Covid jako nemoc z povolání: hygienici řešili celkem 25 tisíc žádostí, většina lidí se dočká kompenzací

Hygienici dostali od začátku epidemie koronaviru přes 25 tisíc žádostí o uznání covidu-19 za nemoc z povolání. Radiožurnálu to řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Mezi žadateli jsou nejčastěji zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Většina z nich se dočká kompenzací, vyřízení ale trvá i měsíce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra na lůžkovém oddělení interny VFN, kde leží pacienti s Covid-19.

Hygienici dostali od začátku epidemie koronaviru přes 25 tisíc žádostí o uznání covidu-19 za nemoc z povolání (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Teploty nepřestávaly, byl jsem unavený, spal jsem 15 až 16 hodin denně, měl nechuť k jídlu. Nezvládal jsem nic požít, do toho mě trápily závratě a bolesti hlavy," popsal pro Radiožurnál Miloslav z Plzeňska, který podal žádost o uznání covidu-19 jako nemoci z povolání už loni na jaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Covid jako nemoc z povolání? Téma pro Janettu Němcovou

Když tehdy o průběhu nemoci vyprávěl, vzpomínal na to, jak byl přes měsíc na neschopence. Jestli s žádostí uspěl, ale zatím neví. Úřady jeho případ stále řeší.

Na délku řízení upozornila i šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková: „Kapacity jsou velmi omezené, a tak to trvá. Mají to uznané především zdravotníci z roku 2020, rok 2021 je hodně ve skluzu.“

Žádosti lidé podávají přes Střediska nemocí z povolání, ta pak žádají hygienické stanice o prověření, jestli se žadatel koronavirem skutečně nakazil v práci. Podání žádosti po prodělání nemoci není nijak časově omezené.

„Když byl někdo 14 dní na dovolené, byť zdravotník, a onemocněl po návratu z dovolené hned první den, tak samozřejmě to choroba z povolání není,“ vysvětlila pro Radiožurnál hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou

„Zaměstnává nás to poměrně hodně. Vyřízení jedné žádosti trvá krajské hygieně zhruba čtyři měsíce. Záleží zejména na tom, jak jsou dostupné údaje ve zdravotnické dokumentaci. Šetření onemocnění covid-19 patří k těm kratším šetřením,“ doplnila s tím, že počty žádostí jsou poměrně rovnoměrně rozprostřené po republice.

Lidí, kteří žádosti podávají, loni výrazně přibylo. V Moravskoslezském kraji jich v roce 2020 evidovali 180, loni přes 1300.

„Počet vydaných závazných vyjádření je velice extrémní, nemá v minulosti krajské hygienické stanice obdoby. Vzhledem k potřebě šetřit také ostatní nemoci z povolání a také k počtu přijatých žádostí, může toto šetření trvat až v řádu několika měsíců," doplnil mluvčí tamní hygieny Aleš Kotrla.

Žádost můžou lidé podat kdykoli po nemoci. Pokud splní všechny podmínky, mohou dosáhnout na kompenzaci až ve výši desítek tisíc korun. Částka závisí na tom, jak závažné komplikace jim nemoc způsobila.

Janetta Němcová, jch, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme