Moravané na svátek věrozvěstů vyvěsili rekordní počet moravských vlajek
Poprvé to bylo 75, loni 225 a letos rekordních 378. Takové je skóre radnic za poslední tři roky, kde na svátek slovanských věrozvěstů vyvěsili moravskou vlajku. Podle organizátorů to svědčí o stále větším zájmu lidí o své kořeny. Letos poprvé se k zatím tříleté tradici připojuje například i obec Dolany na Olomoucku.
Svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje berou organizátoři akce jako dobrou příležitost zvýšit povědomí o Moravě jako jedné ze svébytných historických zemí České republiky.
Červenožlutá vlajka se tak objeví například v Jeseníku, Dačicích i v moravské části Pardubického kraje - Moravské Třebové, Mladějově, nově v Šumperku nebo Dolanech u Olomouce.
Moravané na svátek věrozvěstů vyvěsí rekordní počet moravských vlajek. Podrobnosti zjišťovala reportérka Radiožurnálu Blanka Mazalová
Starosta Rudolf Pečínka připomíná, že s vyvěšením bikolory souhlasili všichni radní bez výjimky. Dodává to totiž podle něj pocit moravského patriotismu: „Projev hrdosti, že jsme Moraváci. Ale určitě bych to nechtěl spojovat s nějakým nacionalismem.“
Jako správní Hanáci se v Dolanech nevrhli do vyvěšování vlajky bezhlavě. Trvalo to dva roky, než místní radní zvážili všechna pro i proti a nakonec si červenožlutý symbol pořídili. Vše inicioval místní občan Petr Říha.
„O Moravě se v dnešní době moc nemluví. Téměř se o ní nevyučuje na školách. To je mě tak nějak líto a je to škoda. Jako hrdý Moravák jsem oslovil obec, kde žiji a jsem rád, že zastupitelstvo nebo rada obce se přihlásila k této iniciativě,“ vysvětluje.
A protože je nejen hrdý, ale také činorodý, chce napříště oslovit i okolní obce a chystá další kroky.
„Oslovím pana starostu nebo radu obce, aby vyvěsili moravskou vlajku u příležitosti hodových oslav, a budu rád, když se k této myšlence přihlásí. Protože vím, že některé obce mají moravskou vlajku vyvěšenou celoročně a některé ji vyvěšují při obecních svátcích, jako jsou hodové slavnosti,“ přibližuje.
V obci Dolní Loučky vyvěšovali letos moravskou vlajku poprvé. Byla u toho i redaktorka ČRo Zuzana Kopuletá
Historie žlutočerveného symbolu Moravy sahá až do roku 1848, kdy zemský sněm schválil barvy - zlatou a červenou. A aby se nekryly s barvami dalších území či měst, například Prahy, je do ní vložena šachovaná moravská orlice.
„Tehdy byli součástí Moravy i moravští Němci, kteří ji považovali také za svoji zemskou vlajku. Za Rakouska - Uherska, za první republiky ani za minulého režimu nebyla běžně používaná, v podstatě k obnově došlo až po sametové revoluci v roce 1989," konstatuje regionální historik Ján Kadlec.
Moravskou vlajku je dnes ale možné vidět i mimo hranice Moravy. Například v Čechách v Jindřichovicích pod Smrkem nebo v Cíferu na Slovensku.