„Jediné, čeho bychom se měli bát, je nechat naši vlast napospas drancování bandy lhářů, zlodějů a pokrytců,“ napsal do deníku opozičník. V úryvcích také popisuje typický den v trestanecké kolonii.
V pamětech Harry rovněž hovoří o tom, že vinu za jeden z jeho největších skandálů, kdy si na večírek oblékl nacistickou uniformu, nesou zčásti William a jeho nyní již manželka Kate.
Přátelé a rodina Miloše Doležala pro spisovatele a publicistu vytvořili k jeho loňským 50. narozeninám speciální sborník. „Zadání znělo: Nepište o Doležalovi, ale pište o Vysočině,“ říká.
Rok 1968: do vrcholné československé politiky se vrací dva muži. Generál Ludvík Svoboda zvolený v březnu prezidentem republiky a Gustáv Husák, který se na počátku dubna stává místopředsedou vlády.
I úplně obyčejný životní příběh může v budoucnu historikům posloužit jako cenný zdroj informací. To je důvod, proč vzniká takzvaná Národní kronika. Senioři jí už třetím rokem plní svými vzpomínkami, a to na cokoliv, co si pamatují. Kronika tak popisuje zkušenosti s vojnou, nástup moderní techniky nebo třeba školní výuku za protektorátu. Čtyři stovky takových příspěvků si dnes převezme Národní muzeum a na tisíc let je uloží do trezoru.
Ve Spojených státech dnes vycházejí paměti Hillary Clintonové, bývalé ministryně zahraničí, senátorky a potenciální kandidátky na prezidentský úřad. Ti, kdo čekají pikantní odhalení z intimního života někdejšího prezidentského páru, si ale musí nechat zajít chuť. Kniha přibližuje největší výzvy čtyřletého působení Hillary Clintonové v čele americké diplomacie.
Slovenský expremiér a předseda Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar píše paměti a přemýšlí o návratu do politiky. Mečiar to řekl v rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR. Už v dubnu sice oznámil, že po 21 letech odejde z čela HZDS, pořád je ale předsedou strany.
Letos uplyne 70 let od zničení středočeských Lidic. K výročí vzniká unikátní projekt, který má s využitím nejmodernějších technologií připomenout běžný život ve vesnici.
Američané neměli po invazi do Iráku v roce 2003 jasno, jak postupovat. Vyplývá to z pamětí někdejšího amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, které vycházejí právě dnes pod názvem Známé a neznámé. Spojené státy byly podle něj přesvědčené, že Saddám Husajn opravdu disponuje zbraněmi hromadného ničení.
Zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange připravuje sepsání pamětí. S odvoláním na britského nakladatele to uvádí londýnský deník Guardian. Memoáry v současnosti asi nejsledovanějšího muže planety mají zároveň vyjít i ve Spojených státech.
Podle některých komentátorů by se o bojích mezi slovenským exprezidentem Michalem Kováčem a expremiérem Vladimírem Mečiarem dal natočit politický thriller. Mečiar vedl proti Kováčovi otevřenou válku, která v roce 1995 vyvrcholila únosem prezidentova syna do Rakouska. Michal Kováč teď vydal paměti. Ve čtyřistastránkové knize nevrací úder, nemstí se, ani nepřináší šokující odhalení. Pouze vypráví svoji verzi událostí bouřlivých 90. let.
Bývalý slovenský prezident Michal Kováč vydává paměti. Nevyhýbá se v nich ani nejznámější kauze jeho prezidentství, kdy Kováčova syna unesli do Rakouska. Čerstvě pokřtěná kniha nabídne i pohled do zákulisí rozdělení Československé federace.
Na předvánoční knižní trh ve Velké Británii se dostávají paměti bývalého britského ministra financí a poté premiéra Gordona Browna. Šéfem vlády se stal v roce 2007 po Tonym Blairovi, ale nedokázal post uhájit v květnových parlamentních volbách. Brownovu knihou s názvem ‚Po velkém krachu‘ představil na Rádiu Česko spolupracovník ČRo ve Spojeném království Ivan Kytka.
Bývalý americký prezident George Bush může být spokojený. Za první den se na pultech prodalo 220 tisíc výtisků jeho pamětí s titulem Okamžiky rozhodnutí. Víc než pětina v elektronické podobě:
Okamžiky rozhodování - takový titul nesou pamětí amerického exprezidenta George Bushe. Bývalý šéf Bílého domu je začal propagovat v sérii rozhovorů. První poskytl televizní stanici NBC.
Bývalý americký prezident George Bush mladší vydává své paměti. Na pultech by se měly objevit příští týden, na internetu jsou již dostupné ukázky. Internetové diskuse o knize ukazují, že Bush stále rozděluje americkou veřejnost.
Rakouská knihkupectví se chystají na nápor zákazníků. Na pulty dnes totiž přichází očekávaná autobiografie Nataschi Kampuschové. Jmenuje se prostě - 3096 dní. Takovou dobu strávila rakouská dívka v zajetí svého únosce. Případ Kampuschové přitáhnul kdysi k Rakousku pozornost celého světa.
Češi a Slováci se možná dozvědí neznámé detaily o rozpadu společného státu. Jeden ze strůjců rozdělení Československa Vladimír Mečiar chystá memoáry obsahující i dosud tajné přepisy rozhovorů z období krátce po revoluci.
Ve Velké Británii dnes začal prodej už nějakou dobu inzerovaných pamětí bývalého premiéra Tonyho Blaira. Blair sám v Londýně nebyl, protože je ve Washingtonu na jednání o míru na Blízkém Východě. I tak ale kniha způsobila velký rozruch, především svojí otevřeností a kritikou Blairova nástupce Gorgona Browna.
Fidel Castro píše memoáry. První díl s názvem Strategické vítězství by měl vyjít příští měsíc. Bude pojednávat o tom, jak během 74 dní změnilo pár stovek bojovníků osud jedné země.
Na pulty německých knihkupectví se tento týden dostal další autobiografický politický bestseller. Jeho autorem je někdejší dlouholetý ministr zahraničí Joschka Fischer. První díl pamětí populárního politika Strany zelených má název "Rudo-zelená léta". Berlínská prezentace knihy se setkala s nevšedním mediálním zájmem.