Miliardáři měli audienci u šéfa komunistů. 'Vzájemně jsme se informovali o čínských investicích,' říká Filip

Dušan Palcr z J&T, Jiří Šimáně z Travel Service a Marek Dospiva z Penty. Trojice miliardářů minulý týden zavítala do sněmovních kuloárů navštívit předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, zjistil server iROZHLAS.cz. S podnikateli se podle jeho slov vzájemně informovali o aktuálním dění kolem CEFC. Setkání se uskutečnilo těsně před příjezdem delegace čínské státní firmy CITIC Group, která má kvůli potížím CEFC získat podíl v evropské části podniku.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Petr Lundák / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Vyměnili jsme si na to názory,“ potvrdil setkání serveru iROZHLAS.cz šéf komunistů Vojtěch Filip na dotaz, zda za ním VIP návštěva přišla kvůli potížím CEFC. Odmítl však, že by ho trojice miliardářů požádala o pomoc. „Jenom jsme se informovali vzájemně, jaká je situace v investicích čínské strany poté, kdy tam dojde k výměně,“ pokračoval.

O budoucnost Slavie nemám žádnou obavu, uklidňuje Tvrdík. Změny v CEFC klub neovlivňují

Číst článek

Čínský investor totiž ve finanční skupině J&T a leteckém dopravci Travel Service drží spoluvlastnický podíl, s Pentou pak CEFC spolupracuje – předloni jí například prodala administrativní komplex Florentinum. Radiožurnál také dříve uvedl, že by čínská firma mohla do Penty vstoupit.

V březnu ale vyšlo najevo, že CEFC se potýká s finančními problémy a že šéf podniku Jie Ťien-ming – který je současně poradcem prezidenta Miloše Zemana – je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Vstup do evropské pobočky podniku posléze ohlásila čínským státem vlastněná společnost CITIC Group, která má získat minoritní podíl.

Oslava narozenin

Server iROZHLAS.cz se na schůzku u komunisty Filipa ohledně stavu čínského partnera zeptal také trojice podnikatelů. „Mysleli jsme si, že má aktuální informace. Samozřejmě zjišťujeme, jak to v Číně funguje, a oni jsou velmi zadobře s čínským vedením. Předpokládali jsme tak, že mají informace, které ostatní subjekty na trhu nemají. Vyměnili jsme si tak pár zdvořilostních frází. To bylo všechno,“ popsal spoluvlastník letecké společnosti Travel Service Jiří Šimáně.

Spolumajitel finanční skupiny J&T Dušan Palcr zase v reakci uvedl, že šlo o setkání v úzkém kruhu osob. „Ano, s panem Filipem jsem se potkal, byl to oběd ve společnosti asi osmi osob a nikdo nikomu nic neradil,“ odpověděl v SMS na dotaz, proč se přišel do sněmovny poradit ohledně situace kolem CEFC právě za Filipem.

„Filip má v Číně kontakty po stranické linii především prostřednictvím mezinárodního oddělení útředního výboru komunistické strany, jinak ve veřejných výročních zprávách BIS označovaného za “specifickou čínskou stranickou rozvědku”. “

Martin Hála (sinolog)

Marek Dospiva z Penty pak přes svého mluvčího vzkázal, že šlo o oslavu narozenin. „Marek Dospiva byl na společenském obědě při příležitosti narozenin kolegy pana Filipa. Pokud se pan Filip vyjádřil, že se s ním hosté přišli poradit, Marka Dospivy se to netýká. U zmíněného tématu to nemá zapotřebí,“ uvedl redakci mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Čínská delegace

Návštěva u Filipa se uskutečnila minulý týden ve středu, tedy jen den před tím, než zástupci nového čínského partnera dorazili do Česka. „Delegace CITIC Group dnes poprvé ve Slavii,“ ohlásil ve čtvrtek na twitteru Jaroslav Tvrdík, český zástupce CEFC, která vlastní mimo jiné i slávistický fotbalový klub.

Tvrdík přitom podle svých slov o setkání u Filipa nevěděl. „Nedisponuji touto informací. S panem Palcrem hovořím denně, s panem Dospivou jsem se viděl v neděli a s panem Šimáněm jednala paní viceprezidentka (CEFC) Hrdá v sobotu. Nikdo z nich mi o schůzce s panem Filipem neříkal,“ reagoval na dotaz, proč podnikatelé nečerpají informace o aktuálním dění od něho.

„Vztahy máme dobré,“ doplnil Tvrdík. Vzájemnou komunikaci potvrdil i Palcr. „Pana Tvrdíka nemusím kontaktovat, mluvíme spolu velmi často,“ doplnil s tím, že se sešel i se zástupci firmy CITIC Group. Tvrdík pak k čínské delegaci v Česku pak uvedl, že „návštěva dopadla k plné spokojenosti obou partnerů.“

Spolumajitel společnosti Travel Service Jiří Šimáně a zástupce CEFC v Česku Jaroslav Tvrdík | Foto: Milan Kammermayer | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kontakty u rozvědky

A proč miliardáři poptávali informace o čínských investicích u předsedy KSČM Filipa? Podle sinologa Martina Hály jde o jeho kontakty v čínské vládní straně. „V Číně má kontakty po stranické linii, především prostřednictvím mezinárodního oddělení ústředního výboru komunistické strany,“ popsal s tím, že jde o útvar označovaný ve výročních zprávách české Bezpečnostní informační služby (BIS) za „specifickou čínskou stranickou rozvědku“.

Investice CEFC v Česku

V České republice konglomerát CEFC spravuje aktiva v hodnotě přes 1,5 miliardy eur (38 miliard Kč) a zaměstnává více než 4000 lidí. Vlastní významné podíly v podnicích, mezi nimiž jsou například strojírny ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz či fotbalový klub SK Slavia Praha. Minulý měsíc CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB.

V setkání s předními podnikateli pak Hála vidí jejich bezradnost. „Návštěva českých miliardářů u šéfa českých komunistů dokládá jejich bezradnost. Zjevně předem nedomysleli, co obnáší byznys s komunistickou Čínou. Teď se nestačí divit, a chytají se stébel,“ pokračoval.

Hála si přitom nemyslí, že by Filip disponoval exkluzivními informacemi. „Spíše tahá čínská strana informace z něj. Obavám se, že je ani nemusí příliš tahat,“ uvedl dále.

K Tvrdíkovu angažmá v celé věci doplnil, že se od začátku velkou informovaností neosvědčil: „Jeho čínští přátelé mu sdělí pouze tolik, co uznají za vhodné. To mohou být informace, stejně jako dezinformace. Při neznalosti jazyků a reálií si to nemůže ověřit, ani kdyby snad chtěl.“

Rozhovor s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem ke schůzce ve sněmovních kuloárech:

Ráda bych se zeptala na vaše setkání s panem Palcrem, Dospivou a Šimáněm, které se uskutečnilo minulý týden ve sněmovně. Šlo o schůzku z jejich iniciativy ohledně CEFC?
Vyměnili jsme si na to názory.

A proč za vámi trojice podnikatelů přišla? Žádali vás o pomoc?
Ne ne, jenom jsme se informovali vzájemně, jaká je situace v investicích čínské strany poté, kdy tam dojde k výměně. Ta návštěva, která je tady (delegace čínským státem vlastněné společnosti CITIC Group, která se stane novým partnerem evropské části CEFC – pozn. red.) a která řeší ekonomické záležitosti, když to má převzít někdo jiný. Já jsem je informoval o tom, co mi řekli zástupci komunistické strany Číny, že poruchy ve spolupráci se řeší jenom zvýšenou mírou spolupráce na nové úrovni.

Vy jste se zástupci čínské vládní komunistické strany v kontaktu, takže nějaké informace o dané situaci máte?
Ano.

Dá se říct, že máte v současné chvíli i lepší informace než Hrad? Proto šli daní podnikatelé za vámi?
Tomu nevěřím, že bych měl lepší informace než pan prezident. To by snad ani nebylo možné.

Na druhou stranu jste rovněž komunistická strana, vyznáváte stejné postoje…
Je pravda, že s komunistickou stranou Číny udržujeme velmi dobré kontakty, jak z pohledu výměny informací, tak z pohledu výměny delegací. Prostě je to partnerská komunistická strana a pro nás je samozřejmě důležité, abychom informace pro české subjekty měli ověřené. To si myslím, že je správné.

Mohou tu být obavy ohledně zhatěných investic ve spolupráci s CEFC. Vy jste podnikatele dokázal ubezpečit, že nepůjde o ztracené peníze?
Já je nemohu ubezpečovat, já to řeším na politické úrovni. To znamená, jestli je vůle ke spolupráci, nebo není vůle ke spolupráci. Do ekonomických záležitostí vstupovat nemohu a ani nebudu.

Co očekáváte od delegace společnosti CITIC Group, která se stane novým partnerem evropské části CEFC a která je aktuálně v Česku?
Když dojde k nějaké poruše, musí se to řešit buď strategickým partnerem, který pomůže v řešení těch závazků, nebo konkurzem a vyrovnáním, insolvencí. Čili zatím já opakuji, že podstata té naší debaty je o tom, že na čínské straně je vůle poruchy ve spolupráci nahradit vyšší mírou spolupráce.

To znamená vyšší objem investic?
Jistě dojde k dohodě o tom, že některé projekty dosahují intenzitu, jiné projekty pravděpodobně nebudou pokračovat. To je v podnikání asi běžná záležitost, když se investice nevyplácí, tak investoři nedávají peníze kvůli tomu, aby je navždy ztratili. To si musí říct, k jakému datu rozhodnout, ale to už není moje věc.

Jaké projekty by z vašeho pohledu měly skončit?
To nechám na výsledku jednání. To není moje věc.

Vy jste na rizika spolupráce prezidenta Miloše Zemana podle svých slov upozorňoval už dříve.
Upozorňoval jsem na to i velvyslanectví Čínské lidové republiky.

Jak si tedy vysvětlujete, že vás nevyslyšeli?
Tak někdo jim nosil jiné informace a koval jim to narůžovo, na to já nejsem zvyklý. Já říkám rád pravdu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme