Šéf GIBS Murín zdržoval vyšetřování, odmítl prozradit zdroj, píšou žalobci v podnětu na kázeňské řízení
Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín zdržoval vyšetřování. Podle České televize to stojí v podnětu pro kázeňské řízení, který olomoučtí žalobci zaslali expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Murín kvůli tomu aktuálně čelí kritice od současného předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který ho vyzval k rezignaci. To šéf inspekce odmítá.
Premiér Babiš před časem vyzval šéfa inspekce Murína k rezignaci, protože má „vážné a důvodné pochybnosti o jeho profesionální a morální integritě“.
Babiš se opírá zejména o podnět k zahájení kárného řízení, který na Úřad vlády poslali loni v dubnu - tedy za premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) - žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Babiš chce, abych skončil v čele generální inspekce, tvrdí Murín. V sídle GIBS zasahují kontroloři
Číst článek
Tlak na podřízené?
Podle informací Lidových novin a České televize odmítl šéf inspekce v roce 2016 říct, od koho se dozvěděl, že tehdejší náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube je odposloucháván a sledován. Jeden z nejvýše postavených policejních důstojníků byl podezřelý z tlaku na podřízené, údajně chtěl získat informace z živých kauz, píše deník.
O vyšetřování ale tehdy věděl jen úzký okruh osob, v inspekci pouze tři lidé. Důvodem byla právě obava z úniku informací. Ředitel inspekce Murín ale mezi ně nepatřil, informovala Česká televize. Když ho kvůli tomu vyslýchal Adam Bašný, náměstek vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové, Murín svůj zdroj odmítl sdělit.
„Uvedl, že sdělení jména té osoby by pro něj znamenalo veliký problém, že se jedná o osobu, která je z okruhu poradců a lobbistů,“ citovala v pátek ČT s tím, že Murín tak bránil práci vyšetřovatelů. „Přinejmenším bránil tomu, aby prověřování této věci bylo provedeno urychleně a bez zbytečných průtahů,“ stojí dále podle televize v podnětu.
Tehdejší předseda vlády Sobotka ale s Murínem kázeňské řízení nezahájil. „Nebyl důvod, Babiš na něj nevybíravě tlačí,“ uvedl Sobotka v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Opakovaný výslech
Generální inspekce bezpečnostní sborů se zaměřuje na trestnou činnost policistů, dozorců nebo celníků. Ředitele jmenuje a odvolává premiér, a to na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru.
Kvůli tomu si žalobce pozval Murína na výslech hned několikrát. Až později mu šéf inspekce podle Lidových novin začal vyprávět příběh, že zhruba v létě 2016 potkal v restauraci U Pinkasů svého známého Láďu. S ním vyrazil do dalšího podniku. Tady, v hloučku neznámých lidí, se měl Murín dozvědět, že Laubeho vyšetřuje policie, píšou Lidové noviny.
Vyšetřování kolem bývalého policejního náměstka Laubeho bylo později odloženo, nikdo obviněn nebyl. Sám Laube ani šéf inspekce Murín se k věci nechtějí vyjadřovat.
„Nebude veřejně vystupovat ani komentovat další služební záležitosti. Nadále tak setrvává na názoru, že podstatné informace nejdříve sdělí členům kontrolních orgánů,“ řekl minulý týden mluvčí inspekce Ivo Mitáček.