Maturanti prokazovali znalosti z českého jazyka a literatury. Nově nejprve písemně
Přes sto tisíc maturantů za sebou má první zkoušku. Stát začal prověřovat znalosti studentů a na úvod jim připravil test z českého jazyka a literatury. Druhý ročník státních maturit provází několik novinek. Změnilo se například pořadí zkoušek. Studenti tak nejprve skládají písemnou část a až později tu ústní.
Maturanti dostali na lavici nejdřív didaktický test, v němž museli během hodiny zodpovědět 32 otázek. Pak na ně čekal výběr z deseti témat písemné práce, kterou letos nově opraví učitelé z jiné školy. Centrální hodnocení výsledků by školám mělo po administrativní stránce značně ulehčit práci.
„Úplně zásadní je to, že písemné práce opravuje hodnotitel, který je vlastně zainteresován ve vztahu s Cermatem, to znamená ze strany státu. Protože se tím zvýší objektivita a vůbec vypovídající hodnota maturitní zkoušky. Není dobře, aby tu písemku opravoval někdo ze školy,“ myslí si místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt, který vede ústecké gymnázium v Jateční.
Místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt se vyjádřil k letošním státním maturitám
Státní část maturit by totiž podle něj měl v největší možné míře zařídit, organizovat a vyhodnotit stát. Hodnocení letošních testů sice bude objektivnější, více studentů ale může u zkoušky propadnout.
Ředitel Střední odborné školy Ohradní v Praze Karel Dvořák svým žákům přesto věří: „Během těch čtyř let prochází celé osazenstvo maturitních ročníků sítem a to, co se dostane, tak teoreticky by už ty maturitní zkoušky mělo vykonat.“
V dalších dnech budou maturanti prokazovat znalosti z cizího jazyka nebo matematiky a z volitelných předmětů. Téměř polovina maturantů dala překvapivě přednost matematice. Drtivá většina studentů si letos vybrala lehčí verzi maturit.
Při státních maturitách se kontrolují i tužky studentů
Číst článek
Stejná situace nastala i na ústeckém gymnáziu v Jateční, kde maturovala asi stovka studentů. Podle Dytrta je to logické: „Myslím si, že to je jenom takový mezičas, než se vysoké školy trošku lépe zorientují a budou do svých požadavků dávat to, co vlastně po maturantech chtějí. To znamená – jdu na matfyz, požadavek bude vyšší úroveň matematiky, jdu na filozofickou fakultu, vyšší úroveň třeba z angličtiny.“
K ústní zkoušce před maturitní komisi předstoupí středoškoláci až v polovině května. Nové pořadí zkoušek jim vyhovuje. „Písemky, to není tak moc složité. Na to se ani nějak nedá připravit. Na ty ústní, to se musíte připravit. Máte tam ten svaťák, takže za ten týden se to naučíte všechno,“ vysvětluje jeden z maturantů.
Na maturitu v učilišti Ohradní dorazili student i komisař v kraťasech a plážové košili
Číst článek
Vysvědčení dostanou studenti na začátku června. Oproti slibům ministerstva školství ovšem státní maturity, připravované i letos společností Cermat, představují pro školy stále velké výdaje.
Asociace ředitelů gymnázií ale navrhuje hlavně jiné úpravy v systému státních maturit. „Mělo by to být podle našeho názoru tak, že státní část, kterou garantuje stát, by měly být jenom didaktické testy. To znamená to, co si stát od začátku sám zadá, opraví a vyhodnotí. A to ostatní by mělo padnout do části profilové. A pak je tam ještě otázka, kolik státních zkoušek v té státní části a v té profilové části,“ vysvětluje Dytrt.