Na čtvrteční přehlídce bylo podle ruských médií k vidění méně vojenské techniky než v letech před invazí na Ukrajinu. Neúčastní se jí také žádní představitelé západních zemí.
„Porážka nacismu v roce 1945 byla pro celou Evropu věcí naprosto klíčovou. Všichni, kteří v boji proti zlu položili své životy, si zaslouží naši obrovskou úctu,“ říká historik Eduard Stehlík.
Nacistické Německo podepsalo kapitulaci před 79 lety. Druhou světovou válku i letos politici přirovnávali ke konfliktu na Ukrajině a zdůrazňovali nutnost další podpory ukrajinským silám.
„8. květen je oslavou zcela oprávněně, ale následky si neuvědomujeme a přitom mají obrovský dosah. A bude jedno, jestli se bavíme o druhé světové válce nebo o následcích současné války na Ukrajině.“
V Sevastopolu na poloostrově Krym se má přehlídka konat, ale bez námořní části. Ale vzhledem k útokům ukrajinských dronů a střel dospěly úřady k názoru, že takový podnik by nebyl bezpečný.
Časiv Jar / Kyjev||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou. Město je také důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti.
Není se čím chlubit, čehož ironickým důkazem je jediný tank, jenž po Rudém náměstí projel – historická T-34, která byla symbolem někdejšího skutečného sovětského vítězství nad hitlerovským Německem.
Mezitím, co se letos oslavy výročí konce druhé světové války v řadě ruských měst rušily, Moskva pořádala svoji tradiční vojenskou přehlídku. Vladimír Putin na ní vyzval k vítězství na Ukrajině.
Letos jsou oslavy podstatně skromnější, ze zahraničních hostů přijel pouze prezident Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov a i množství techniky bude menší než obvykle.
„Neměli bychom zapomínat na desetitisíce vojáků Rudé armády různých národností, ať už to byli Rusové, Ukrajinci, kteří přišli o život při osvobozování Československa,“ říká historik Eduard Stehlík.
Novináři nemají zlehčovat očekávání od avizované protiofenzívy ani tvrdit, že Kyjev na ni není připraven. Prokremelská média mají naopak zdůrazňovat, že západní země dodávají Ukrajině zbraně.
Ve svém projevu Pavel požádal povýšené generály, aby přispívali k připravenosti Česka čelit hrozbám. Jsou podle něj reálné, jak vnější, tak vnitřní. Poděkoval také jejich manželkám.
Na začátku května 1945 si Evropa zpívala píseň Škoda lásky. Americký generál Eisenhower při návštěvě Prahy řekl Čechům, že to byla právě jejich písnička, která pomohla vyhrát válku nad Hitlerem.
Facebookový příspěvek sdílelo tisíc lidí, stovky jej komentují nebo na něj reagují. Ačkoli se v komentářích objevují i hlasy, že jde o nesmysl, autor postu na to nereaguje a dál podporuje svou lež.
Největší problém současné ukrajinské války v noci na úterek trefně pojmenoval americký prezident Joe Biden, který prohlásil, že Putin ze šlamastiky, kterou sám vyvolal, „nemá východisko“.
Vystoupení postrádalo energii. „(Putin) působil dojmem do značné míry vlastně vystresovaného, unaveného člověka. Mě to překvapilo,“ poznamenal politický geograf Michael Romancov.
Povýšen byl například šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun nebo hasičů Vladimír Vlček a další příslušníci armády, policie, hasičů, Vězeňské služby a tajných služeb.
„Ve čtyři ráno 24. února bylo slovo ‚Nikdy‘ vymazáno, rozbombardováno a rozstříleno stovkami raket, které vzbudily celou Ukrajinu. Slyšeli jsme výbuchy a znělo slovo ‚Zase‘,“ prohlásil prezident.
Západní státy znervózněly před pondělním výročím Dne vítězství. Očekávaly se významné postupy v bojích na Ukrajině. Jaký význam má pro Rusy 9. květen? Server iROZHLAS.cz v anketě oslovil odborníky.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Objevují se spekulace, že by při projevu v rámci vojenské přehlídky mohl ruský prezident Vladimir Putin formálně vyhlásit Ukrajině válku a zavést v Rusku mobilizaci.
Letošní oslava Dne vítězství v Rusku ukazuje přímo propastnou izolaci země na mezinárodní aréně – z prezidentů a premiérů přijela jen tádžická hlava státu Imomali Rachmon.
Dál ale platí vládní restrikce a tedy i omezení maloobchodu v době pandemie. Zákazníci si tak nakoupí například v prodejnách potravin, domácích potřeb nebo třeba drogeriích.
Paradoxně na oficiálních stránkách města Sokolov je rozsáhlý článek historika Vladimíra Bružeňáka, který popisuje, jak americká armáda osvobozovala Sokolov.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se rozhodl uspořádat tradiční vojenskou přehlídku při příležitosti 75. výročí pádu nacismu. Podle analytiků jde o snahu o strhnutí pozornosti.
„V ulicích se objevili falešní veteráni s řády a medailemi, které nikdy nemohli dostat, protože se narodili po druhé světové válce,“ píše Alexandr Mitrofanov o oslavách Dne vítězství v Rusku.