Lékaři budou prvního března protestovat proti údajnému snižování dostupnosti a kvality péče

Doktoři chystají na prvního března protesty proti reformám ministerstva zdravotnictví. Opatření šéfa úřadu Leoše Hegera totiž podle nich zhoršila dostupnost lékařské péče. Kvůli nižším úhradám od pojišťoven se prý mimo jiné prodlužuje čekací doba na operace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: ČTK

Před poklesem kvality a dostupnosti zdravotní péče varuje už několik týdnů Česká lékařská komora (ČLK) a ambulantní doktoři. Obávají se, že kvůli nové úhradové vyhlášce by mohli přijít oproti předloňsku až o pětinu příjmů.

„Pokud zdravotní pojišťovny zaplatí menší množství operací než v loňském roce, znamená to, že pacienti budou muset déle čekat. Pokud jsou nastaveny limity na léky podle nákladů před dvěma lety a pokud veškeré překročení těchto limitů musí lékaři vyplatit ze svého, pak to znamená, že pacienti budou moci dostat pouze méně léků, budou muset zbytečně na léky doplácet,“ uvedl prezident ČLK Milan řekl Kubek

Přehrát

00:00 / 00:00

O námitkách ČLK proti úhradové vyhlášce a chystaných protestech mluvili na Radiožurnálu prezident České lékařské komory Milan Kubek a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Lékaři tvrdí, že pokud překročí stanovený limit, další léky a náklady na vyšetření by museli platit ze svého. Podle Kubka to část lékařů dělá už léta. „Ale v dané chvíli už opravdu není kde brát,“ podotkl.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek však oba argumenty odmítá. Nová vyhláška podle něj odráží fakt, že „finanční zdraví systému není úplně optimální“, ale není prý tak špatná, jak ji líčí Kubek.

„To, že to dneska dopadá mírně v té regulaci na skupinu ambulantních specialistů, tak rozhodně odmítám ta slova o tom, že lékaři pravidelně platí část léků ze svých příjmů ve prospěch pacientů. To jsou skutečně výjimečné případy, které souvisejí s revizní činností pojišťoven,“ řekl Nosek. Odmítl také, že dochází k poklesu úhrad u interních oborů. Kubek prý jen vytrhává z kontextu určité výkony.

Protest lékařů bude mít formu petice, kterou budou doktoři nabízet k podpisu svým pacientům. Nosek to cítí jako nekorektní. Označil petici za zneužití profesního postavení lékaře a jeho postavení vůči pacientovi.

„Já si neumím představit pacienta, který ví, že k lékaři, který ho léčí, bude muset jít ještě další den na kontrolu příště s dalším problémem a že mu řekne: Pane doktore, já tomu nerozumím, já vám petici nepodepíšu,“ vedl náměstek ministra.

Kubek naopak petici vidí jako občanský odpor. Věří, že pod ni protestující lékaři získají statisíce podpisů.

Pacientů se nová úhradová vyhláška nedotkne, tvrdí Gajdáček

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko v Ozvěnách dne uvedl, že sdružení iniciativu komory proti nové úhradové vyhlášce chápe, o tom, zda a jak přesně protesty podpoří, zatím ale ještě jedná.

„To, že komora vnímá, že je u nás pokles úhrad, zhoršení takzvaných regulačních mechanismů, to jsou věci, které jsou objektivní realitou a nemohou dopadnout jinak, než, že pacienti dostanou méně péče. Nemohu ale říct, že by u nás byla úplně stoprocentní shoda souhlasu se všemi body petice,“ uvedl.

Dodal, že o problému jednal i s náměstkem Noskem. „A on uznal, že například v interně kombinací úhradové vyhlášky a změn seznamu výkonu nejspíše došlo k postižení oboru, uznal, že regulační opatření jsou příliš tvrdá. Podle nich by odhadem bylo regulováno 70 procent ambulantních specialistů,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka je pravda, že úhradová vyhláška omezila výdaje do ambulantní specializované péče. „Nicméně v minulých letech byl nárůst do tohoto segmentu. A to, že se to zastavilo po 4 letech hospodářské krize, je velkým úspěchem řízení zdravotnictví,“ uvedl.

Odmítl také, že by Svaz připravoval plošné vypovězení smluv ambulantním specialistům, jak podle něj tvrdí ČLK. „To je výkřik do tmy, aby se už dopředu řeklo, že ta možnost tady je. Ale obě strany mají možnost, protože rámcové smlouvy končí, vyvolat jednání o dalších možnostech úhrad v této oblasti,“ zdůraznil. Nová úhradová vyhláška se podle něj samotných pacientů nedotkne.

ČLK se podle Gajdáčka staví do role odborářské organizace a zneužívá pacienty.

Martin Křížek, Lenka Militká, bre, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme