Odtok z rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku se zvýšil, ale do rybníka zatím stále více vody přitéká a jeho hladina stoupá. Řeka by mohla ohrozit některá obce a města, která na ní leží.
„Hladiny většiny toků jsou na poklesu. V důsledku dotoku slabě stoupá dolní Labe pod soutokem s Vltavou. Velmi slabě klesá střední a dolní tok Moravy,“ uvedli meteorologové.
Přítok Svratky do Brněnské přehrady klesá jen velmi pomalu a zatím stále převyšuje odtok. Na zbytku míst na jižní Moravě se však většinou očekává postupný pokles hladin.
Některý z povodňových stupňů platí na 207 místech, o 55 méně než v neděli, hlásí meteorologové. V noci opět pršelo na většině území republiky, nejvíce v Krkonoších, a to 30 milimetrů.
Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem, informovalo vedení obce na sociálních sítích. Ve Frýdlantském výběžku je vyhlášen stav nebezpečí.
Vedení obce evakuaci zakázalo, situace je nebezpečná nejen pro obyvatele, ale i pro záchranáře. Lidé by měli zůstat ve vyšších patrech a počkat na další pokyny.
Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde se evakuují stovky lidí včetně pacientů některých nemocnic. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí.
Povodí Vltavy a Moravy odpouštějí vodu z vybraných nádrží s ohledem na aktuální situaci na vodních tocích. Další opatření hodlají koordinovat s předpověďmi meteorologů.
Kostel svatého Ducha ve Starém Městě na Uherskohradišťsku zdobí nový kříž. Jde o zvětšenou kopii velkomoravského křížku o rozměrech sedm a půl krát pět a půl metru.
Lidé by podle meteorologů měli kvůli vedru ve středu odpoledne omezit tělesnou zátěž, dodržovat pitný režim a nenechávat děti či zvířata na přímém slunci, zvlášť třeba v zaparkovaných autech.
„Před studenou frontou, která postupuje od západu přes střední Evropu, k nám dnes ještě ve východní části území proudil velmi teplý vzduch,“ uvedli meteorologové.
Pod 20 stupňů teploty v noci neklesly například také v pražském Klementinu, v Příbrami, Kroměříži, Jeseníku, Zlíně, Frýdlantu, Holešově či Mořkově na Novojičínsku.
V přívalových srážkách může v Čechách napršet kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i více, a na Moravě a ve Slezsku očekávají meteorologové úhrny kolem 40 milimetrů.
Varování meteorologů před bouřkami platí od pátečních 13.00 do 20.00. Zahrnuje celý Pardubický kraj, část Vysočiny a Královéhradeckého kraje a dále celé Slezsko a Moravu s výjimkou Znojemska.
Vedení města považuje areál za strategický. Pokud ho koupí, otevře ho lidem. Nabízí se propojení se sousední zámeckou zahradou a vytvoření prostoru pro podnikatelské aktivity.
Martin Golec se dlouhodobě věnuje výzkumu archeologické lokality zvané Býčí skála. „Lidé do jeskní ukládali vozy a cenné předměty,“ vypráví v rozhovoru archeolog.
Čtvrteční ráno ještě podle meteorologů bylo na červencové poměry chladnější. Teploty klesly na 15 až 11 stupňů Celsia, na západě dokonce až k osmi stupňům.
Velmi silné bouřky na východě Česka budou provázet přívalové srážky kolem 50 milimetrů, výjimečně i 70 milimetrů, víc než třícentimetrové kroupy a nárazy větru s rychlostí 90 kilometrů v hodině.
Horký víkend ukončí silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. V pondělí se citelně ochladí, teploty nepřekročí 24 stupňů.
Na letní turistický ruch se připravují i na severu Moravy, v Jeseníkách. Letos s novinkou, na začátku sezony budou v nejoblíbenějších lokalitách rozmístěny sčítače turistů
Nově mají šanci získat startovací byt lidé, kteří žijí sami, je jim méně než 40 let a nemají takové příjmy, aby si mohli dovolit hypotéku nebo tržní nájemné. Ve startovacích bytech je snížené.
„Je pro nás naprosto prioritní být schopni dosáhnout legislativních opatření chránících tuzemské producenty a pěstitele,“ říká prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad.