Na Novoborsku se objevila indická mutace koronaviru. Hygienici ji potvrdili u pěti nakažených
Varianta delta známá i jako indická se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí nakažených koronavirem. Nových případů tam ale přibývá jen ojediněle. Na webu krajské hygienické stanice v Liberci o tom informovala její mluvčí Zuzana Balašová. V Česku za středu přibylo 248 případů koronaviru, zhruba o sto méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů ve všední den zůstávají nejnižší od konce srpna.
Od druhé poloviny května bylo v oblasti laboratorně potvrzeno 88 případů koronaviru. „V současné době v ohnisku přibývají pouze ojedinělé případy, a to případy aktivně vyhledané, to je kontakty dříve nemocných,“ uvedla Balašová. Pro 53 lidí nakažených koronavirem už skončila nařízená izolace.
Vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson nakonec budou jen pro pacienty starší 60 let
Číst článek
Nakažlivější indickou variantu potvrdila laboratoř v Drážďanech metodou sekvenace. „Vzhledem k tomu, že protiepidemická opatření byla nastavena ihned při podezření na variantu, potvrzení varianty neznamená žádnou změnu v prováděných opatřeních,“ dodala krajská mluvčí hygieny.
V regionu se ve zvýšené míře hygienici ve spolupráci s policisty zaměřili na dodržování vládních opatření v restauracích, školách či firmách. Zrušené byly i některé akce, na nichž se očekávala účast většího množství návštěvníků, a v regionu se i testuje víc než jinde.
Na Českolipsku, kam patří i oblast Nového Boru, za posledních sedm dnů v přepočtu na 100 tisíc lidí přibylo 18 nově potvrzených případů. To je nejméně v rámci celého Libereckého kraje, nejhůře je na tom Liberecko s 32 novými případy. Sedmidenní incidence podle tohoto přepočtu za celý kraj je 27 nových případů.
A i když se dostala v posledních dvou dnech pod hodnotu 30, nadále platí pro školáky v Libereckém kraji povinnost učit se v rouškách. To samé platí v zemi ještě v Jihočeském a Zlínském kraji.
„Hygienici vyhodnocují opatření na základě týdenního trendu. Pokud budou na konci týdne v krajích incidence pod 25, ministerstvo zdravotnictví navrhne změnu na pondělním jednání vlády s ohledem na aktuální epidemickou situaci v regionech,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Situace v Česku
Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy. Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se ve čtvrté vlně epidemie v Česku dostaly téměř na 17 tisíc.
Nemocnici zbyl Babišem nakoupený ivermektin za téměř čtyři miliony. Chce ho vrátit Bulharům
Číst článek
Podobně ubývá úmrtí s potvrzenou nákazou. V březnu s nemocí covid-19 za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí, nyní se zhruba 14 dní drží denní počet úmrtí pod deseti. V Česku s potvrzeným onemocněním covid-19 dosud zemřelo 30 211 lidí.
Ve středu bylo v celém Česku hospitalizováno 259 pacientů s covidem, nejméně od první poloviny loňského září.
Ve vážném stavu je 36 z nich, nejméně od konce srpna. V mezitýdenním srovnání klesl počet lidí, kteří potřebovali nemocniční péči o 180, těžkých případů je polovina.
Ubývá také počet provedených testů na koronavirus. Počet antigenních se snížil proti předchozí středě o 64 tisíc na zhruba 110 tisíc, testů metodou PCR bylo přes 23 tisíc, asi o 3000 méně než o týden dřív. Z preventivních testů nákazu ukázala méně než jedna desetina procenta. Diagnostické testy, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, nákazu potvrdily zhruba u procenta odběrů.
Česko má stále nižší takzvané incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulý týden 19 nakažených. Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji s 37 případy a nejnižší v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde je pod pěti.
Ministerstvo po kritice couvlo. Dětem bude stačit negativní PCR test před odjezdem na tábor
Číst článek
Další vývoj epidemie covidu je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška třeba sledovat po okresech či obcích.
Ve středu řekl, že nejhorší je aktuálně situace na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Prachaticku a Klatovsku, kde má epidemie stále růstovou tendenci.
Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví dosahuje počet nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden na Českokrumlovsku 88 – tam je situace nejhorší – na Klatovsku a Českobudějovicku 63 a v okrese Prachatice 57. Nad 25 má incidenční číslo 14 okresů.
Podle Duška je třeba se zaměřit zejména na okresy Český Krumlov a Klatovy. „Oba dva mají stále vysokou záchytovou nálož, mají prorůstové charakteristiky a mají relativně vysokou pozitivitu testů,“ dodal. Podle něj ale zatím více pacientů nesměřuje do nemocnic.