Celé třídy, výlety i roušky na chodbách. Ministerstvo představilo manuál pro vyučování
Při zahájení školního roku se od dětí podle ministra škoství Roberta Plagy (ANO) nebude vyžadovat prohlášení o bezinfekčnosti, které bylo podmínkou návratu do škol v květnu a červnu. Na rozdíl od jara ministerstvo školství s epidemiology nestanovilo nyní ani žádná pravidla pro omezení počtu žáků ve třídách, mohou se tedy sejít celé. Vyplývá to z manuálu pro školy, který Plaga představil na tiskové konferenci.
Školy začnou výuku 1. září v běžném provozu se zvýšenými hygienickými opatřeními, která se budou řídit mimo jiní podle takzvaného semaforu rizika nákazy ministerstva zdravotnictví. Resort zdravotnictví doplnilo podle ministra školství Roberta Plagy svůj systém pro označování rizika nákazy v okresech o takzvaný semafor pro školy.
Školy by se pak zřejmě mohly uzavřít v případě označení některého okresu červenou barvou, tedy nejvyšším stupněm rizika nákazy koronavirem, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.
Podle mapy jsou nyní všechny regiony s výjimkou Prahy a Frýdku-Místku v nejnižším, tedy nulovém stupni rizika, ve kterém budou moct fungovat ve standardním režimu.
Barevný manuál pro školy
Manuál pro školy je podle ministra Plagy barevně rozlišen na závaznou, doporučující a informativní část.
Dodal, že na rozdíl od jara se žáci už nebudou rozdělovat do maximálně patnáctičlenných skupin, ale nastoupí do škol ve standardních třídách. „Není omezený počet žáků ve třídách a není potřeba před prvním vstupem dávat potvrzení o bezinfekčnosti,“ sdělil Plaga.
Konkrétní podmínky provozu a vnitřního režimu škol mají stanovit ředitelé.
V Česku za pondělí přibylo 191 nakažených koronavirem. Počet hospitalizovaných klesá
Číst článek
Mimo třídy budou muset žáci a studenti nosit roušky, jak v úterý potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.
„Ve třídách nebude rouška povinná. Jde o homogenní kolektivy, třídy jsou spolu stále. Riziko promíchání dětí a zavlečení nákazy je nižší, ale budou povinné ve společných prostorách a na chodbách, ve frontách na obědy,“ upřesnil Vojtěch.
Za přísných hygienických podmínek budou moct fungovat i školní jídelny. Žáci z různých tříd by se v nich ale měli potkávat co nejméně.
Jídelny proto mohou obědy vydávat delší dobu, nebo mohou vymezit části místnosti pro jednotlivé třídy. Zakázáno bude samoobslužné odebírání příborů, nápojů, polévek či salátů. Roušku při jídle nebudou muset nosit.
Doporučeno podle Plagy bude také dodržování odstupů mezi lidmi, častější větrání či používání dezinfekce. Manuály by se měly týkat třeba i škol v přírodě, kroužků nebo družin.
Školy v přírodě a školní výlety nejsou podle ministra zakázány. „Nepočítá se s plošným zákazem. Konání či nekonání bude odvislé od aktuální epidemiologické situace,“ doplnil Plaga.
Text pokračuje pod online reportáží. Celý manuál najdete na konci článku.
Vyžadovaná hygienická opatření jsou pro školy zvládnutelná, zhodnotil prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. V manuálu jsou převážně jen doporučení. Samotný způsob provedení opatření ministerstvo nechává na ředitelích, což šéf asociace uvítal.
Roušky se vrací. Lidé je budou muset od září nosit v dopravě, obchodech a na vnitřních akcích
Číst článek
Netěší ho ale, že ve školách bude mimo třídy povinné nošení roušek. Manuál obsahuje mimo jiné také návod pro postup škol v případě, že by některý z žáků měl příznaky nákazy koronavirem, či se u něj nákaza potvrdila.
„Pokud se ve škole objeví pozitivní případ, krajská hygienická stanice provede epidemiologické šetření, individuálně posoudí riziko i kvalitu kontaktu a rozhodne o případně karanténě a opatřeních. Jeden pozitivní pacient tak nemusí znamenat hned uzavření školy,“ řekla v úterý hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Manuál se podle Černého, který dokument při jeho vzniku připomínkoval, nezabývá jen organizačními věcmi. Obsahuje mimo jiné doporučení České školní inspekce pro učitele, jak od září přistupovat k rozjezdu výuky a jak podpořit děti, které mají ve znalostech z minulého školního roku velké mezery.
Dokument také podle něj obsahuje informaci, že by školám měli s doučováním dětí pomoci vysokoškolští studenti z pedagogických fakult.
Uzavřené školy
Kvůli pandemii koronaviru byly školy část druhého pololetí uplynulého školního roku zavřené. První manuály k ochraně proti koronaviru obdržely v dubnu a fungovaly podle nich po svém částečném znovuotevření do konce školního roku. Docházka byla do té doby dobrovolná a děti se mohly učit i z domova.
Základní školy měly v minulém školním roce zhruba 953 tisíc žáků a střední školy 424 tisíc. Podobné množství jich zřejmě budou mít i v nadcházejícím roce.