Na Ruské ambasádě v Praze se slavil ‚Den vítězství‘. Přišli i Klaus, Duka či Škromach

Několik stovek hostů oslavilo na Ruské ambasádě v Praze Dejvicích 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Tradiční recepce se zúčastnili i šéf poslanecké sněmovny Hamáček nebo exprezident Klaus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská ambasáda v Praze (archivní foto)

Ruská ambasáda v Praze (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pozvaní hosté přijížděli už dlouho před začátkem recepce. Brána ambasády se otevřela až čtvrt hodiny před polednem. To už se k ní táhla dlouhá fronta hostů. Řada z nich mluvila rusky, ti starší se zdravili pozdravem „S dnjom pabědy“.

U vchodu pozvánky hostů kontrolovali mladí muži v černých oblecích. Zároveň rozdávali oranžovo-černé svatojiřské stužky, kterými se v Rusku připomínají váleční hrdinové. Někteří už se stužkami na klopě přišli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ruské ambasádě v Praze byl i reportér Jaroslav Skalický

Na recepci za českou stranu rusky promluvil šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Mluvil mimo jiné o Ukrajině. Řekl, že předpokladem pro přeměnu vojenského konfliktu v politická jednání je dodržování dohod z Minsku.

Ze současné vlády byl na recepci zřejmě jen ministr hospodářství Jan Mládek. Nechyběl ale místopředseda Senátu Zdeněk Škromach či kardinál Dominik Duka.

Přišla také řada exministrů, například Cyril Svoboda, Jan Kavan, Martin Pecina, Miroslav Grégr. Objevil se také současný senátor Jan Veleba a tradičně také exprezident Václav Klaus. Nechyběli ani zástupci KSČM.

„Myslím, že to je dobrá tradice, je třeba ctít oběti druhé světové války a 70. výročí je 70. výročí. Politické problémy, které dneska jsou, bych do toho netahal,“ řekl místopředseda komunistické strany Jiří Dolejš.

Hamáček: Nepřepisovat dějiny

"Je třeba odmítnout všechny hloupé snahy o přepisování dějin a bourání pomníků," řekl při recepci na ruském velvyslanectví předseda sněmovny Jan Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historie patří historikům, nikoli politikům, řekl ČRo po své návštěvě ruské ambasády předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček

„Dlouhodobě zastávám názor, že historie patří historikům, nikoli politikům,“ řekl pak Českému rozhlasu. „A jakmile se politici ujmou vykládání historie, nekončí to většinou dobře.“

„Zaznamenal jsem i v České republice snahy o odstranění některých pomníků vojákům Rudé armády a nemyslím si, že je to správně,“ poznamenal Hamáček.

Současně ale očekává, že i Rusko se ke své historii postaví čelem.

„Narážím zejména na období před německým vpádem do Sovětského svazu, na pakt Molotov–Ribentrop,“ řekl Hamáček Českému rozhlasu.

Osvobození českých zemí spojeneckými vojsky | Foto: Michal Jindra

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme