Královédvorská zoo má první mládě hrabáče kapského. Dostalo lůžko s vyhřívací lampou

Zoo ve Dvoře Králové má nový přírůstek. Narodilo se tam historicky první mládě hrabáče kapského. Africké zvíře připomínající mravenečníka chovají v Česku pouze tři zoologické zahrady. Do Dvora Králové se první hrabáč, samec Eka dostal před třemi lety. Společnost mu od loňského léta dělá samice Skyla, která přijela z Anglie.

Dvůr Králové nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě se narodilo ve čtvrtek časně ráno. Porod samice Skyly ošetřovatelé monitorovali kamerami a hned po něm zjišťovali, jak matka prvorodička mládě přijme.

Hrabáč kapský

Hrabáč kapský je noční živočich obývající subsaharskou Afriku. Ve volné přírodě se živí především termity a mravenci, k čemuž má výborně uzpůsobené tělo. Hlava je zakončena nápadně dlouhým a citlivým čenichem, zatímco uvnitř tlamy má dlouhý jazyk. K rozhrabávání termitišť využívá svých silných končetin, které jsou opatřeny ostrými drápy.

„Skyla se od začátku chovala poněkud nervózně. Protože jsme se báli, aby mládě omylem nezranila, rozhodli jsme se ho umístit po dobu matčiny zvýšené aktivity do speciálního lůžka v zázemí zoo. Ke Skyle ho však pravidelně nosíme a přikládáme ho k matčiným strukům," popisuje péči o mládě ošetřovatelka Lucie Pavlačíková.

Malý hrabáč je velmi citlivý na změny tepla a vlhkosti, proto je jeho lůžko například vyhřívané infra lampou na 32 stupňů Celsia.

„Mládě je pod neustálým dozorem ošetřovatelů, kteří se u něho pravidelně střídají a sledují ho na kamerách. U matky se ho ale snažíme nechávat na stále delší dobu, ne jen na krmení," říká zooložka Gabriela Linhart.

Mládě hrabáče kapského v Zoo Dvůr Králové | Foto: Zoo Dvůr Králové

Hrabáče chová v Česku kromě královédvorské také pražská a nově i olomoucká zoo. „Hrabáč se v evropských zahradách nevyskytuje úplně běžně a častější úspěšné odchovy mláďat jsou záležitostí spíše posledních několika let, proto zkušenosti s jejich odchovem nejsou zatím velké," doplňuje Linhart.

Samec Eka se Skylou si porozuměli, jakmile se loni v srpnu poprvé uviděli. Eka se při té příležitosti pokusil i o páření. U porodu ale samec být nemohl, kvůli bezpečnosti mláděte ho ošetřovatelé těsně před ním od Skyly oddělili.

Samice zůstává v expozici pavilonu Africká savana, který je ale zatím pro návštěvníky otevřen jen omezeně.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme