Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Jde o nejnižší krizový stav, který může být v České republice vyhlášen.
„Obnova by měla být rychlá. Snažíme se zjednodušit proces dopravy peněz na místo určení tak, aby mohly být rychle spotřebovány,“ řekl nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
„Data do národní databáze přebíráme vždy po skončení měsíce, proto jsme tento rekord objevili až teď,“ doplnili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
Správa začala první most nakládat v pondělí ráno ve svém skladu v Soběslavi. Dopravu a jeho sestavení následně zajistí armáda, konkrétně půjde o jednotku ženistů z Bechyně.
Na Jesenicku silně zasaženém nedávnými povodněmi jsou na mnoha místech lidé stále bez proudu, vody či plynu a řadu vodou poškozených domů čeká demolice.
Některé domácnosti na Jesenicku po povodni vyhodily většinu nábytku. Tomáškovi z Lipové-lázně velkou vodu už zažili a pečlivě se připravili. Gauč zachránila důmyslná konstrukce z podpěr a žebříků.
„Krajský krizový štáb a hejtman jsou oprávněni dělat některá rozhodnutí přímo. Ať už se to týká preventivních zásahů, kácení stromů nebo evakuací,“ řekl Radiožurnálu o stavu nebezpečí ministr Hladík.
Bílou Vodou, malou obcí na hranicích s Polskem, vede z české strany v podstatě jediná příjezdová cesta. Dominantou vesnice je barokní klášter, ve kterém se odehrává velká část děje románu Bílá Voda.
Vítr s rychlostí v nárazech 60 až 80 km/h může zasáhnout okres Jeseník v Olomouckém kraji a Bruntálsko, Krnovsko a Opavsko v Moravskoslezském kraji, informoval Český hydrometeorologický ústav.
Deště na Frýdlantsku již ustaly a hladiny řek klesají. Stav ohrožení dále trvá jen na řece Smědá. V Moravskoslezském kraji stoupá hladina řeky Velička u Veselí nad Moravou.
Český hydrometeorologický ústav varují před vydatným deštěm po celé České republice. Podle meteorologů může dojít i ke zvýšení hladiny řek v Plzeňském kraji, na severu Moravy a ve Slezsku.
Starostové některých obcí na Jesenicku se zlobí. Krajský úřad v Olomouci nechal odstranit přechody přes hlavní silnice, které podle odborníků neodpovídaly bezpečnosti. Vybudovat je mají obce znovu za vlastní peníze. Přechody zmizely v Jeseníku, Písečné, Mikulovicích, Bělé pod Pradědem, Vidnavě, Vápenné, Javorníku nebo Žulové.
Sedm kilometrů nových cyklostezek vybudovaly Lesy České republiky kolem Černé Vody a Vidnavy na Jesenicku. Jejich výstavba stála více než 2,5 milionu korun. Jsou součástí již hotových úseků známých jako Rychlebské stezky.
Přesně před pěti lety zasáhla Jesenicko velká voda. Živel za sebou nechal polorozpadlé domy a mosty, podemleté silnice, špínu a bahno. Škody přesáhly 1,5 miliardy.
Tančírna v Račím údolí u Javorníku je adeptem na nemovitou kulturní památku. Více než 100 let stará budova je podle odborníků natolik jedinečná, že si zvláštní ochranu zaslouží. Zatím se ale na seznam nepřidá. Ministerstvo kultury řízení přerušilo, aby měla obec Bernatice jako vlastník volné ruce při plánované opravě. Chystá se na ni už letos.
Zaplavená železniční trať mezi Mikulovicemi a Zlatými Horami na Jesenicku je opět průjezdná. Přívalové deště tu na konci května způsobily škody za několik milionů korun. Těžké stroje musely z dráhy odklidit nánosy zeminy a bahna.
Stržené mosty, zničené silnice i sesuvy půdy po sobě zanechaly bleskové povodně na Jesenicku. Nejvíce v Ondřejovicích, Mikulovicích a Velkých Kuněticích.
Hasiči dnes zasahovali u požáru na Jesenicku. V Dětřichově hořely dvě budovy zrekonstruovaného hotelu, obě jsou prázdné. Při likvidaci požáru, která trvala devět hodin, se lehce zranil jeden z hasičů. Škoda přesáhne tři miliony korun.
Zhruba 60 přechodů pro chodce v Olomouckém kraji nesplňuje bezpečnostní parametry. Zjistila to kontrola, kterou před čtyřmi lety provedla na silnicích prvních tříd policie. Už tehdy vyzvalo hejtmanství všechny obce, aby přechody upravily dle současných technických norem. Jinak musí zebry pryč. Konkrétně starosty z Jesenicka takové jednání velmi pobouřilo. Teď jim ale hrozí, že o přechody skutečně přijdou.
Úřad práce letos zkrátil dotace pro veřejně prospěšné práce. Obcím, které nezaměstnané využívají především pro údržbu a úklid, se ale nové podmínky nelíbí. Postup úřadu kritizují například starostové z Jesenicka. Někteří se proto letos rozhodli zaměstnat mnohem méně lidí. Na dofinancování minimální mzdy nemají dost peněz.
Olomoučtí radní znovu podpoří provoz vlaků z Jeseníku do Krnova a Ostravy. Lidem z regionu, který trápí vysoká nezaměstnanost, chce kraj usnadnit dojíždění za prací. Od loňska totiž ministerstvo dopravy spoje přestalo podporovat. Zachránit provoz na trati se podařilo jen díky finanční podpoře Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Bazén v České Vsi na Jesenicku bojuje už léta o přežití. Letošní zimu ale zachránili turisté, kteří nemají na čem lyžovat. Každý rok je zařízení ve ztrátě, obec ho musí výrazně dotovat a pomáhají jí v tom i vesnice z okolí. Současné počasí je ale pro zařízení nadmíru příznivé. Plní se lidmi, kteří přijeli do hor za zimními sporty a kvůli nedostatku sněhu hledají jinou zábavu.
Do Jeseníků se pomalu vrací jeřáb jedlý. Strom je v nejvyšším moravském pohoří doma, na počátku 19. století ho tu vyšlechtili místní rolníci. Je totiž velmi odolný. První jeřáby rostly u Ostružné a Petříkova.