Česko očkování AstraZenecou nepřeruší. Premiér chce delší dobu mezi dávkami, aby tu první dostalo víc lidí

Česko bude dál očkovat proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, řekl při odletu na návštěvu Rakouska novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplynulo to podle něj z úterní jednání vládní Rady pro zdravotní rizika. Očkování vakcínou AstraZeneca v posledních dnech pozastavily některé státy. Ministerstvo zdravotnictví má podle premiéra prověřit možnost prodloužit interval mezi dávkami očkovacích látek, aby bylo možné dát první dávku rychleji více lidem.

Praha (Aktualizováno: 14:12 16. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca

V současné době je druhý termín přidělovaný zhruba po 21, respektive 28 dnech. U AstraZenecy by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Očkování vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca pozastavily od pondělí Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr, Švédsko, Lotyšsko či Lucembursko. Chtějí počkat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi a poté vydá k vakcíně stanovisko.

EMA’s safety committee (#PRAC) continues investigation of the #COVID19vaccine Astra Zeneca and thromboembolic events. Check out the latest updates:
👉ema.europa.eu/en/news/emas-s…

18:13 – 15. 03. 2021

407 637

Česko podávání preparátu nepřerušuje. Ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný novinářům v pondělí řekl, že se neprokázala souvislost vakcíny s případy výskytu krevních sraženin.

To potvrdil i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti (onemocnění) covid-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií,“ uvedli představitelé ústavu na twitteru.

„Nadále platí, že se neprokázalo, že je očkování v České republice potřeba přerušit.“

Vakcíny AstraZeneca: Hlídáme nahlášená podezření na nežádoucí účinky, SÚKL se účastní jednání lékových agentur v EU a vše řešíme. Z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií.

13:10 – 16. 03. 2021

37 212

Premiér Babiš v úterý řekl, že se na záležitost Blatného při jednání Rady pro zdravotní rizika ptal. „On odpověděl, že je hematolog, že tomu rozumí a ČR bude pokračovat dál v očkování,“ prohlásil premiér.

Interval mezi dávkami

Česká vakcinologická společnost navrhuje upravit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19. U očkovacích látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna může podle nich být až šest týdnů.

Německo, Francie a Itálie pozastavují očkování AstraZenecou. ‚Nevidím pro to důvod,‘ řekl Blatný

Číst článek

V současné době je druhý termín přidělovaný zhruba po 21, respektive 28 dnech. U AstraZenecy by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů.

Babiš řekl, že ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol se delšími intervaly zabývat. „My v podstatě s dalšími experty jako profesorem (předsedou České vakcinologické společnosti Romanem) Chlíbkem a epidemiologem (Petrem) Smejkalem vlastně naléháme na ministerstvo zdravotnictví, aby prověřilo možnost delšího intervalu,“ uvedl premiér.

Umožnilo by to naočkovat větší množství lidí první dávkou rychleji než dosud. „Doufejme, že si to na ministerstvu vydiskutují a přijmou urychleně nějaký závěr,“ dodal.

Spolu s Romanem Chlíbkem a Petrem Smejkalem naléháme na @Ministerstvo zdravotnictví, aby prověřilo možnost prodloužení intervalu pro očkování druhé dávky. Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr.

10:30 – 16. 03. 2021

7 128

Zuzana Machálková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme