MfD: Protidrogové komando zatklo čtyři vojáky z čáslavské základny

Mladá fronta Dnes informuje o zásahu policie na letecké základně v Čáslavi. Čtyři vojáci jsou podezřelí z prodeje drog. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce ještě letos prosadit nový trestní zákon, informují Lidové noviny. Soudu s podnikateli Zdeňkem Boříkem a Václavem Vaňáčem, podezřelými z pytláctví, se věnuje Právo. Hospodářské nobiny zjistily, že česká společnosti KKCG podnikatele Karla Komárka se od začátku roku podílí na hledání ropy v Súdánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Mladá fronta Dnes informuje o zatčení čtyř profesionálních vojáků podezřelých z přechovávání a distribuce heroinu. Policie je zatkla před několika dny na letecké základně v Čáslavi, odkud vzlétají stíhačky Jas-39 Gripen. Vojáci patřili k technickému personálu letiště, nejedná se tedy o piloty.

Muži byli zadrženi při jednom z největších zátahu proti drogám v armádě. Dva z nich už byli obviněni z nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů. Pokud se obvinění prokáže, v armádě skončí. Na celý případ uvalili středočeští kriminalisté informační embargo.

Dále se Mladá fronta Dnes věnuje vyšetřování generálního ředitele a předsedy představenstva Československé obchodní banky Pavla Kavánka. Útvar protikorupční policie prověřuje, jestli se nedopustil podvodu, když před lety vyjednával se státem o převzetí kolabující IPB. Dohodnuté podmínky prý na poslední chvíli změnil, aby byly co nejvýhodnější pro ČSOB.

Investiční a Poštovní banka, jejíž tehdejší hodnotu odhadují bývalí akcionáři na 54 miliard korun, údajně získala ČSOB za necelých pět miliard. Vyšetřování je zatím na začátku. Kavánek zatím nebyl z ničeho obviněn.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předloží nový trestní zákoník, který počítá se snížením trestní odpovědností na 14 let, informují Lidové noviny. Chce také zavést delší tresty za vraždy a násilné zločiny, rozlišovat drogy tvrdé a měkké nebo trestat držení dětské pornografie. Objevit se má i úplně nový trest, domácí vězení.

Prosadit nový trestní zákoník se neúspěšně pokoušely už předešlé vlády. Některé problematické paragrafy, například o eutanázii, je ministr ochoten obětovat. "Byl bych rád, kdyby materiál přišel do vlády v první polovině tohoto roku, tak aby Poslanecká sněmovna začala text zákona projednávat ještě v roce 2007," řekl Lidovým novinám Pospíšil.

Právo informuje o soudu s českými podnikateli Zdeňkem Boříkem a Václavem Vaňáčem, kteří jsou podezřelí z pytláctví. Dějištěm hlavního líčení bude Okresní soud v Brezně na Slovensku. Mužům hrozí až pět let vězení. Oba myslivce zatkli slovenští kriminalisté v září 2004 při legálním odlovu jelenů.

V tu dobu totiž tamní policie měla informaci o tom, že se oba muži předtím pokusili o nelegální odlov přísně chráněného tetřeva hlušce. Oba obviněné Čechy vzal soud do vazby, aby nemohli ovlivňovat svědky. Později byli soudem vyššího stupně z vězení propuštěni na svobodu.

Česká společnosti KKCG podnikatele Karla Komárka se od začátku roku podílí na hledání ropy v Súdánu. Podle Hospodářských novin loni založený holding koupil podíly na dvou průzkumných licencích poblíž súdánského hlavního města Chartúmu.

V obou projektech drží 42% majetkový podíl. Karel Komárek chce do průzkumu v Súdánu investovat během příštích dvou let přes 600 milionů korun. Cílem českého podnikatele je produkci ropy a plynu do roku 2012 zpětinásobit.

Marián Vojtek, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme