Méně karcinogenních emisí a propouštění zaměstnanců. Spolana Neratovice omezuje výrobu
Spolana Neratovice propouští zaměstnance a omezuje výrobu. To je špatná i dobrá zpráva zároveň. 500 z 650 lidí si sice bude muset hledat novou práci, ale podle organizace Arnika ubydou rakovinotvorné emise, které továrna vypouští do ovzduší.
„Dojde k výraznému omezení emisí škodlivých látek, a to dokonce těch nejvíc zatěžujících životní prostředí a ohrožujících lidské zdraví, protože jsou to karcinogeny. Ročně půjde o více jak 30 tun rakovinotvorného trichlorethylenu, který je spojený s výrobou kaprolaktamu a několik tun rakovinotvorného vinylchloridu z výroby PVC. K tomu se dají připočíst i další toxické látky,“ říká pro Český rozhlas Jiří Petrlík ze spolku Arnika.
„Spolana tak určitě přijde o dlouholeté prvenství největšího znečišťovatele v našich žebříčcích, které sestavujeme podle dat v integrovaném registru znečišťování,“ dodává.
Vedení Spolany zatím snížení emisí nekomentuje. Mluvčí firmy Pavel Kaidl zopakoval, že o práci přijde 500 z 650 lidí a že společnost výrobu omezí. „Na konci letošního roku zůstane v areálu zhruba 150 zaměstnanců. Ti se budou věnovat pokračující výrobě kyseliny sírové a přípravy podniku na nové formy podnikání,“ uvedl mluvčí.
Nezávislý starosta Neratovic Roman Kroužecký vítá menší riziko možných havárií. „Za několik posledních let tady bylo několik úniků olea, což je koncentrovaná kyselina sírová, která páří, když skápne. Větší havárie tady nebyly, ale asi to riziko bude menší,“ říká Kroužecký.
Hydrolog: Neštěstím celé klimatické politiky je zaměření pouze na CO₂. Dopady nikdo nevyčíslil
Číst článek
Firma plánuje nově podnikat v dekarbonizaci průmyslu. Starostka nedaleké Libiše Pavlína Komeštíková z uskupení Nový rozvoj připomíná, že v areálu společnosti bude i spalovna komunálního odpadu. Tu ale bude provozovat jiná firma. „Ty nové závody, které tam budou stavět, tak aby vždy zohledňovaly životní prostředí,“ přeje si starostka.
Spolanu mají na starosti podnikoví hasiči, město Neratovice pak profesionální jednotka z Mělníka. Její šéf Jaroslav Gabriel připomněl, že se na změny ve výrobě ve Spolaně připravují. „Veškeré budoucí změny ve vztahu k zajištění bezpečnosti musí projít postupy stanovenými v právních předpisech.“
Jindřich Petrlík ze spolku Arnika ještě připomíná jednu důležitou věc. „Na druhé straně je potřeba vyhodnotit a poté řešit kontaminaci, která zůstane po výrobě PVC.“
Omezování výroby se výrazně projevilo na nižším znečišťování ovzduší například v souvislosti s ostravskou hutí Liberty.