Babiš po varování úřadu nařídil, ať se vláda zbaví mobilů od Huawei. ‚Nevím, kde se tam vzaly,‘ tvrdí

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu. Uvedli to v úterý premiér a mluvčí ministerstva Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení úřadu popřela.

DOKUMENT Praha/Vídeň (Aktualizováno: 18:41 18. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiére Andrej Babiš (ANO)

Premiére Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v pondělí varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE. Na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat.

„Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ řekl v úterý premiér Andrej Babiš ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa.

Výrobky čínských společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Také ministerstvo průmyslu a obchodu v souvislosti s varováním NÚKIB stáhne všechna zařízení od Huawei používaná na úřadu. Vymění je za jiné značky.

Podle Babiše ale úřad pro kyberbezpečnost záležitost kolem varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností nezvládl. Nepředložil podle něho žádnou právní analýzu.

„Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl,“ řekl premiér. V pondělí Babiš po zveřejnění varování uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu. „Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi,“ řekl už v pondělí.

Ředitel úřadu pro kyberbezpečnost Dušan Navrátil v úterý večer České televizi řekl, že pro běžné uživatele představuje používání výrobků Huawei jen minimální riziko. Nedoporučil ale jejich využití tam, kde jde o zpravodajsky citlivá data. 

Preventivní a informační charakter

Mluvčí úřadu pro kyberbezpečnost Radek Holý na to reagoval, že úřad musí bezprostředně jednat způsobem, který zohledňuje závažnost hrozby. Úřad podle něj použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti. „Má charakter zejména preventivní a informační,“ sdělil.

Čínská firma Huawei

  • po jihokorejském Samsungu je druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě,
  • je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory,
  • do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst,
  • některé západní země spolupráci s ní zcela zakázaly či ji omezují z obavy, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software,
  • státy jako USA, Británie či Austrálie se obávají možných vazeb firmy na čínské vedení.

Ředitel úřadu Dušan Navrátil po uzavřeném jednání senátního výboru novinářům řekl, že úřad své varování vydal podle zákona o kybernetické bezpečnosti a dotčené instituce jej musí zohlednit. NÚKIB má právo vydávat varování, „pokud zjistí, že existuje nějaké závažné riziko“, dodal.

Výbor konstatoval, že NÚKIB svým varováním „posiluje ochranu nejvýznamnější informační struktury před hrozbami výrobců, jako jsou Huawei a ZTE, o nichž se zmiňuje Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za rok 2013“.

Předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý) uvedl, že varování je třeba brát velmi vážně. „Potvrzuje se, že skutečně suverenita naší země není jenom ve fyzických hranicích, ale i v elektronickém smyslu národním zájmem,“ dodal.

Podle Babiše se s situací nyní budou muset vypořádat jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže. 

Čína zadržela kanadského diplomata. Spekuluje se o odvetě za zatčení šéfky Huawei

Číst článek

Úřad pro kybernetickou bezpečnost informoval, že v první polovině ledna vydá metodický pokyn pro úřady, mimo jiné ministerstva, která využívají software i hardware firem Huawei a ZTE. Metodika podle Navrátila vychází ze zákona a stanoví, jak by ministři měli přistupovat k systémům, které provozují.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) postup úřadu pro kyberbezpečnost brání, podle něj postupoval podle zákona. Připustil, že technologie obou firem využívá i vnitro. Zmapovat situaci už nechal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

„Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali,“ řekl v pondělí na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei. Podobné kroky podle Metnara učiní i další ministerstva.

‚Ideologické a geopolitické faktory‘

Čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby poskytly důkazy na podporu tvrzení, že firma představuje bezpečnostní riziko. Zároveň popřel, že by byl jakýmkoliv způsobem spojen s čínskou zpravodajskou službou. Informují o tom agentury AP a AFP.

Předseda správní rady společnosti Huawei Ken Chu prohlásil, že obvinění ohledně bezpečnostních rizik jsou důsledkem ideologických a geopolitických faktorů. „Neexistuje žádný důkaz, že Huawei ohrožuje národní bezpečnost jakékoliv země,“ uvedl.

Ken Chu také varoval, že vyčlenění firmy Huawei z rozvoje telekomunikačních sítí páté generace zvýší náklady a bude mít negativní dopad na inovace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme