Na polích rybníky a kolem zničená úroda. Pro některé zemědělce začíná sezona ručním odklízením lánů

Nejdřív povodně, pak rychlá obleva a silné deště. Na polích v Pardubickém kraji zůstávají laguny, ale třeba i naplavené nečistoty. Část úrody už teď můžou odepsat, a kvůli vodě budou muset pole ručně vyklízet. Navíc hrozí, že bude méně krmiva pro zvířata.

Úhřetice na Chrudimsku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně z konce roku poškodily pole a louky

Povodně z konce roku poškodily pole a louky | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Tady, kde voda stojí, se profil hodně utužuje a potom se s půdou špatně pracuje,“ říká Ondřej Kopista, který hospodaří na polích kolem Úhřetic na Chrudimsku. O Vánocích se tam rozlila řeka Novohradka a voda doteď nezmizela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodně z konce roku poškodily pole v Pardubickém kraji, někteří zemědělci přijdou o část úrody

„Proud tu působí regulérní vodní erozi a odnáší nám nejkvalitnější půdu v místech, která si řeka najde – v tom nejnižším bodu pole,“ říká Kopista, který už teď ví, že část úrody nesklidí. 

„Na polích, která jsou okolo řeky Novohradky, nám natekla voda do řepky. V té se po letech udělaly prohlubně a v některých z nich, kde voda delší dobu stála, řepka umřela.  Kvůli stojaté vodě plesniví a shnije,“ vysvětluje zemědělec.

Zemědělci nemohou na pole

Další problém jsou pak naplavené nečistoty, které brzdí přípravné práce. „Nánosy v podobě plastů a velkých kusů kmenů budeme muset ručně vytahat, až se na pole dostaneme, jinak by nám technika nedovolila půdu zpracovat,“ dodává Kopista.

Podmáčené pole u Úhřetic | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Velmi podobně je na tom také zemědělské družstvo v Rosicích. Povodeň zaplavila 50 hektarů a dalších 300 utopil déšť. Zničená je řepka, bolestivější ale může být třeba nedostatek zeleného krmiva.

Situaci pomáhá vysvětlit také předseda rosického družstva Miroslav Vavřina. „Po loňském roce, kdy bylo poměrně sucho, bude potřeba vyrobit velké množství objemné hmoty, abychom měli čím krmit zvířata. V podstatě se ale na ty pozemky nemůžeme dostat. Po povodních, kdy byla vyplavena spousta příměsí z řek, jsou na nich hráze z větví, které je potřeba odstranit.“

Podmáčená louka v blízkosti Novohradky | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Jsme skoro na konci února, tráva začíná růst, prostor se zužuje a my se tam s technikou nemůžeme dostat. Daleko větší problém bude vyčištění polí, abychom tuto hmotu mohli sklidit a použít ke krmení,“ pokračuje Vavřina.

Podmáčená pole zkomplikují i setí a zpoždění může znovu negativně ovlivnit úrodu.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme