Ministerstvo za rady k OKD platilo jednomu z věřitelů. Střet zájmů par excellence, míní Ondráčka
Co dělat s insolvenční OKD? A jak na reorganizaci ostravsko-karvinských dolů? Na takové poradenství si ministerstvo průmyslu a obchodu najalo společnost ČSOB Advisory. Banka ČSOB je přitom s pohledávkou bezmála 250 milionů korun jedním z největších věřitelů krachujících dolů. Server iROZHLAS.cz to zjistil podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ministerstvo i ČSOB odmítají, že by se jednalo o střet zájmů. Podle Davida Ondráčky z Transparency International je ale takové spojení rizikové. "To je střet zájmů par excellence," říká.
Ostravsko-karvinské doly OKD se s problémy potýkaly několik let. Důl Paskov byl dlouhodobě prodělečný, loni firma nakonec spadla do insolvence. Společnost za sebou nechala dluhy v řádech miliard. I kvůli hrozbě propouštění tisíců horníků se situací začala zabývat dokonce i vláda.
Jak na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil server iROZHLAS.cz, ministerstvo průmyslu a obchodu si v březnu 2014 na poradenství k OKD najalo firmu ČSOB Advisory, dceřinou společnost banky ČSOB.
Náležitá péče
"Bylo důvodné se domnívat, že situace se může dále zhoršovat. Ministerstvo jako věcně příslušný resort muselo a musí s náležitou péčí analyzovat situaci týkající se jednoho z největších průmyslových podniků v naší zemi a navíc ve strukturálně znevýhodněném regionu," vysvětlil postup resortu jeho mluvčí František Kotrba.
V průběhu tří let se jednalo o celkem čtyři smlouvy, za což ČSOB Advisory inkasovalo od ministerstva celkem 2,3 milionu korun (viz box Smlouvy ministerstva průmyslu a ČSOB Advisory na konci textu).
ČSOB Advisory pro ministerstvo zpracovávala ekonomicko-analytické služby, například ohledně úpadku OKD.
„ČSOB Advisory poskytovala analytické a poradenské služby spojené s insolvencí OKD. Tyto služby sloužily jako podklad ministerstvu průmyslu a obchodu pro formulaci jejich vlastních stanovisek k řešení dané problematiky. ČSOB Advisory nenavrhovala žádná konkrétní doporučení či postup. Toto je zcela v kompetenci ministerstva. ČSOB Advisory je navíc vázána mlčenlivostí a nemůže sdělovat detaily svých analytických prací.“
Pavla Hávová, mluvčí ČSOB
"Výsledky byly průběžně využívány při jednáních zejména se zahraničními vlastníky společnosti OKD, jejími věřiteli, jejich právními zástupci a managementem OKD. Byly rovněž využity pro přípravu materiálů ministerstva pro strategická rozhodování vlády, tvorby nebo novelizace legislativní a předpisové základny při řešení negativních sociálních dopadů na zaměstnance OKD, kteří přicházejí nebo přijdou o zaměstnání," popsal dále pro server iROZHLAS.cz mluvčí Kotrba. Zároveň zdůraznil, že poradenství resortu poskytovalo ČSOB Advisory, a nikoli banka ČSOB.
Konkrétnější ale - s ohledem na mlčenlivost - mluvčí být nechtěl. "Většina poskytnutých rad a doporučení se opírá o ekonomické parametry budoucích plánovaných těžebních aktivit OKD, u nichž je ministerstvo vázáno příslibem mlčenlivosti, a není je tedy možno zveřejňovat," doplnil ještě Kotrba.
"Státní správa jde do pekel"
Podle odborníků, které server iROZHLAS.cz oslovil, se ale potenciálně může jednat o střet zájmů. Ministerstvu totiž měla radit s OKD firma, která je v situaci ostravsko-karvinských dolů zainteresovaná a má v ní - v tomto případě milionové - zájmy.
"ČSOB je věřitelem OKD a zároveň poskytuje poradenské služby ohledně OKD. To je střet zájmů par excellence. Lze předpokládat, že ČSOB nebude ministerstvu radit něco, co bude proti zájmům banky jako věřitele," míní David Ondráčka, šéf české pobočky Transparency International. Podle jeho slov ČSOB "flagrantně porušuje" závazek, kdy velké korporace by správně měly mít "čínské zdi" mezi poradenstvím a vlastní bankovní částí.
"Z vyjádření ministerstva také plyne, že návrhy ČSOB byly použity pro legislativní úpravy nebo usnesení vlády. Což je opravdu skvělé. Pokud banky píšou usnesení vlády, myslím si, že naše státní správa jde do pekel," doplnil Ondráčka.
„Konkrétní navržené postupy byly potom aplikovány v návrzích a schválených usneseních vlády řešících předmětnou problematiku nebo příslušných legislativních úpravách.“
František Kotrba, mluvčí ministerstva průmyslu
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus, upozorňuje, že v takovém případě může potenciálně dojít také k vyzrazení obchodního tajemství. Totiž: OKD v pozici dlužníka při navázání vztahu s ČSOB coby věřitelem poskytuje i takové informace, které mají či mohou mít povahu obchodního tajemství. A pokud dceřiná společnost věřitele spolupracuje s ministerstvem průmyslu, existuje podle Kovandy riziko, že tyto informace budou vyzrazeny.
"Důkazy pro to nejsou. Nicméně z hlediska ministerstva průmyslu a obchodu je nešťastné, že tuto poradenskou spolupráci navázalo zrovna se společností, jejíž mateřská společnost je v takto citlivém a mediálně hojně sledovaném případu jakožto klíčový věřitel a je tam zainteresována významným způsobem," doplnil ekonom Kovanda.
Podle jeho názoru by resort takovým spekulacím vůbec neměl poskytovat "živnou půdu". "Tedy buď aby (ministerstvo) uzavřelo poradenskou spolupráci s úplně jiným subjektem, který nefiguruje mezi věřiteli OKD, anebo explicitně a zcela transparentně uvedl, proč zvolilo právě věřitelskou společnost," doplnil ještě.
Mluvčí ministerstva Kotrba se omezil na vyjádření, že volba na ČSOB Advisory padla kvůli "odborným znalostem a profesním charakteristikám členů týmu".
Podpůrný podklad
Sama banka odmítá, že by byla ve střetu zájmů. "ČSOB Advisory není věřitelem OKD. Svoje služby poskytuje ministerstvu, které není účastníkem insolvenčního řízení. Poskytnutí analytických služeb ministerstvu jako i každý jiný poradenský mandát podléhá rigoróznímu internímu schválení mimo jiné proto, aby se zamezilo byť jen potenciálnímu konfliktu zájmů s bankou ČSOB. Poskytnuté analytické služby nemají žádný vztah k činnosti banky a jejímu postavení jako věřitele OKD," uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí ČSOB Pavla Hávová. "Nejedná se a nemůže jednat o žádný konflikt zájmů," zdůraznila.
Příběh 2016: OKD ovládl insolvenční správce, peníze na ukončení činnosti chybí
Číst článek
A kritiku odmítá i ministerstvo, neboť materiály prý sloužily jen jako "podpůrný podklad".
"Poradenské služby nemají žádnou souvislost s pozicí banky ČSOB jako věřitele OKD v insolvenčním řízení. Insolvenční řízení OKD probíhá zcela odděleně v souladu s insolvenčním zákonem a ministerstvo není účastníkem tohoto procesu. V žádném případě se tedy nejedná o konflikt zájmů," uzavřel mluvčí Kotrba.
Na začátku dubna uzavřela těžení společnost OKD smlouvu se státní společností Prisko, která spadá pod ministerstvo financí. Krachující doly převedlo OKD do nově založené společnosti OKD Nástupnická, a právě v té vlastní podnik Prisko veškeré akcie. Ministerstvo financí a průmyslu se dohodly, že OKD koupí za 80 milionů korun.
Smlouvy ministerstva průmyslu a ČSOB Advisory
1. smlouva
Předmět: Poskytování poradenských služeb spojených s přípravou a implementací restrukturalizačního plánu společnosti NWR.
Smluvní cena: 2500 Kč/hodina, nejvíce 300 000 Kč bez DPH, konečná cena 344 850 Kč s DPH
Platnost smlouvy: 28. 03. 2015
2. smlouva
Předmět: Poskytování komplexní poradenské služby spojené s analýzou možných dopadů jednotlivých scénářů další činnosti těžební společnosti OKD na stabilitu ostravského regionu.
Smluvní cena: 2500 Kč/hodina, nejvíce 300 000 Kč bez DPH, konečná cena 350 900 Kč
Platnost smlouvy: 18. 02. 2015
3. smlouva
Předmět: Poskytování analytické a poradenské služby spojené s realizací opatření na zamezení možných dopadů plynoucí z hotovostní situace společnosti NWR/OKD a dále spojené s posouzením případné řízené restrukturalizace této společnosti.
Smluvní cena: 2500 Kč/hodina, nejvíce 299 000 Kč bez DPH, 361 790 Kč s DPH, konečná cena 361 487,50 Kč s DPH
Platnost smlouvy: 05. 02. 2017
4. smlouva
Předmět: Poskytování analytické a poradenské služby spojené s insolvencí společnosti OKD a dále spojené s posouzením možnosti řízené restrukturalizace této společnosti.
Smluvní cena: 2250 Kč/hodina, nejvíce 1 699 000 Kč bez DPH, 2 055 790 Kč s DPH, konečná cena v roce 2016 984 183,75 Kč s DPH; cena dosud v roce 2017 činí 800 415,00 Kč s DPH
Platnost smlouvy: 22. 07. 2017
Zdroj: ministerstvo průmyslu