Lídři koaličních stran budou jednat o dalším osudu vlády

Lídři vládní koalice budou dnes dál jednat o možnostech řešení vládní krize. O vládní krizi bude jednat odpoledne výkonná rada ODS a potom představitelé celé koalice. Neshody stále panují hlavně v obsazení ministerstva vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Podle dnešní Mladé fronty Dnes by úspěšným kandidátem mohl být současný šéf bezpečnosti prezidentské kanceláře Radim Bureš.

Zatímco ODS chce v jeho čele nestraníka, Věci veřejné trvají na svém kandidátovi. Nejmenší vládní strana navíc připouští možnost, že by z vlády odešla a kabinet ODS a TOP 09 jen podporovala.

Na dnešek svolaly Věci veřejné jednání v reakci na výsledky pátečního grémia ODS. Nejužší vedení největší vládní strany uvedlo, že chce pokračovat v současné vládní koalici a nehodlá kabinet opírat o odpadlíky z VV.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koaličních rozhovorech i o obsazení postu ministra vnitra debatovali ve Světě o deváté poslanci Viktor Paggio (VV) a Pavel Drobil (ODS)

Víkendové debaty ale opět ukázaly rozpory ohledně vnitra. ODS chce vnitro odstřihnout od vlivu bezpečnostní agentury ABL a nabízí, aby nynější ministr vnitra Radek John byl vicepremiérem pro boj s korupcí.

Předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake ale uvedla, že pokud by tento post měl být jen trafikou bez kompetencí pro Johna, nebudou s touto variantou souhlasit.

Hledání kompromisu

Místopředseda branného výboru sněmovny za VV Viktor Paggio ve Světě o deváté zopakoval, že konkrétní řešení navrhované jeho stranou oznámí nejprve koaličním partnerům.

Viktor Paggio (Věci veřejné) | Foto: Filip Jandourek

„Netrváme na ministerstvech ve smyslu personálního obsazení a naši ministři nabídli své funkce,ale pokud odstoupí i další ministři, kteří mají také něco sebou. Pokud čistý stůl, tak celý čistý – to bylo odmítnuto ze strany pana premiéra. Teď tam jdeme s jinými variantami a víme, že to bude o kompromisu.“

„V obecné rovině mně nejvíce záleží na tom, aby se nezastavily pozitivní změny na ministerstvu vnitra,“ uvedl Paggio, ale odmítl komentovat vyhlídky Radima Bureše na post šéfa tohoto resortu.

Poslanec ODS a její místopředseda Pavel Drobil ve Světě o deváté souhlasil s Paggiem, že je dobré, když se jedná. „ODS chce od samého začátku institucionální řešení této krize, kterou nezpůsobila.“

„Jasně jsme řekli, jaké jsou naše nepřekročitelné podmínky, všechno ostatní je věcí jednání. Bylo by nekorektní říkat před ním postoje přes média,“ uvedl Drobil s odkazem na večerní schůzku koaličních lídrů.

„Navrhujeme, aby ministrem vnitra byl nestraník nominovaný premiérem po odsouhlasení všech tří koaličních stran,“ připomněl Drobil s tím, že toto řešení respektuje vůli poslaneckého klubu VV, odmítl se ale vyjadřovat ke jménu Radima Bureše.

Klíčové vnitro

Ministr zahraničí, předseda TOP09 Karel Schwarzenberg si v ČT postěžoval, že i 20 let po revoluci se vládní strany nejvíce soustřeďují na resort vnitra. Martin Fendrych, komentátor Týdne v Ozvěnách dne vyjádřil názor, že pro politiky je nejlepší kořist jsou obvykle ‚všelijak nepěkně organizované‘ státní zakázky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koaličních rozhovorech diskutovali v Ozvěnách dne komentátor M. Fendrych a poslanec za VV M. Babák

„O vnitro se samozřejmě bojuje, protože vnitro má pod sebou policii a policie má vyšetřovat právě podivné státní zakázky – a o to, myslím, jde,“ poznamenal Fendrych.

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák v Ozvěnách dne post ministra vnitra neměl za hlavní jablko sváru, ale za jeden z parametrů, na nichž je třeba se dohodnout. „Máme varianty, se kterými večer půjdeme na jednání a bohužel přes média je nemohu říkat.“

Babák se domnívá, koalice bude pokračovat. „T pravděpodobnost je vysoká, na druhou stranu my se nebráníme podpořit i menšinovou vládu. To, že by byly nové volby je čím dál tím méně relevantní.“

Poslanci sociální demokracie dnes požádají o konání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Návrh poslaneckého klubu ČSSD vyvolat hlasování o nedůvěře vládě podpořil po předsednictvu strany také její ústřední výkonný výbor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O roli prezidenta v současné vládní krizi mluvil profesor právnické fakulty univerzity v britském Cardiffu Jiří Přibáň ve Světě o osmé

S poslanci ČSSD budou hlasovat také zákonodárci KSČM, obě strany ale potřebují získat ještě 19 koaličních poslanců.

Prezident Václav Klaus v dnešních Lidových novinách odmítá výtky na svou adresu ohledně průtahů při odvolání a demisi ministrů Věcí veřejných. Podle něj ústava předpokládá, že bude jednat bez zbytečných odkladů.

Prezident Klaus ale svůj odklad považuje za nezbytný. Podle něj za současnou vládní krizí nestojí věcné otázky ale personální střet se skupinou politiků, kteří se nyní cítí odstrčení a proto hledají nové cesty k moci.

Právník: Vůli premiéra nelze ignorovat

Profesor právnické fakulty univerzity v britském Cardiffu Jiří Přibáň ve Světě o osmé přiklonil k většinovému názoru. „Prezident samozřejmě nemusí ministry odvolat okamžitě, ale bezodkladně znamená, že nemůže ignorovat vůli premiéra, kdo a jak má vládnout v této zemi každým dnem. Nemáme prezidentskou republiku, máme parlamentarismus – v této zemi vládne vláda, která má důvěru parlamentu.“

Prezident samozřejmě není automat a dokonce si myslím, že jeho první reakce byla správná, když chtěl znát informace o dalších korcích vlády,“ poznamenal Pribáň, ale uvedl, že hlava státu se nemůže postavit proti vůli předsedy vlády.

„Krize běží týden, jsme samozřejmě i pod tlakem médií. Ale když demise leží týden v prezidentském úřadu, tak se zatím nic neděje. Pokud by tam ležela měsíc, by l by to závažný ústavní konflikt a problém.“

Podle Pribáně hraje prezident významnou roli. „Jeho úřad to jsou neustálé pokusy o oslabení vlády, oslabení Ústavního soudu a posílení prezidentské role nad rámec Ústavy. To je skutečně závažným nebezpečím pro tuto zemi,“ myslí si profesor právnické fakulty univerzity v britském Cardiffu Jiří Přibáň.

Rozdělení vlivu

Prezident v e-mailovém rozhovoru, tentokrát pro Mladou frontu DNES, napsal, že zdroj dnešní krize by hledal v plánu dvojice poslanců Kristýny Kočí a Petra Tluchoře a lidí kolem nich. Paní Kočí v tajně nahraném rozhovoru mluvila o tom, že zatímco Věci veřejné mají vnitro, tak prezidentem vymezená skupina ovládá justici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné se k diskusi připojila i Petruška Šustrová

Novinářka Petra Šustrová ve Světě o jedné označila představu, že strany mají takto rozdělené resorty za odpudivou. „To už bychom se mohli rovnou odstěhovat na Sicilii a zařídit si nějakou Cosa Nostru a každý by měl svého ministra každá olivová skupina své poslance nebo krajské zastupitele, kteří by rozhodovali v jejich zájmu.“

„Já se obávám, že se tak v mnohém děje. Aspoň lze vítat, že se to řekne nahlas – ale připadá mi to strašné,“ poznamenala Petruška Šustrová.

Milan Kopp, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme