Na Jesenicku a Šumpersku stále likvidují škody po povodních, hejtman chce prodloužit stav nebezpečí

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) požádal vládu o další prodloužení stavu nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska, aby tam i nadále mohly být rychleji likvidovány povodňové škody. Reakce vlády zatím není známa.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jesenicko

Následky povodní na Jesnicku (ilustrační fotografie) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Bývalý hejtman Josef Suchánek (STAN) poté požádal vládu o prodloužení opatření tohoto krizového opatření na Jesenicku a Šumpersku do 12. listopadu. Okleštěk nyní žádá další měsíc navíc, stav nebezpečí by tedy měl v obou horských okresech platit do 12. prosince.

Armáda po povodních postavila už 15 provizorních mostů. Požadavky má na nejméně 8 dalších

Číst článek

O prodloužení stavu nebezpečí podle Oklešťka požádaly samosprávy v Jeseníku a Šumperku i energetické firmy, jelikož díky tomu mohou rychleji likvidovat škody způsobené záplavami. Lidé po povodních zůstali na řadě míst bez elektřiny a pitné vody, povodně vyřadily z provozu 278 kilometrů plynovodního potrubí. „Důvodem žádosti je řešení rozsáhlých následků povodní ze září letošního roku. V nejvíce postižených lokalitách stále nejsou obnoveny základní prvky infrastruktury, často fungují pouze provizorně,“ uvedl Okleštěk.

Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být v České republice vyhlášené v reakci na mimořádné situace, umožňuje například rychlejší a efektivnější odstraňování povodňových škod, pružnější obnovu poškozené infrastruktury nejen v oblasti zásobování plynem a elektřinou, ale i vodovodů a kanalizací.

Jednodušší bude také využití armády a její techniky, vyčištění obcí od povodňového odpadu a naplavenin a obnova silničního a vodního hospodářství. Závažnějšími jsou nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav.

V Olomouckém kraji zasáhly povodně kromě Jesenicka také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. Zasáhly rozsáhlý pás kolem řeky Bělé od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Mikulovice a Písečnou a také řadu obcí kolem toku Vidnávka a Staříč. Materiální škody byly obrovské, záplavy poničily infrastrukturu včetně silnic a mostů. Oprava si vyžádá několik miliard korun. Záplavy mají v kraji zatím dvě oběti, po dalších dvou lidech se stále pátrá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme