Müllerová bude před poslanci hájit sKarty, povinné už budou jen pro identifikaci
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 si dnes ve sněmovně užije horké chvilky. Opozice prosadila zařazení bodu, ve kterém bude šéfka resortu muset vysvětlit, jak to aktuálně vypadá s projektem sociálních karet. Takzvané sKarty komplikují život spoustě lidí, a to přesto, že se do nápravy původního projektu vložil i premiér Petr Nečas.
Na takzvaném grilování ministryně Ludmily Müllerové ve sněmovně na téma sKaret by spolu s poslanci měla sedět i paní Renata Hromasová z Horních Počernic, která se stará o těžce postiženého syna. Kvůli sKartě si užila své, když se na konci minulého roku opozdily sociální dávky. Kartu si původně aktivovat nechtěla, a když to udělala, nestačila se divit.
„Dávky se zpozdily a nikdo nevěděl, kde jsou a kdy přijdou. Doporučili nám, ať si aktivujeme karty a podíváme se, jestli tam ty peníze už byly. Nikdo nám ale neřekl, že aktivací a za každý pohled na kartu, jestli tam peníze jsou, se nám odečítá šest korun,“ popisuje Renata Hromasová.
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová bude ve sněmovně vysvětlovat budoucnost S-karet
„Ve chvíli, kdy tam mezi vánočními svátky peníze došly, už jsme tam celou částku té dávky neměli, protože jsme se třikrát nebo čtyřikrát za těch 14 dnů podívali. Tím pádem nemohl být trvalý příkaz splněný, protože už tam ta částka nebyla.“
Přes nepříjemné zkušenosti uživatelů sKarty tento projekt ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová hájí. Pokud se z ní stane jen průkazka, bude to podle ní škoda.
„Má plnit identifikační funkci, ale především může dobrovolně plnit tu platební funkci. Já když dneska vidím, jakým způsobem narůstá počet exekucí, myslím si, že lidé, kteří platební funkci karty nevyužívají, jsou sami proti sobě, protože dostat se dnes do spárů exekutorů není žádný problém.“
Podle návrhu změn zákonů by příjemci dávek museli mít sKartu jako průkazku. Už by k ní ale neměli povinně účet u spořitelny, přes který se jim příspěvky a podpory posílají teď. Rovnou by je mohli dostávat na své konto nebo poštou.
Ministryně Ludmila Müllerová chce dnes poslance přesvědčit, aby navrhované změny podpořili.
Po jednání s Českou spořitelnou se dle Müllerové smlouva nijak nezměnila.
„Česká spořitelna v žádném případě neuvažuje o zastavení projektu a o nějakých kompenzacích. To není na pořadu dne. S panem generálním ředitelem Kysilkou jsme se sešli včera a hovořili jsme o tom, jaké budou změny, co je pro ně akceptovatelné a co nikoli,“ podotkla ministryně.
„Jsme v legislativním procesu. Jednotlivé úřady dodaly připomínky k našemu návrhu legislativních změn. Jsme ve fázi, kdy končíme vypořádávání připomínek. Zatím nemůžu říct, jak bude konkrétně ta novela zákonů vypadat a co půjde do vlády,“ doplnila Müllerová.
Sněmovna o projektu stále diskutuje
„Nesouhlasíme už s tím, aby stát předával činnosti privátnímu sektoru a zbavoval se tak své zodpovědnosti za toky veřejných financí,“ kritizuje projekt sKaret místopředseda Výboru pro sociální politiku za KSČM Miroslav Opálka.
„To je věc politického názoru, o tom se dnes diskutuje velmi detailně. Na rozdíl od svého kolegy si myslím, že stát má spolupracovat s privátními subjekty, tam, kde je to vhodné a tam, kde to šetří peníze státu,“ oponuje Opálkovi bývalý ministr práce a sociální věcí Jaromír Drábek.
„Funkčnost sKarty se navíc ukázala jako málo připravená. Návrh byl moc rychlý. Osobně nejsem proti tomu, aby se uspořily finanční prostředky, ale tady se vytvořila taková situace, že si mohl někdo pomoci a orgány v trestním řízení to potvrdí nebo vyvrátí,“ pokračuje s kritikou Opálka.
„Jsem pro úplné zastavení, ale mám problém, kdo uhradí náklady, které už vynaložila Česká spořitelna. V případě že bude ještě chtít podíl na ztrátě v případných ziscích, tak je to pro stát nepříjemná záležitost,“ dodává Opálka.