Američané našli v několika strojích součástky, které můžou samovolně komunikovat s okolím - a Pekingu tak například můžou usnadňovat špionáž. Kauzy si nově všímají i německé úřady.
Stát chystá zákon, kterým může vyřadit ze soutěže rizikové dodavatele z nedemokratických zemí. Připravovanou legislativu ale kritizují například provozovatelé komunikačních sítí.
Česko bude moci prověřovat, jaké firmy si pustí do kritické infrastruktury. Aktuálně chybí způsob, jak vyloučit společnost, která pochází ze státu, jenž provádí proti Česku kyberútoky.
Wang Wej-ťing byl znovu zadržen na základě soudního příkazu, který byl vydán kvůli odvolání proti červnovému rozhodnutí varšavského soudu propustit jej z vazby.
Bezpečné 5G sítě a jasná pravidla pro operátory, jak dodavatele sítě páté generace v Česku vybírat. To vše by mělo zajistit chystané opatření, které bude v únoru projednávat Bezpečnostní rada státu.
Čínská telekomunikační společnost žaluje americkou Federální komisi pro spoje. Podle zástupců společnosti rozhodnutí komise, že Huawei může být národní hrozbou pro USA, firmu neprávem poškozuje.
Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování NÚKIB.
Firma Huawei má od loňského srpna omezený přístup na americký trh, který zaručilo přijetí zákona o národní obraně. Tento právní předpis se týká i rivala Huawei, menší firmy ZTE.
„Celé to varování bylo překvapení a my jsme byli postaveni do role, kdy neseme následky, musíme to respektovat,“ řekl Babiš s tím, že varování úřadu nebylo předem konzultované a opřené o důkazy.
Některá česká témata nejsou zase tak čistě česká. Naše domácí debata o čínských telekomunikačních zařízeních, případně kolem vlivu Ruska na volby, má svou izraelskou obdobu.
Úřad pro kybernetickou bezpečnost varoval před užíváním infrastruktury činských společností Huawei a ZTE nedlouho před vánočními svátky, a to kvůli bezpečnostním rizikům.
Ministři o tomto bodu jednali v utajeném režimu, výzva, která z něj vzešla, se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) týká jak státního, tak soukromého sektoru, celkem 160 úřadů a podniků.
Prezident Spojených států amerických chce vypudit z trhu čínské firmy Huawei a ZTE. USA dlouhodobě vyčítá zmíněným podnikům, že jejich zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu.
Je to zvyk čínské diplomacie, normálně se to nedělá, říká k prohlášení čínské ambasády ke schůzce velvyslance s premiérem Andrejem Babišem exministr zahraničí Cyril Svoboda.
Vláda se chystá učinit další krok ve snaze dostat největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu. USA obviňují Huawei a ZTE, že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů.
Babiš se s čínským diplomatem sešel těsně před vánočními svátky v průhonické Sokolovně, aby jednali o varování úřadu pro kyberbezpečnost před používáním zařízení společností Huawei a ZTE.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost záležitost kolem varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE podle premiéra Andreje Babiše nezvládl.