Magistrát zaplatil 206 tisíc korun, kvůli kterým byla Praha v exekuci
Dluh celkem 206 tisíc korun, který mělo město Praha vůči Bytovému družstvu U Šárky, dnes odpoledne magistrát zaplatil. Kvůli nezaplacené pohledávce vydal soud na majetek Prahy, včetně například Karlova mostu nebo Václavského náměstí, usnesení o nařízení exekuce.
Dluh Prahy vůči Bytovému družstvu U Šárky činil 163 tisíc korun, s připočtením dalších nákladů a poplatků za exekuci se vyšplhal na téměř 206 tisíc korun.
Pohledávka vznikla tak, že hlavní město prodalo v roce 2002 Bytovému družstvu byty s tím, že družstvo převezme i veškeré dluhy včetně dluhů za neplatiče. Družstvo se ale proti dohodě ohradilo a obrátilo se na soudy, které rozhodly v jeho prospěch.
Nezaplacení dluhu včas způsobila úřednice magistrátu, která už je teď ve výpovědi. Praha tak kvůli exekuci měla obstavený majetek a nemohla s ním nakládat, přestože v poměru k majetku města byl dluh nízký.
Případ exekuce na majetek Prahy shrnul v Odpoledním Radiožurnálu Zbyněk Zykmund
Exekutor ale postupoval podle zákona. Řízení bylo teprve v počáteční fázi a soudní exekutor nepodnikl žádné kroky. Nebyl vydán ani exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, ani exekutorské zástavní právo.
V katastru nemovitostí byla zaevidována pouze informace „usnesení o nařízení exekuce". Vydané usnesení mělo pouze blokační charakter. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je to standardní postup exekutora.
"To je úprava, která je běžná v zahraničí. Uvažujeme o jistém informativním zmírnění, že u majitelů velkých majetků, jako je třeba hlavní město Praha, při malém dluhu by se tato informace do katastru nemovitostí nezapisovala,“ uvedl Pospíšil.
V této souvislosti se opět mluví o takzvané předexekuční nebo předžalobní výzvě. Dlužník by tak před samotným zahájením exekuce dostal ještě poslední šanci dluh splatit.
"My cítíme, že ochrana občana má být na prvním místě. Navrhujeme nyní takzvanou předžalobní výzvu. To znamená předtím, než je podána žaloba k soudu, která je ze zákona o exekučním řízení, tak má být dlužník vyrozuměn o tom, že dluží, a má mu být dána šance, aby si zaplatil. To je výrazná změna," dodal ministr spravedlnosti.
Dlužníkovi to tak ale může poskytnout čas, aby mohl majetek zatajit nebo ho převést na někoho jiného.