Benešová zkritizovala práci vrchních státních zástupců, vadí jí nízká úspěšnost
Ministerstvo spravedlnosti má v podstatě připraven návrh, který by zavedl funkční období vedoucích státních zástupců a omezil možnost odvolání nejvyššího státního zástupce. Na čtvrtečním sněmovním semináři o zárukách nezávislosti státního zastupitelství to řekli ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) a její náměstek Michal Franěk. Ministryně také uvedla, že není spokojena s prací vrchních státních zástupců.
Nejvyšší státní zástupce je podle ní v soustavě žalobců nejohroženější, protože může být kdykoli odvolán bez udání důvodů. „Já sama jsem obětí takového odvolání,“ podotkla někdejší nejvyšší státní zástupkyně Benešová.
Nedobytná analýza Marie Benešové. Pražský hrad je černou ovcí při poskytování informací
Číst článek
„Prosazovala jsem od počátku, aby byly konkrétní důvody pro odvolání, aby to mohlo být jedině přes kárné řízení,“ zdůraznila. Zároveň připomněla, že se to dosud nepodařilo.
Ministryně dále uvedla, že není spokojena s prací vrchních státních zastupitelství, protože mají nízkou úspěšnost. Mluvila konkrétně o speciálech pro vyšetřování závažné hospodářské kriminality, které již dříve fungovaly na vrchních státních zastupitelstvích (VSZ) jako samostatné odbory.
„Jednou z věcí, kterou jsem jim vytýkala v roce 2013, bylo, že nebyla provedená žádná analýza efektivity práce odborů. A to se teď pokusíme udělat,“ řekla. Vadí jí údajně velké množství zproštěných věcí. „Náklady na věci, kdy byl žalobce neúspěšný, bohužel stoupají,“ uvedla Benešová s tím, že tyto náklady platí stát.
Oponoval jí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „V roce 2018 jsme před soud postavili 70 104 fyzických osob, 264 právnických,“ řekl o celkovém potu řešených kauz. „Co se týče zproštění, na úrovni okresních státních zastupitelství to bylo 4,9 procenta osob, na úrovni krajů 9,52 procenta a na úrovni vrchních státních zastupitelství 22,12 procenta. Což s ohledem na počet věcí, které zpracovávají VSZ a na závažnost, která je tam dána, nepovažuji za nijak strašné číslo,“ dodal.
Kněžínkův návrh
Vládní návrh, který připravil předchůdce Benešové Jan Kněžínek (za ANO), předpokládá také dvouleté přechodné funkční období pro nejvyššího státního zástupce, tříleté pro vrchní státní zástupce a tříleté až sedmileté pro vedoucí nižších stupňů státních zastupitelství. „Přesoutěžení všech vedoucích státních zástupců by spadalo do funkčního období příští a přespříští vlády,“ uvedl Franěk.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se zavedením funkčních období souhlasí. „A souhlasím s tím, aby funkční období byla v souhlasu s funkčními obdobími předsedů soudů,“ řekl.
Stejně jako soudci. Nejvyšší státní zástupce Zeman by souhlasil se sjednocením délky funkčního období
Číst článek
Prezident Unie státních zástupců Jan Lata označil za největší nedostatek nynějšího zákona, že nejvyšší státní zástupce může být odvolán vládou na návrh ministra spravedlnosti bezdůvodně. Návrhům na zavedení funkčního období pro vedoucí státní zástupce rozumí.
Z vyjádření zástupců poslaneckých klubů vyplynula většinová podpora diskutovaných úprav, byť se neshodovali v tom, zda mají jít cestou vládního nebo poslaneckého návrhu. Poslanci TOP 09 a STAN podali obdobný návrh již dříve.
Rychlejší poslaneckou cestu podpořil jeden z organizátorů nynějších demonstrací za nezávislost justice a za Benešové demisi Mikuláš Minář z iniciativy Milion chvilek pro demokracii. „Základní pojistka“, jak uvedl, by měla být přijata zrychleně.
Sliby, že nejvyšší státní zástupce nebude odvolán, podle Mináře nestačí. Od některých opozičních politiků však zaznělo, že si nedovedou představit, že by vláda za nynější situace Pavla Zemana odvolala.