„EU chce sjednotit systém, chce ukázat, že i to, když je někdo obětí domácího násilí, je porušování jeho lidského práva na svobodné žití a že bychom takové lidi měli chránit,“ předpokládá poslankyně.
Vláda by mohla použít k udržení voličů témata jako manželství pro všechny nebo přijetí eura. Zdá se ale, že to nebude pro vládu snadné, protože ji v těchto otázkách drží v šachu konzervativní menšina.
Aby norma začala platit, musí ji ještě potvrdit ministři členských zemí a Evropský parlament. Komisařka Věra Jourová (ANO) očekává, že by směrnice měla být definitivně schválena do konce dubna.
Daniela Kovářová nebyla sama, kdo si z tématu ochrany před genderově podmíněným násilím – o němž tolik diskutovaná Istanbulská úmluva je – udělal vlastní, nenávistnou dezinformační kampaň.
Jaké výhrady senátory a senátorky k zamítnutí takzvané Istanbulské úmluvy vedly? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl senátor Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09.
Senát ve středu neschválil Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Pro její ratifikaci bylo jen 34 ze 71 senátorů.
„Hrála jsem večer hru, když mi přišla od neznámého profilu zpráva o tom, že po internetu koluje moje nahá fotografie,“ popisuje dvaadvacetiletá Simona. Nikdy ji však nevyfotila, šlo o tzv. „deepfake“.
Úmluvu podepsalo Česko v roce 2016, její předložení Parlamentu k ratifikaci minulé vlády několikrát odložily. ČR patří v EU k menšině zemí, které dokument dosud nepřijaly.
Česko podepsalo Istanbulskou úmluvu v roce 2016. K tomu, aby začala platit, ji musí ratifikovat Sněmovna i Senát a podepsat prezident. Česko patří v EU k menšině zemí, které dokument dosud nepřijaly.
Na jedné straně prezident a liberální Piráti, STAN a TOP 09. Na druhé straně Česká biskupská konference a konzervativci z ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD. Tak jsou rozložené síly ohledně Istanbulské úmluvy.
„Úmluva dává návod na to, jak bojovat proti domácímu a sexuálnímu násilí, jak pomáhat obětem“ vysvětluje Klára Kocmanová (Piráti), co považuje liberální skupina poslanců za nejdůležitější.
Podle Šimáčkové se se ztrátou ekonomických a jiných jistot frustrace lidí přesune na to nové, co se ve společnosti děje. „Lidé mají pocit, že to byly tyto novinky, které jim zkomplikovaly život.“
Na unijní půdě bude za Česko jednat ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.
„Jako Piráti jsme jednoznačně pro ratifikaci úmluvy ze strany EU, stejně jako České republiky jako takové,“ sdělil redakci iROZHLAS.cz ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Petr Pavel si dovolil disentní postoj prakticky jen ve dvou věcech: ve vztahu k V4, konkrétně k Maďarsku, a potom v otázkách genderových, tedy v chápání rovnosti práv v pozdně moderních společnostech.
„Česko by mělo Istanbulskou úmluvu ratifikovat, pokud chceme potírat domácí a sexualizované násilí,“ vysvětluje v pořadu Pro a proti europoslankyně Gregorová.
Istanbulská úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům.
Istanbulská úmluva, dokument Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, polarizuje společnost. Odmítá ji většina církví a náboženských společenství.
Erdogan a jeho spojenci mimo jiné tvrdí, že úmluva podkopává tradiční rodinu, čímž naopak k násilí na ženách může přispívat. Podle vlády jsou ženy dostatečně chráněny před násilím místními zákony.