Národní kroniku obohatí další vzpomínky seniorů na každodenní život

I úplně obyčejný životní příběh může v budoucnu historikům posloužit jako cenný zdroj informací. To je důvod, proč vzniká takzvaná Národní kronika. Senioři jí už třetím rokem plní svými vzpomínkami, a to na cokoliv, co si pamatují. Kronika tak popisuje zkušenosti s vojnou, nástup moderní techniky nebo třeba školní výuku za protektorátu. Čtyři stovky takových příspěvků si dnes převezme Národní muzeum a na tisíc let je uloží do trezoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vanovská kronikářka Drahoslava Pochopová

Vanovská kronikářka Drahoslava Pochopová | Foto: Olga Štrejbarová

Národní kronika je vlastně archiv plný zdánlivě všedních životních událostí. V současnosti čítá 500 příspěvků různých délek i obsahu. Píší je senioři, často spolu se svými vnuky nebo dětmi.

Tématem v předchozích letech byly vzpomínky na válku, letos měli zájemci zadání volnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní muzeum převezme další čtyři stovky příspěvků do takzvané Národní kroniky. O projekt se zajímala Eva Rajlichová

„Dá se říct, že hodně z nich se týká tématu televize. Měli jsme téma spjaté s 60. výročím zahájení vysílání v Československu. Ale jelikož Národní knihovny není nějak limitována, každý může přispět na jakékoliv téma, které ho zajímá, tak tam lze najít příspěvky, které se týkají úplně jiných věcí, třeba první dovolené,“ popisuje Lucie Nekvasilová z Nadace Charty 77, která projekt zaštiťuje.

Národní kronika během slavnostního předávání vyhlásí nové téma. Díky němu se lidé budou moci podílet na obsahu výstav Národního muzea i v příštím roce.

„Téma je svatby, protože v roce 2016 chystáme dvě velké výstavy o svatbách jak na venkově, tak ve městech,“ říká Marek Junek z Národního muzea.

Nasbírané paměti skončí v depozitářích. „Právě v těch vzpomínkách jsou zachyceny každodenní zážitky, každodenní zkušenosti, a co je pro nás důležité, také jejich pohled na významné události. To je právě jeden z důležitých pramenů pro historiky, ale i třeba pro sociology, antropology a podobně,“ dodává Marek Junek.

Volně přístupné jsou vzpomínky seniorů také na webu narodnikronika.cz.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme