Výrobce léku Vigantol hlásí problémy. Užívají ho novorozenci po celé Evropě, včetně Česka
Lékárny nemůžou objednávat lék Vigantol, který se používá jako zdroj vitaminu D u novorozenců. Výpadek by měl podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) trvat do května. Informoval o tom Radiožurnál.
Důvodem výpadku jsou problémy se stabilitou roztoku po přestěhování výroby. Potíže s dostupností Vigantolu ale budou mít i ostatní evropské země, protože je zásobuje jediný výrobce.
Lék pro novorozence Vigantol se kvůli výpadku vozí do Česka z Ruska nebo Maďarska
Číst článek
Státní ústav pro kontrolu léčiv proto nyní řeší, jak Vigantol zajistit. „Domnívám se, že určitě bude otázkou, že se bude muset odněkud dovézt. Ale vzhledem k tomu, že to postihuje celou Evropu, tak bude otázkou, odkud se povede dovézt a jestli jsou někde takové zásoby, které by mohli postrádat a mohli by nám je poskytnout,“ řekla Radiožurnálu jeho ředitelka Irena Storová.
Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová vysvětlila, že nebezpečí kvůli nedostatku léku nehrozí.
Čtyřměsíční výpadek podle Hülleové na zdraví nikoho neohrozí. „Na zdraví určitě neohrozí, maminky ho obvykle mají v zásobě, ten lék vydrží poměrně dlouho,“ uvedla dále Hülleová.
„Dá se sehnat preparát, který má obdobné složení a dnes mi již kolegové hlásili, že lékárny už vydávají tuto kapkovou formu a v jedné kapce je stejné množství vitaminu D, takže na tu přechodnou dobu by to šlo určitě použít,“ dodala.
Chyběl i digoxin
Česko se v posledních týdnech potýkalo s výpadkem léku digoxin, který nebyl v lékárnách dostupný od 10. prosince. Výrobce pak musel dovézt mimořádně 16 200 balení ze Slovenska.
Výroba přerušená kvůli chybějící účinné látce byla obnovená v polovině ledna. V lékárnách je lék znovu od minulého týdne.
Po výpadku výroby léku digoxin se lékárny předzásobily. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Storové už výrobce dodal až čtyřnásobek měsíční spotřeby.
Tento lék se užívá většinou kvůli poruchám srdečního rytmu nebo při srdečním selhání. Průměrná měsíční spotřeba je asi 40 tisíc balení. Podle lékařů už se novým pacientům většinou nenasazuje, nejde ho ale vysadit těm, kteří ho už roky berou.
Ministerstvo: Výpadkům nelze zabránit
Podle ministerstva nelze takovým výpadkům zcela zabránit. Příčiny výpadku ve výrobě mohou být podle náměstka různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost.
„Když si firma vyhodnotí, že pro ni není dostatečně obchodně zajímavé ho vyrábět, nemá žádný stát páku, jak ji k tomu donutit,“ uvedl tento týden náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.
Držet zásoby nenahraditelných léků jako v případě antivirotik nebo protijedů podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) není možné, protože těchto léků je velké množství a mají jen omezenou dobu použitelnosti.