Nejvíc budov k demolici je podle Radima Kuchaře na horním toku řeky Opavy na Bruntálsku. Jde především o Zátor, Širokou Nivu, která například přišla o budovu kina, či Brantice.
„Průměrná vyplacená částka činí přes 30 000 korun. Na Moravě v místech, kde voda stoupala, je nižší. Tam, kde voda protekla, je podpora vyšší. Škody jsou tam závažnější,“ přiblížil šéf úřadů práce.
Čím dál tím více lidí, které zasáhly povodně, se začíná zajímat, zda jim v této mimořádné situaci energetické společnosti neodpustí alespoň část plateb nebo případně neodloží jejich splatnost.
Místo toho, aby Jan Lichý z Opavy pokračoval s podnikáním v elektroinstalacích a opravoval lidem domy po povodních, řeší teď téměř celou přestavbu svého domu, který mu vyplavila voda.
Odtok z rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku se zvýšil, ale do rybníka zatím stále více vody přitéká a jeho hladina stoupá. Řeka by mohla ohrozit některá obce a města, která na ní leží.
„Hladiny většiny toků jsou na poklesu. V důsledku dotoku slabě stoupá dolní Labe pod soutokem s Vltavou. Velmi slabě klesá střední a dolní tok Moravy,“ uvedli meteorologové.
Přítok Svratky do Brněnské přehrady klesá jen velmi pomalu a zatím stále převyšuje odtok. Na zbytku míst na jižní Moravě se však většinou očekává postupný pokles hladin.
Některý z povodňových stupňů platí na 207 místech, o 55 méně než v neděli, hlásí meteorologové. V noci opět pršelo na většině území republiky, nejvíce v Krkonoších, a to 30 milimetrů.
Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem, informovalo vedení obce na sociálních sítích. Ve Frýdlantském výběžku je vyhlášen stav nebezpečí.
Vedení obce evakuaci zakázalo, situace je nebezpečná nejen pro obyvatele, ale i pro záchranáře. Lidé by měli zůstat ve vyšších patrech a počkat na další pokyny.
Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde se evakuují stovky lidí včetně pacientů některých nemocnic. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí.
Povodí Vltavy a Moravy odpouštějí vodu z vybraných nádrží s ohledem na aktuální situaci na vodních tocích. Další opatření hodlají koordinovat s předpověďmi meteorologů.
Kostel svatého Ducha ve Starém Městě na Uherskohradišťsku zdobí nový kříž. Jde o zvětšenou kopii velkomoravského křížku o rozměrech sedm a půl krát pět a půl metru.
Lidé by podle meteorologů měli kvůli vedru ve středu odpoledne omezit tělesnou zátěž, dodržovat pitný režim a nenechávat děti či zvířata na přímém slunci, zvlášť třeba v zaparkovaných autech.
„Před studenou frontou, která postupuje od západu přes střední Evropu, k nám dnes ještě ve východní části území proudil velmi teplý vzduch,“ uvedli meteorologové.
Pod 20 stupňů teploty v noci neklesly například také v pražském Klementinu, v Příbrami, Kroměříži, Jeseníku, Zlíně, Frýdlantu, Holešově či Mořkově na Novojičínsku.
V přívalových srážkách může v Čechách napršet kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i více, a na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové úhrny kolem 40 milimetrů.
Varování meteorologů před bouřkami platí od pátečních 13.00 do 20.00. Zahrnuje celý Pardubický kraj, část Vysočiny a Královéhradeckého kraje a dále celé Slezsko a Moravu s výjimkou Znojemska.