Lidovci zvolí na sjezdu nové vedení
Víkendový sjezd KDU-ČSL rozhodne o novém stranickém vedení. Obhajovat svoji stranickou funkci bude vicepremiér a současný šéf lidovců Cyril Svoboda. V boji o nejvyšší post se utká s ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem, šéfem lidoveckých poslanců Jaromírem Talířem a předsedou sněmovního rozpočtového výboru Miroslavem Kalouskem, který je považovaný za největšího Svobodova oponenta.
Zatímco většina českých krajských organizací KDU-ČSL doporučila delegátům volit Svobodu, moravské organizace své zástupce v Ostravě před volbou neomezily. Na Moravě ale oceňují Kalouskův program pro venkov a Ambrozkovu ekologii. Talíř chce delegáty ostravského sjezdu oslovit klasickými tématy lidovců.
Současný šéf lidovců, vicepremiér Svoboda, který v květnu 2001 vystřídal v čele strany Jana Kasala, ale věří, že delegáti sjezdu ocení jeho dosavadní vedení strany a ve funkci předsedy ho potvrdí. "Je to prospěšné pro nás pro všechny, nejenom pro KDU-ČSL, ale i pro naší společnost," tvrdí Svoboda.
Místopředseda lidovců Jan Kasal Radiožurnálu řekl, že mezi lidovci je vůle zvolit do čela strany i kandidáta, který není členem vlády. "Předpokládám, že si to umí představit i kandidáti, kteří proti místopředsedovi vlády kandidují. Myslím, že po našem sjezdu, ať volba předsedy dopadne jakkoliv, se na úrovni vlády nemusí vůbec nic měnit," řekl. Ve vládě nejsou Kalousek a Talíř. Také oni to ale nevnímají jako zásadní problém a věří si.
Pro další směřování strany bude zajímavé sledovat i volbu pěti místopředsedů, kteří s novým či staronovým lídrem povedou lidovce do příštího roku. V něm se strany utkají o přízeň voličů ve trojích volbách - na jaře do Evropského parlamentu, na podzim do krajských zastupitelstvech a třetiny Senátu. Post prvního místopředsedy obhajuje ministr dopravy Milan Šimonovský, konkurovat mu bude Kasal, dosud řadový místopředseda.
Lidovci budou také bilancovat období od minulého sjezdu v Jihlavě, diskutovat o své účasti v koaliční vládě a řešit, jak v ní důrazněji prosazovat svá tradiční témata, jako je rodina, vzdělání, vztahy mezi státem a církvemi nebo venkov.
Do Ostravy má přijet celkem 303 delegátů. Z Čech dorazí 130 lidovců, moravské okresy bude zastupovat o 43 delegátů více. Zatímco sobota bude ve znamení projevů a voleb vedení, v neděli čeká delegáty výběr kandidátů do Evropského parlamentu. Na sever Moravy se chystají i lídři vládních stran i opoziční ODS.