekli, že z kapacitních důvodů pomoci nemohou.

Koronavirus se potvrdil i u zhruba osmdesátileté ženy z Domova seniorů v Michli, která v neděli zemřela ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Podle nemocnice měla rakovinu a COVID-19 nebyl příčinou úmrtí. Již ve čtvrtek po krátké hospitalizaci v téže nemocnici zemřely další dvě ženy z tohoto zařízení. Ani u nich nebyl COVID-19 bezprostřední příčinou úmrtí, obě trpěly chronickou plicní obstrukční nemocí.

Počet obětí nákazy v Česku v neděli stoupl na 16. Pozitivních případů je k nedělnímu večeru 2775, o 86 více než v sobotu. Aktualizované údaje zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Od začátku epidemie bylo na koronavirus provedeno v Česku už 40 700 testů. Z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, se dosud vyléčilo 11 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme