Facebookový příspěvek sdílelo tisíc lidí, stovky jej komentují nebo na něj reagují. Ačkoli se v komentářích objevují i hlasy, že jde o nesmysl, autor postu na to nereaguje a dál podporuje svou lež.
Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda zohlednil rozhodnutí Nejvyššího soudu, které bylo vyhlášeno až poté, co pražský městský soud nepravomocně přiznal spolku nárok na omluvu.
Praha/České Budějovice ||Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
Českobudějovický magistrát na začátku prosince zastavil přestupkové řízení s bývalým šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. Nesrovnalost ohledně podezřelého půl milionu nenašel podle něj ani finanční úřad.
Nabízíme výběr letošních kauz se značkou iROZHLAS.cz. Věnovali jsme se údajné korupci na Vrchním soudu v Praze, střetu zájmů Andreje Babiše nebo třeba stíhání sexuálních predátorů z filmu V síti.
Bývalý předseda KSČM čelí podezření, že nemá v pořádku příjmy. Magistrát v Českých Budějovicích s ním proto zahájil přestupkové řízení, ve kterém zkoumá, zda odevzdal úplné majetkové přiznání.
Delegáti také zvolili jako prvního místopředsedu strany Petra Šimůnka a jako místopředsedkyni pro ekonomiku exposlankyni Marii Pěnčíkovou. Konečná uvedla, že chce zůstat europoslankyní.
Budoucnost strany leží podle odstupujícího předsedy strany Vojtěcha Filipa v mladých. „Myslím, že tady máme dvě generace, které jsou na řadě. To je generace 50+ nebo 40+,“ řekl pro Radiožurnál.
Z hromadného „odcházení“, které se ve čtvrtek konalo v parlamentu, by měl Václav Havel radost jen zčásti: zcela jistě by se například neradoval z odchodu sociálních demokratů.
Komunisté uplynulé čtyři roky tolerovali vládu ANO a ČSSD. Zatímco ANO nakonec bude mít ve sněmovně nejvíce zákonodárců, ani jedné ze dvou menších stran se symbióza nevyplatila.
Podle politologa Petra Justa platí komunisté daň za to, že se poprvé od roku 1990 podíleli – byť nepřímo – na vládě. „Ztratili řadu protestních voličů,“ přiblížil.
Předseda KSČM měl podle serveru Seznam Zprávy na začátku týdne na úřadu vysvětlovat, jestli platbu ve výši 500 tisíc korun od podnikatele Tomáše Horáčka zdanil. Přijetí peněz opakovaně odmítá.
Důvodem je podezření, zda Filip neporušil zákon o střetu zájmů. V majetkovém přiznání za rok 2018 totiž neuvedl žádné vedlejší příjmy, podle policie měl přitom tehdy bokem přijmout půl milionu korun.
Poslední setkání šéfa komunistů Vojtěcha Filipa s nyní stíhaným Tomášem Horáčkem mělo proběhnout 27. června 2018. Podle podnikatelovy výpovědi měla být přítomna i šéfka rozpočtového výboru sněmovny.
Zkoumat by měl podezření, zda Filip neporušil zákon o střetu zájmů, když odevzdal neúplné majetkové přiznání. V něm totiž žádný vedlejší příjem neuvedl. Politik ale přijetí peněz odmítá.
Policisté jsou přesvědčení, že peníze si šéf komunistů od stíhaného byznysmena převzal. O úplatek ale podle nich nešlo, věc proto předali finanční správě.
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Martin Melichar|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Předseda KSČM Vojtěch Filip má vysvětlit finančnímu úřadu původ půl milionu korun, který se ocitl v jeho kanceláři. Proč se o peníze zajímá policie? A jak souvisí s kauzou podnikatele Tomáše Horáčka?
O tom, že je Marie Benešová kontroverzní ministryní spravedlnosti, jež si tu a tam nevidí do úst, není pochyb. S tím koresponduje i arogance, s níž odmítla konzultovat výběr šéfa žalobců s opozicí.
KSČM chce na alespoň 20 tisíc korun zvýšit minimální mzdu, která nyní činí 15 200 korun, prosazovat chce i kratší pracovní týden o 35 hodinách. Komunisté chtějí také „výrazně zdanit“ nadnárodní firmy.
Ve středu se k věci vyjádří výkonný výbor KSČM, který dá poslancům doporučení, jak hlasovat. Konečné stanovisko bude ale až na klubu, který se sejde ráno před hlasováním.
„Nakonec jsme se shodli, že příprava je dostatečná a má dynamiku a že sjezd nebudeme organizovat,“ uvedl Filip. Sjezd strany s volbou nového vedení se tak uskuteční až v listopadu, tedy po volbách.
Lidové noviny se věnují výsledkům interního šetření Ministerstva životního prostředí, podle kterého Česká inspekce životního prostředí při zásahu u loňské havárie na řece Bečvě nepochybila.
Vládu ANO a ČSSD čeká pravděpodobně hlasování o nedůvěře, potřetí ve volebním období. Rozhodující budou hlasy patnácti komunistických poslanců, kteří dosud kabinet Andreje Babiše vždy podrželi.