„Za prvních deset měsíců letošního roku je to 223 incidentů nebo hackerských útoků. Těch opravdu závažných jsou z toho jednotky. Nicméně už i jeden případ může způsobit Česku vážné škody,“ říká Kintr.
Česko by si mohlo určovat, které technologické firmy si pustí do kritické infrastruktury. Ty od rizikových dodavatelů by mohlo zakázat. Navrhuje to nový zákon o kyberbezpečnosti.
„Byli jsme první na světě, kteří přišli s nastavením kybernetického zákona. To nám dalo časovou výhodu a na té vlně dál jedeme,“ hodnotí šéf NÚKIB Kintr kybernetickou bezpečnost v Česku.
„Nechceme opakovat situaci, kdy budeme překvapeni v nejméně vhodný moment a budeme pak muset ze dne na den hledat nějaké řešení,“ řekl pro Radiožurnál ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Podvodníci využívají například data uniklá z internetových obchodů, kterým zákazníci poskytují své emaily i adresy. Ty mohou využít k účinnějšímu vydírání a získat z googlu například fotografii domu.
„Myslím si, že máme opravdu problém, protože toto je viditelný důkaz, že žádná stoprocentní síťová bezpečnost nikdy nebude existovat,“ říká vědecký redaktor Koubský.
Způsobů, jak se kyberpodvodníci, snaží peníze z lidí vylákat, je mnoho. Asi nejčastější metodou jsou podvodné investice, kdy pachatelé sázejí na to, že senior bude chtít rozmnožit svoje úspory.
Redaktorka Radiožurnálu Jana Magdoňová si odnesla Kybercenu manažerka kyberbezpečnosti za pořad Antivirus. „Kyberbezpečnost je věc každého z nás a je důležité před tím nezavírat oči,“ říká.
Kyjev oznámil omezení poté, co šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov předložil důkazy o schopnosti ruských tajných služeb Telegram špehovat.
„Záleží, jak na tom vysoká škola v daný moment je. Pokud se kyberbezpečností zabývá nebo už je regulována stávajícím zákonem, moc změn ji nečeká,“ uvedla mluvčí kyberúřadu Dvořáková.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
Harrisová odmítla Putinovu podporu ve volbách jako manipulaci. Americké úřady mezitím informují o ruském vměšování do voleb, jde o součást širší kampaně zasahující i Evropu.
„Jakmile se podvodníci dostanou do vašeho internetového bankovnictví, můžou převádět vaše peníze pryč nebo si na vás dokonce vzít úvěr," upozorňuje Jan Cibulka.
Firma CrowdStrike se dostala do povědomí kvůli IT výpadku. Způsobila ho chybná aktualizace softwaru Falcon, který pomáhá velkým firmám zjišťovat aktivity útočníků.
Severokorejští hackeři napadali počítačové systémy řady technologických firem či zbrojovek. Za odhalením stojí tajné služby z Velké Británie, Spojených států a Jižní Koreje.
K záznamům amerického operátora AT&T se hackeři pravděpodobně dostali bezpečnostní mezerou ve službě Snowflake, kterou operátor používal k ukládání dat.
Odkaz na článek někteří sdílí na sociálních sítích s nelichotivými komentáři směrem k vládě Petra Fialy (ODS) či poslancům. Má to ale háček - vůbec nejde o Českou republiku.
Kyberzločinci je používají jako nástroj, kterým lákají oběti na nejrůznější podvody. Jak složité je takové podvodné video vyrobit a na co by si lidé měli dát pozor popisuje další díl pořadu Antivirus.
Ztráta kufru nebo zpožděný let není to nejhorší, co vás může na dovolené potkat. Na okamžik, kdy „přepnete“ do dovolenkového módu, totiž čekají kyberútočníci.
Pět českých organizací se postavilo proti návrhu nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Na důvody a mnoho dalšího se ptá Tomáš Pancíř prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda.
Odložené operace, zmatek a finanční škody. To je výsledek úterního kyberútoku na londýnské nemocnice. Hackeři vyřadili z provozu firmu, která se starala o krevní testy. Stát se to může i v Česku.
Se začátkem eurovoleb došlo k několika DDoS útokům na stránky nizozemských politických stran. Jak velkou škodu mohou ale DDoS útoky během voleb způsobit?
„Polsko, které je rovněž jedním z cílů útoků APT28, důrazně odsuzuje opakované, nepřijatelné a škodlivé aktivity prováděné v kybernetickém prostoru ruskými subjekty,“ uvedla Varšava.
„Pokud vám od někoho z vašich kontaktů na facebooku nebo messengeru dorazí informace o tom, že jste se stali vítězi soutěže, kterou jste pravděpodobně ani nehráli, zbystřete,“ doporučuje ČSOB Vosála.
Zákon přenáší do českého práva evropskou směrnici NIS 2, která by měla začít platit už na podzim letošního roku. Pokud to do října Česko nestihne, hrozí mu teoreticky i pokuta.
„Naprostá většina dat, která nyní putují mezi státy a kontinenty, se přenáší podmořskými kabely,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký námořní důstojník Jack Shis.