Problém velkých očkovacích center: kvůli nedostatku vakcín nemusí dosáhnout na peníze od pojišťoven

Česko očkuje proti covidu téměř půl roku. Přesto velkokapacitní očkovací centra zřízená ve sportovních halách či na výstavištích nejsou kvůli chybějícím vakcínám plně vytížená. Mnohá fungují na zhruba poloviční kapacitu. Jak je to ale s jejich financováním? Zdravotní pojišťovny mají očkovacím centrům vyplácet podporu, musejí ale splnit dvě podmínky. Například v Pardubickém kraji počítají s tím, že na ni většina center nedosáhne, píše Deník N.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní očkovací centrum O2 Universum

Velkokapacitní očkovací centrum O2 Universum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Očkovací centra dostávají od zdravotní pojišťovny fixní částku 267,52 koruny za každé podání vakcíny, informuje Deník N. Kromě toho mají od pojišťovny dostávat denně také dvanáct, šest nebo čtyři tisíce korun za to, že jsou vůbec otevřená. Záleží na tom, zda jde o velkokapacitní očkovací centra, očkovací centra prvního nebo druhého typu.

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne. První květnový den přibylo 1169 případů covidu

Číst článek

Pro tento příspěvek ale musí splnit dvě podmínky. Zaprvé velká očkovací centra musí mít otevřeno 12 hodin denně sedm dní v týdnu, menší osm hodin denně pět dní v týdnu.

A zadruhé každé centrum musí do konce června na základě dohody mezi státem a pojišťovnami vyočkovat dle své kategorie konkrétní počet vakcín. Pro velkokapacitní očkovací centrum je to 90 tisíc očkování, pro centrum prvního typu 45 tisíc vakcín a pro malé centrum 30 tisíc.

Například Pardubický kraj už podle Deníku N ví, že splnit druhý požadavek je téměř nemožné.

„Jsou to parametry, které splníme možná jen v Pardubické nemocnici,“ uvedla pro server Michaela Matoušková (STAN), náměstkyně Pardubického kraje pro zdravotnictví.

Očkovací centra v Česku

Kraje přistupují ke zřizování velkokapacitních očkovacích míst rozdílně. Ve Zlínském kraji jsou tři - na kroměřížském výstavišti, ve vsetínské sportovní hale a ve zlínské PSG aréně. Hejtmanství navíc do nich přesunulo očkování z nemocnic.

Čínské stříkačky zatím v Česku žádný lékař nevyužil. Stát přitom zaplatil tři miliony za expresní dodání

Číst článek

Zatím sice nefungují na plný provoz, kraj je ale s nimi spokojen. Předpokládá, že až bude naočkována velká část obyvatel, provoz center se utlumí a vakcinace se vrátí zpět do nemocnic, menších zdravotnických zařízení a bude pokračovat také u praktických lékařů.

Podobnou strategii zvolil i Ústecký kraj, kde jsou plánována čtyři velkokapacitní centra. Největší se otevře v pondělí v bývalém univerzitním areálu v Ústí nad Labem. Až bude dostatek vakcín, bude možné tam očkovat až 2000 lidí denně.

Funguje už také v Lužické nemocnici Varnsdorf a ve sportovní hale v Mostě a jako poslední by se mělo 10. května otevřít centrum na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích. S otevřením velkých vakcinačních míst končí očkování v nemocnicích, stalo se tak už například v Děčíně.

Chybějící vakcíny

Naopak v Královéhradeckém kraji o zřízení většího očkovacího místa vůbec neuvažují. Zapojili především stávající zdravotnická zařízení doplněná praktickými lékaři. Hejtmanství si od toho slibuje, že bude očkování dostupnější lidem v jednotlivých regionech.

0:47

V pondělí se v Česku otevřou služby a další třídy základních škol. Ke kadeřníkovi stačí i test z práce

Číst článek

V kraji jsou pilíři očkovací sítě krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Dodávky vakcín zatím nedosahují kapacit, které očkovací místa mají.

Větší očkovací místa v některých krajích stále fungují v omezeném provozu, protože nemají dostatek vakcín.

Třeba centrum v Plzni, které má kapacitu 1200 naočkovaných denně, očkuje většinou od čtvrtka do neděle. Na využití své maximální kapacity stále čeká i centrum v karlovarské KV Areně, které je připraveno podávat očkování do podzimu.

Kraj počítá i s variantou, že se multifunkční hala vrátí k běžnému provozu a zároveň v ni bude pokračovat vakcinace proti covidu-19.

V hlavním městě, kde v pondělí začne fungovat velké centrum v hale O2 universum, se dokonce některá menší očkovací místa kvůli nedostatku vakcíny dočasně uzavřela.

Kromě centra v O2 universum, které má mít kapacitu až 7000 naočkovaných lidí denně, je v provozu také větší místo v Kongresovém centru na Vyšehradě. Očkuje se i v nemocnicích, ale některé vakcinaci omezují. Například motolská nemocnice už přestala fungovat jako očkovací místo pro veřejnost.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme