Klaus navštívil Zemana v nemocnici. Podle exprezidenta spolu mluvili téměř hodinu
Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Mluvili spolu podle exprezidenta asi 50 minut. Podle Klause je to z jeho strany výraz loajality. Řekl to v pátek Blesku. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října.
Klaus chtěl Zemana podle svých slov povzbudit. „Je to výraz mé loajality vůči někomu, koho znám půl století a kdo mi dnes připadá naprosto osamocený,“ napsal Blesku. Se Zemanem si povídali, politiku podle Klause moc neřešili.
Mynář se ohradil, že by falšoval podpis prezidenta. Ukázal, jak Zeman v nemocnici svolává sněmovnu
Číst článek
„Po pány Vystrčily a Fischery vytvořené atmosféře v naší zemi jsem vůbec neočekával, že je prezident schopen vést se mnou dlouhých padesát minut normální konverzaci,“ uvedl Klaus.
Nemoc podle bývalého prezidenta Zemana oslabila a posunula jeho priority a témata, kterými se zabývá. „Více mluvil o svém zdraví než o svých politických protivnících. Ale toho, kdo jsou jeho političtí protivníci, si je velmi dobře vědom,“ podotkl Klaus.
Domnívá se, že Zeman si z nemocnice nemůže být vědom všeho, co se kolem jeho osoby venku děje. Z jednotky intenzivní péče není podle Klause možné vidět všechny souvislosti, natož jejich hloubku.
„O to méně může rozklíčovat podivné hry, které za zdmi nemocnice rozehrávají senátní nedočkavci. Míru nenávisti, která vůči jeho osobě vzniká, nechápe. Nemyslím ale, že je to ztrátou soudnosti,“ dodal Klaus.
Článek 66 je prezidentská neschopenka, Zemanovi by dala čas na léčení, vysvětluje ústavní právník
Číst článek
Podrobnosti o Zemanově zdravotním stavu dosud Pražský hrad ani nemocnice nezveřejnily. Predikci prezidentova stavu si ale z Ústřední vojenské nemocnice vyžádal předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS.
Zástupci nemocnice Senátu v pondělí sdělili, že prezident v současné době nemůže vykonávat žádné pracovní povinnosti, dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je „hodnocena jako krajně nejistá“. Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu sněmovny podle článku 66 Ústavy.