Kriminalisté dostanou nové odznaky. Ty stávající ve velkém zneužívají zločinci
Každý dvacátý policejní odznak v Česku je kradený nebo padělaný, upozorňuje Policejní prezidium. Kriminalistům proto vedení sboru letos pořídí nové průkazy za víc než 9 milionů korun. Chce tak zločincům znemožnit jejich snadné zneužívání. Třeba v Praze loni řádily hned dva loupežné gangy falešných policistů. Vytipovali si oběti a přepadávali je přímo v jejich domovech.
Zvonek se nečekaně ozval třeba u dveří domu podnikatele z pražské Uhříněvsi. Muži s falešnými odznaky tvrdili, že jsou z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Když ale vešli, podnikatele a jeho těhotnou partnerku okamžitě napadli.
„Falešní policisté začali být velmi agresivní, spoutali je. Těhotnou ženu docela brutálním způsobem odvedli do patra, kde ji hlídali a omezili ji na svobodě. A poté provedli vlastní loupež, odcizili věci z domu,“ popsal kriminalista Jiří Zábrodský, který falešné policisty zatýkal.
Každý 20. policejní odznak v Česku je kradený nebo padělaný. Kriminalisté proto dostanou nové odznaky. Natáčela o tom Evelyna Kulíšková
A rozhodně to nebylo poprvé, co se s takovým zločineckým know-how setkal: „Vzpomínám si na případy, kdy byly provedeny loupeže na kurzovních vozech s auty, které měly nálepky policie, a pachatelé byli v uniformách policie.“
A takových případů by mohlo přibývat. Uniformy, výstroj, ale především originální policejní odznaky se totiž dají koupit třeba na internetu. Lidé jsou za ně ochotní zaplatit i desetitisíce. A někteří se dokonce veřejně shání po padělcích.
„Poptávám výrobce 10 až 20 kusů odznaků. Výroba se týká především odznaků Policie ČR a příslušná identifikační čísla k těmto odznakům,“ píše na internetu třeba muž z Liberecka.
Podle mluvčího Policejního prezidia Jozefa Bocána jsou nabízené odznaky nejčastěji kradené. Jen za poslední dva roky se mimo policii dostalo přes 70 takzvaných placek, kterými se prokazují kriminalisté.
„Dle našich informací by se počty odznaků, které jsou v kriminálním prostředí nebo u veřejnosti a mohou k tomuto sloužit, mohly pohybovat okolo asi každého dvacátého odznaku, který byl vydán.“
Proto se mají třináct let staré tmavomodré odznaky ve tvaru elipsy změnit. Nové by policisté mohli dostat už letos.
„V navrhované podobě se nově objeví státní znak ČR, opět zůstává oválný tvar na modrém pozadí. Co se týče finančních nákladů, odhad hovoří zhruba o 9 milionech a 300 tisících korun,“ říká Bocán.
Nové uniformy
Návrh vyhlášky, která odznaky mění, zahrnuje i změnu policejních uniforem. Ty by měly být především kvalitnější. A mírně upravuje i označení služebních aut. Těm oproti minulosti chybí identifikace na střechách.
Od roku 2002 došlo ke ztrátě, či odcizení 691 odznaků, řekl v Ranním interview náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube
„Především pro potřeby posádky vrtulníku. Zatím se jako nejpravděpodobnější varianta jeví označení kombinací písmen a nějakého číselného kódu. Jednou ze zvažovaných variant bylo i označení vozidel elektronickým zařízením, které by vysílalo signál do přijímače, kde by už bylo jasné, které vozidlo signál vysílá,“ dodává Bocán.
Kolik by to stálo a kdy by se označení policejních aut mohlo změnit, zatím není úplně jasné. Podle Bocána bude záležet na tom, jak rychle a v jaké podobě vyhláška projde.
Od roku 2002 se pohřešuje 691 odznaků
„Od roku 2002, kdy funguje nový odznak, došlo ke ztrátě, či odcizení 691 odznaků, takže to přece jen není tak často,“ poznamenal v Ranním interview náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.
„Pokud jsem se ptal například pamětníků, tak za poslední tři roky jsme řešili zhruba 10 případů zneužití právě odznaku služby kriminální policie a vyšetřování.“
Podle jeho slov může ke ztrátě dojít například při služebním zákroku. „Může docházet i ke ztrátám z jiných důvodů a osobně se domnívám, že hodně ztrát souviselo s masivními odchody od policie, kdysi odznak chtěli nechat policisté na památku,“ řekl Laube.
„Bereme to jako závažný přestupek a je za to většinou uložený kázeňský trest – procenta na 3 měsíce, většinou 5 procent.“
Jak řekl, každý odznak má své evidenční číslo, takže lze dohledat, komu byl vydán. „V současné době se ztrácí tak 40 odznaků za rok.“
Laube také zdůraznil, že k potvrzení identity kriminalisty slouží i legitimace Policie České republiky a k ověření mohou lidé použít i linku 158.
Zpět k osvědčeným symbolům
„Nový odznak se vrací k zažité a osvědčené symbolice, která byla používaná. To znamená, jsou tam opět vyobrazeny váhy jako symbol spravedlnosti, je tam meč jako symbol boje se zločinem a je tam zpět velký státní znak. Podklad je modrostříbrný.“
Podoba bude zveřejněna ve vyhlášce ministerstva vnitra. „Samozřejmě to podpoříme masivní kampaní, abychom informovali občany, že jsou nové odznaky a aby si na to dávali pozor,“ řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.