Ministr a pojišťovny hledají peníze pro zdravotníky

Zdravotní pojišťovny se připravují na krizi v nemocnicích. Ty chce v březnu opustit na tři tisice osm set lékařů kvůli poměrům v resortu a malým platům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví. Ilustrační foto.

Zdravotnictví. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministr zdravotnictví Leoš Heger sejde se zástupci zdravotních pojišťoven. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ve Světě o osmé poznamenal, že po vyhodnocení aktuální situace se dá říci, že případný nárůst záloh, které pojišťovny platí do lůžkových zdravotnických zařízení, by v tuto chvíli pojišťovny nejspíše zvládly.

„Ale musí to být podmíněno skutečně nějakou reformou zahájenou nejpozději v druhé polovině roku. Výsledky by měly přijít po 1. 1. 2012. Tím to musí být podmíněno, jinak to systém nezvládne,“ předpověděl Gajdáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ve Světě o osmé

Zdůraznil, že existuje úhradový mechanismus a zákonné normy řešení. „S ministerstvem můžeme řešit jedinou věc, úpravu záloh, které jdou do nemocnic, a následné vyúčtování, a to rozdělení peněz je více méně věcí politickou, nebo na dohodě mezi lékaři ministerstvem, případně vládou.“

„Jsme připraveni, že v případě omezení péče v nějaké nemocnici od 1. března, a jejího zajištění v jiné nemocnici, půjdou peníze hned od 1. března za pacientem,“ konstatoval Gajdáček.

Souhlasil s názorem, že zajištění zdravotní péče při krizovém scénáři, by stálo více, než lékaři požadované 2 miliardy korun. „Měli by si to uvědomit především odboráři a měli by ustoupit od nátlakových akcí. Protože, dostaneme-li se skutečně do situace, kdy nastane v zemi chaos, bude to mnohonásobně dražší.“

„Peníze, které mohly jít na platy lékařů, se utratí za vrtulníky, sanitky, zbytečné přesuny. A především to bude na úkor pacientů a občanů této země,“ míní Gajdáček.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče odhaduje, že před kolapsem je nemocniční péče v pěti krajích - hlavně na Vysočině, ale také v Královéhradeckém, Pardubickém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Zajištění akutní péče by se tam údajně dalo zaručit jen 48 hodin. Gajdáček souhlasil, že v těchto regionech je situace nejhorší.

Skutečnost bude 1. března jiná

„Počítám pouze podané výpovědi. Skutečnost bude 1. března jiná. Jsem přesvědčen, že plno lékařů si to rozmyslí, nicméně je třeba počítat s nejhorší variantou,“ připustil przident Svazu zdravotních pojišťoven.

Připomněl, že pojišťovny budou posilovat infolinky, které budou fungovat i ve večerních hodinách, zřizovat webové stránky. „Nicméně, dnes jednání budou pokračovat, věřím, že nějaké východisko se najde,“ uzavřel ve Světě o osmé Jaromír Gajdáček.

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme